Príprava čaju sa môže na prvý pohľad zdať až prekvapivo jednoduchá. Horúcou vodou zalejeme lístky čajovníka, prípadne sušené bylinky, chvíľku počkáme – a voňavý nápoj je hotový. Okrem toho, že uhasí smäd, dokáže aj podporiť pokojný spánok alebo naopak dodať energiu. Rozhodujúce je vybrať si správnu bylinku či druh čajovníka a vedieť, kedy ho piť. Ste v tejto oblasti ako doma?
Kedy siahnuť po ktorom čaji?
Každý typ čaju alebo bylinkový odvar má svoje jedinečné vlastnosti. Čierny čaj dokáže nabudiť myseľ aj telo, zelený doplní energiu a ovocný často zlepší náladu. Levanduľový alebo medovkový čaj pomáhajú pri problémoch so spánkom. Výber však závisí aj od konkrétnej životnej situácie – napríklad tehotné či dojčiace ženy musia byť pri výbere bylín mimoriadne opatrné, rovnako aj deti môžu piť len určité druhy čajov. Ktorý je pre vás najvhodnejší?
Sladký, relaxačný spánok ako príjemné nabitie energiou
Prichádza obdobie, keď môžeme pociťovať jarnú únavu, najmä preto, že telo už spotrebovalo množstvo vitamínu D zo slnečných letných mesiacov. Práve hlboký, kvalitný spánok dokáže poslúžiť ako najlepší „dobíjač“ energie. Pre posilnenie nočného odpočinku sú ideálne bylinkové čaje.
Medovkový čaj – Večer pred spaním si skúste zaliať sušenú medovku. Jej vôňa i chuť sú veľmi jemné, no zároveň má upokojujúci vplyv na nervovú sústavu, uľavuje od úzkostí a stresu. Dokáže zmierniť aj bolesti hlavy. Medovka obsahuje esenciálne oleje (citronellal, citral a geraniol), vďaka ktorým má osviežujúcu, citrónovú arómu. Okrem toho sú v nej aj terpeny, ktoré navodzujú relaxačnú náladu, a množstvo polyfenolov a flavonoidov, ktoré v tele pôsobia ako antioxidanty.
Harmančekový čaj – Vďaka flavonoidu apigenín má harmonizačný účinok na spánok a nervový systém. Preto sa najčastejšie odporúča piť teplý, nie príliš silný, tesne pred uložením sa do postele. Tým, že harmančekové kvety často upokojujú i podráždený žalúdok, sa tento nápoj stáva univerzálnym pomocníkom nielen pri zaspávaní, ale aj pri tráviacich ťažkostiach.
Chudnutie a podpora metabolizmu
Pri redukčnej diéte sa považuje pravidelný pitný režim za nevyhnutnú súčasť úspechu. Organizmus si potrebuje efektívne poradiť s odpadovými látkami a zvýšiť celkovú rýchlosť metabolizmu. Popri čistej vode môžu pomôcť aj rôzne čaje s povzbudzujúcimi účinkami.
Zelený čaj – Čoraz častejšie je označovaný za čaj číslo jeden pri chudnutí. Vďačí za to antioxidantom s názvom katechíny, ktoré podporujú spaľovanie tukov a tiež udržujú stabilnú hladinu cukru v krvi. Tým znižujú chuť na maškrty a brzdia prejedanie sa sladkosťami. Zelený čaj však obsahuje aj kofeín a teín, preto sa odporúča piť skôr doobeda či popoludní, aby večer nenarušil zaspávanie.
Čaj s ibištekom – V niektorých krajinách je známy pod názvom karkade alebo hibiscus tea a jeho výrazná červená farba pôsobí lákavo už na prvý pohľad. Má vysoký obsah vitamínu C, podporuje odvodňovanie organizmu a urýchľuje metabolizmus vďaka antokyanom.
Fermentovaný čaj pu-erh – Často ho vyhľadávajú ľudia, ktorí chcú podporiť proces chudnutia najmä v oblasti brucha. Jeho fermentáciou vznikajú probiotické baktérie, ktoré prispievajú k lepšej činnosti tráviacej sústavy, a vďaka kyseline galovej má antibakteriálne účinky. Navyše obsahuje látky podobné statínom, ktoré pomáhajú pri znižovaní hladiny cholesterolu.
Povzbudenie a lepšia nálada
Ak vám chýba energia, spoľahlivým životabudičom je čierny čaj s obsahom teínu a kofeínu. Tieto zložky dokážu myseľ rýchlo nakopnúť. Zelený čaj má síce tiež kofeín, ale obsahuje aj theanín, ktorý zároveň prispieva k vnútornej rovnováhe a sústredeniu. Ak chcete podporiť vitalitu aj bez kofeínu, môžete vyskúšať ženšenový čaj, ktorý sa tradične spája so zmierňovaním únavy a dopĺňaním energie.
Niektoré čisto bylinkové čaje zlepšujú náladu prostredníctvom svojej upokojujúcej arómy. Jedným z nich je mätový čaj, ktorý je bohatý na mentol. Jeho svieža vôňa pomáha uvoľniť napäté nervy. Ďalším favoritom je žihľavový čaj, známy podporou prekrvenia organizmu a prirodzeným prísunom energie. Veľmi obľúbený je aj rooibos, ktorý neobsahuje kofeín, no je bohatý na antioxidanty a minerály. Často sa kombinuje s kvetmi nevädze (chrpa), čím získava príjemnú farbu a pozitívny vplyv na trávenie.
Zhrnutie
Čaje a bylinkové nálevy sú nielen chutným, ale aj účinným spôsobom, ako podporiť spánok, pomôcť pri chudnutí, zlepšiť náladu či vyrovnať sa so stresom. Dôležité je vybrať si ten pravý a konzumovať ho vhodne podľa potrieb organizmu a dennej doby. Tí, ktorí majú zdravotné obmedzenia, ako napríklad tehotné a dojčiace ženy alebo malé deti, by sa pred pitím menej známych bylinných čajov mali radšej poradiť s lekárom či lekárnikom.
Pokiaľ ste sa doteraz pri výbere čaju spoliehali len na vôňu alebo náhodu, možno je ideálny čas spoznať všetky jeho druhy a vyskúšať, ktorý bude sedieť práve vám. Vyberte si teda šálku podľa vlastných potrieb a doprajte si zaslúženú chvíľku oddychu, či už na povzbudenie, relax, alebo sladký spánok. A ak chcete byť skutočnými znalcami, určite neváhajte urobiť aj jednoduchý kvíz na túto tému – tak zistíte, či ste v tajoch čaju naozaj doma!