Nové vedecké zistenia ukazujú, že dýchanie je oveľa dôležitejšie a zaujímavejšie, než sme si doteraz mysleli. Napriek tomu stále platí základná pravda: vzduchom sa nenajete.
Existuje kontroverzný a ezoterický prúd nazývaný breathariánstvo, ktorého nasledovníci tvrdia, že je možné dlhodobo žiť len zo vzduchu a zo slnečnej energie. Táto teória však úplne prehliada drsnú realitu – každoročne na svete zomierajú milióny ľudí od hladu. Hladomory síce v našej západnej spoločnosti už nepoznáme, ale nemusíme ísť ďaleko. Napríklad Severná Kórea stojí na pokraji hladomoru prakticky neustále a stačí jeden rok neúrody, aby sa táto hrozba stala tragickou skutočnosťou.
Energia ako základ života – bez nej telo prestane fungovať
Pre fungovanie všetkých živých organizmov, vrátane nás ľudí, je nevyhnutný stály prísun energie. My, ako teplokrvní cicavce, máme veľmi vysoké energetické nároky. Musíme udržiavať telesnú teplotu, hýbať sa a dokonca aj obyčajné premýšľanie si žiada nemalé množstvo energie. V našich krajinách dnes paradoxne bojujeme s nadbytkom energie, ktorý sa prejavuje ako epidémia obezity. To, čo telo nespotrebuje, ukladá do tukových zásob. Breathariáni tvrdia, že všetku potrebnú energiu môžeme čerpať jednoducho zo vzduchu či slnečného žiarenia. Realita je však krutá – viacerí, ktorí sa snažili tento koncept dokázať na sebe samých, skončili smrťou od hladu.
Populárne bludy môžu zabíjať
Popularizáciu tejto nebezpečnej ezoterickej predstavy paradoxne podporil britský bulvárny magazín The Sun, ktorý pred časom priniesol senzačný článok o manželskom páre údajne žijúcom len zo vzduchu. No chemické zloženie vzduchu je už dávno dôkladne preskúmané: nachádza sa v ňom prevažne dusík, kyslík, argón a oxid uhličitý. Tieto plyny nemajú pre ľudské telo žiadnu výživovú hodnotu, z ktorej by sme mohli čerpať kalórie či potrebnú energiu pre život.
Avšak nedávne štúdie, ktoré sa už, na rozdiel od bulváru, venujú seriózne vedecké časopisy a prinášajú v tomto smere veľmi zaujímavé novinky.
Aeronutrienty: Skutočné látky zo vzduchu, ktoré naše telo využíva
Denne priemerne vdychujeme až 7000 až 8000 litrov vzduchu, a spolu s ním prichádzajú do našich pľúc aj mikroskopické čiastočky rôznych látok. Tento jav nie je ničím zvláštnym – napokon, mnohé drogy, napríklad kokaín, sa do tela dostávajú práve inhaláciou, pretože pľúca majú schopnosť absorbovať molekuly výrazne väčších rozmerov než dokáže naše tráviace ústrojenstvo – až 260-krát väčšie.
Príkladom toho, ako získavame výživné prvky priamo zo vzduchu, je štúdia z Írska, ktorá skúmala školákov žijúcich v blízkosti mora. V ich organizmoch sa prekvapivo zistil výrazne vyšší obsah jódu. Odkiaľ ho získali? Jednoducho ho vdýchli. Vzduch bol totiž nasýtený morskou triešťou obsahujúcou čiastočky morských rias, ktoré sú na jód veľmi bohaté.
Môžeme získať zo vzduchu aj vitamíny či minerály?
Podľa vedcov Flavie Fayet Mooreovej z austrálskej univerzity nejde len o jód. Ľudský dýchací systém dokáže získať zo vzduchu oveľa viac látok – napríklad mangán, zinok, vitamín C, cholín, vápnik, horčík, železo či dokonca niektoré aminokyseliny. Obaja odborníci tieto živiny, ktoré získavame inhaláciou, pomenovali ako aeronutrienty – teda vzdušné živiny. Tým ich odlíšili od gastronutrientov, teda živín získaných klasickou stravou.
Vo svojej práci publikovanej v odbornom časopise obaja vedci zdôrazňujú, že tento nový objav môže viesť k zásadnému prehodnoteniu nášho pohľadu na význam pobytu na čerstvom vzduchu a jeho vplyvu na ľudské zdravie a výživu. „Pochopenie toho, že aj čerstvý vzduch môže prispievať k nášmu zdraviu, otvára úplne nové vedecké cesty, ktoré môžu zmeniť pohľad na výživové odporúčania a význam prírodného prostredia,“ tvrdia vo svojej štúdii.
Schudnúť môžete, ale nie hladovaním zo vzduchu
Ak chcete zhodiť nadbytočné kilogramy, je cesta jasná – musíte upraviť množstvo a kalorickú hodnotu jedla, ktoré prijímate. Môžete menej jesť, vyberať si vhodnejšie potraviny a zaradiť viac pohybu. Ale predstava, že úplne prestanete jesť a budete žiť len z toho, čo vdýchnete, je nielen nezmyselná, ale predovšetkým nebezpečná.
Svet je plný neoverených rád a tvrdení. Dôvera v bulvár či ezoterické predstavy, ako je breathariánstvo, môže mať fatálne následky. Realita je nekompromisná – bez jedla sa prežiť jednoducho nedá. Vzduch môže byť prospešný, ale plnohodnotnou potravou nikdy nebude.