Bobule haskap, ktoré sa často označujú aj ako zimolez modrý alebo kamčatská čučoriedka, získali medzi výživovými expertmi prezývku „ovocie večnej mladosti“. Ich výnimočná nutričná hodnota spočíva v neobyčajne vysokom obsahu antioxidantov a vitamínu C. Napriek tomu, že na Slovensku (podobne ako v Česku) stále nejde o celkom bežne konzumované ovocie, naši severní susedia v Poľsku sú vo svete považovaní za jedných z najväčších pestovateľov tejto rastliny. A hoci sa haskap u nás ešte len dostáva do povedomia, v iných krajinách si už roky buduje povesť zdravej bobule s pozitívnym vplyvom na organizmus.
Prečo by sme mu mali venovať pozornosť?
Bobule haskap predstavujú ovocie s naozaj pozoruhodnými zdravotnými benefitmi. V prvom rade sú zdrojom dôležitých vitamínov, minerálov a predovšetkým antioxidantov, ktoré pomáhajú chrániť srdce a celý kardiovaskulárny systém. Pokiaľ hľadáte ovocie, ktoré podporí vaše zdravie a zároveň ulahodí chuťovým bunkám, haskap môže byť presne to, čo potrebujete. Vďaka jeho sladkastej chuti, pripomínajúcej čučoriedky, získa vaše jedlo príjemnú ovocnú arómu.
Bobule, ktoré majú protirakovinové účinky
Ak sa zamýšľate nad tým, v čom je zimolez modrý taký výnimočný, odpoveď sa skrýva v podobnosti s inými cennými bobuľovinami. Obsahuje totiž veľké množstvo polyfenolov a flavonoidov. Tieto látky sú známe pre svoje protizápalové a protirakovinové účinky. Pravidelnou konzumáciou haskapu môžete prispieť k zníženiu hladiny „zlého“ cholesterolu v krvi, stabilizácii krvného tlaku a tiež k lepšej zrakovej ostrosti. Okrem toho dokáže pozitívne vplývať na mozgové funkcie a podľa viacerých zdrojov pomáha aj pri podpore potencie. Najmä páni by ho preto určite mali zaradiť do jedálnička.
Prečo sú bobule také zdravé?
Obsah antioxidantov
Bobuľovité ovocie vrátane haskapu sa vyznačuje tým, že obsahuje výrazné množstvo antioxidantov. Práve tie pôsobia ako prirodzená ochrana buniek proti škodlivým voľným radikálom, čím prispievajú k spomaleniu starnutia organizmu a môžu pôsobiť preventívne proti vzniku nádorových ochorení.Protizápalové účinky
Vďaka vysokému obsahu polyfenolov a flavonoidov dokážu bobule zmierňovať zápalové procesy v tele. To sa odráža na lepšom metabolizme a celkovom pocite vitality.Vysoký podiel vlákniny
Haskap je výborným zdrojom vlákniny, ktorá spomaľuje trávenie, podporuje zdravú črevnú mikroflóru a pomáha udržovať stabilnú hladinu cukru v krvi.Nízky glykemický index
V bobuľovom ovocí je menej fruktózy než v iných druhoch ovocia, vďaka čomu má nižší glykemický index. To znamená, že vám hladina cukru v krvi nestúpne tak prudko a po jedle sa cítite sýti dlhšie.
Široká paleta možností v kuchyni
Haskap dozrieva od polovice mája a jeho sezóna môže pretrvávať až do júla. Má príjemnú sladkokyslú chuť, ktorú sprevádza jemná horkastá aróma, vďaka čomu si nájde miesto v rozličných receptoch. Okrem priamej konzumácie v surovom stave ho môžete:
- Zmraziť a doplniť si tak počas zimy zásoby cenných vitamínov.
- Vysušiť a mať ho po ruke ako rýchlu zdravú desiatu.
- Pridať do raňajkovej kaše z ovsených vločiek alebo do jogurtu – chuťovo pripomína borievky či klasické čučoriedky, čo vášmu jedlu dodá zaujímavý šmrnc.
- Využiť pri výrobe džemov, džúsov či kompótov – tie vďaka intenzívnej fialovej farbe a sviežej chuti oslovia každého milovníka ovocných pochúťok.
Ak hľadáte nový spôsob, ako obohatiť šalát, skúste pridať niekoľko bobúľ haskapu do čerstvej zeleninovej zmesi. Vyskúšať ich môžete aj v chia pudingu alebo pri pečení múčnikov, ako sú koláče či muffiny.
Desaťkrát viac antioxidantov ako iné druhy ovocia
V Japonsku dostal zimolez modrý pomenovanie „ovocie dlhovekosti“. Americký lekár , vo svojich odporúčaniach zdôrazňuje, že bobuľovité ovocie by sme mali konzumovať každý deň. Dôvod je zjavný: všetky drobné bobule (od čučoriedok a brusníc až po hrozno či višne) obsahujú v priemere desaťkrát vyššie množstvo antioxidantov než iné druhy ovocia a zeleniny. Pol šálky týchto bobúľ denne je podľa neho ideálna porcia na podporu zdravia a dlhší život.
Môžete si ich vypestovať aj doma
Ak vás zaujíma, kde a ako sa dá k haskapu dostať, máte hneď niekoľko možností. Sušené bobule už dnes nájdete v obchodoch so zdravou výživou a online na rôznych e-shopoch. Ak však radi záhradníčite, zvážte kúpu vlastného kríka priamo v záhradníctve – na jar je na to ideálny čas. Dajte si však pozor, aby ste si nevybrali okrasný druh zimolezu, ale práve ten, ktorý plodí jedlé bobule (zimolez modrý / Lonicera caerulea). Na začiatku pestovania je vhodné rastlinku výdatnejšie zalievať, no neskôr už znesie aj obdobie sucha bez väčších problémov.
Keď vám krík začne prinášať úrodu, môžete sa pustiť do experimentovania v kuchyni. Jednoduchou a osvedčenou voľbou je napríklad zdravý domáci džem, na ktorý potrebujete iba tri základné suroviny: bobule, vodu a trošku cukru (prípadne iné prírodné sladidlo). Stačí bobule opláchnuť, krátko povariť s cukrom a vodou, a potom zmes naliať do pohárov. Nevyžaduje si to žiadne špeciálne kulinárske zručnosti – stačí len chuť vyskúšať niečo nové a pridať do svojho jedálnička nutrične bohatú dobrotu. Výsledná marmeláda je nielen plná vitamínov, ale výborne chutí na čerstvom pečive či sladkej brioške.
Ak ste doteraz o haskape nepočuli, prípadne ste ho v obchode prešli bez povšimnutia, oplatí sa mu dať šancu. Ide o jedinečné bobuľové ovocie, ktoré dokáže posilniť srdce, upraviť hladinu cholesterolu, podporiť trávenie a dokonca zlepšiť kognitívne funkcie. Vyskúšajte ho a objavte novú, osviežujúcu alternatívu ku klasickým čučoriedkam či malinám – možno sa stane jedným z vašich obľúbených zdravých prírastkov v kuchyni.