
Fajčenie a vapovanie sú dve dnes pomerne obľúbené metódy používania tabakových produktov, obe však majú významný vplyv na zdravie a sú spojené s rôznymi zdravotnými rizikami. Stále sa ale nájdu jedinci, ktorí považujú vapovanie za neškodné, čomu napomáha aj fakt, že si pri ňom môžete užívať príjemnú vôňu a dym nepáchne tak, ako keď fajčíte klasické strojovo alebo ručne balené cigarety. Poďme si preto obe metódy porovnať, aby sme mohli lepšie pochopiť, ktorá z nich je pre organizmus menej škodlivá.
Prečo je v spoločnosti taký záujem po tabakových výrobkoch?
Ľudia fajčia a vapujú z mnohých rôznych dôvodov, pričom motivácia môže byť u každého individuálna a pomerne komplexná. Niektoré z hlavných dôvodov.
- Závislosť: Nikotín je chemická látka obsiahnutá v tabaku, ktorá spôsobuje závislosť. Mnoho ľudí začne fajčiť alebo vapovať kvôli spoločenskému tlaku, potom sa však stanú závislými na tejto látke. Nikotín v tele môže spôsobiť pocit eufórie a uvoľnenia, čo prispieva k vytváraniu závislosti.
- Spoločenský tlak: V určitých sociálnych skupinách môže byť fajčenie alebo vapovanie považované za spôsob, ako lepšie zapadnúť. V niektorých krajinách ide dokonca o súčasť tamojšej kultúry.
- Stres a úzkosť: Niektorí ľudia zase považujú fajčenie alebo vapovanie za spôsob, ako sa lepšie vyrovnať so stresom a úzkosťou. Nikotín pôsobí ako relaxačný prostriedok, čo niektorí jedinci vnímajú ako spôsob, ako zmierniť stresové situácie.
- Zvedavosť: Zvlášť mladí ľudia často začínajú fajčiť alebo vapovať z čírej zvedavosti. Niekedy to dokonca považujú za experiment. Zvedavosť sa však zvyčajne spája s mladými ľuďmi, ktorí nie sú dostatočne informovaní o rizikách fajčenia a vapovania.
- Zvyk a odpútanie od práce: Mnoho ľudí fajčí alebo vapuje preto, že sa jedná o zvyk alebo rituál, ktorý sprevádza rôzne situácie, ktoré sú obvykle spojené s pracovnými pauzami. Ide napríklad o doplnok na pitie kávy.

Fajčenie verzus vapovanie
Teraz sa pozrieme na konkrétne riziká a porovnáme jednotlivé metódy používania tabakových výrobkov medzi sebou.
Fajčenie
Fajčenie ako tradičná metóda užívania spočíva v inhalácii dymu z horiaceho tabaku. Vo svete zdravia je skôr takou čiernou ovcou, pretože sa spája s rôznymi chorobami. Čo fajčenie ľuďom prináša sme zhrnuli v kapitole vyššie, teraz sa ale poďme pozrieť na nezanedbateľné riziká. Čo všetko môže dlhodobé fajčenie spôsobiť?
- Rakovina: Fajčenie je jedným z hlavných rizikových faktorov pre vznik rakoviny pľúc.
- Srdcové choroby: Fajčenie zvyšuje riziko srdcových chorôb, vrátane infarktu a vysokého krvného tlaku.
- Neplodnosť: U žien môže fajčenie ovplyvniť ich plodnosť, u mužov potom môže znížiť kvalitu spermií.
Vapovanie
Vapovanie ako novší hráč na scéne ponúka alternatívu k tradičnému fajčeniu. Prezentuje sa ako menej riziková voľba, nie je však úplne bez rizika. Nikotín obsiahnutý v e-cigaretách môže stále spôsobovať závislosť, navyše dlhodobé účinky vapovania nie sú doposiaľ úplne známe. Čím sa vapovanie líši oproti fajčeniu cigariet?
- Menej škodlivých látok: Vapovanie sa vyznačuje nižším obsahom toxických látok, čo môže znamenať aj menšie riziko vzniku rakoviny.
- Bez nepríjemného zápachu: Na rozdiel od fajčenia vapovanie nepáchne, naopak môže byť spojené s príjemnou vôňou.
Zdroj: extrafit.cz