Doma ich má takmer každý. Málokto si ale uvedomuje, aké sú zdraviu nebezpečné

Zdieľať
sviečka

Vonné sviečky má doma takmer každý. Často ich spájame s Vianocami. Skvele sa hodí ako darček a príjemná vôňa perníka alebo škorice nás dobre naladí. Navyše tieto sviečky vyzerajú pekne. Sú však bezpečné pre naše zdravie? Ich škodlivosť si uvedomuje len hŕstka ľudí. Máme sa im vyhýbať? A ak áno, prečo? Dá sa niečo urobiť na zníženie ich škodlivosti?

Keď sa zo sviečky alebo vonnej tyčinky uvoľní krásna vôňa, uvoľňujú sa spolu s ňou aj nebezpečné organické zlúčeniny, ktoré môžu spôsobiť astmu u detí. Okrem toho tiež zvyšujú riziko srdcových ochorení. Prchavé organické zlúčeniny môžu prispievať k zápalu spojiviek, nosa a krku a môžu nám spôsobiť dýchacie problémy, nevoľnosť a dokonca aj poškodený nervový systém. Okrem toho prostredníctvom vonných sviečok inhalujeme formaldehyd, látku uznanú americkou agentúrou pre ochranu životného prostredia ako karcinogénnu.

Nebezpečnou zložkou sviečok a vonných tyčiniek je tiež limonén, ktorý sa objavuje predovšetkým pri citrónových vôňach. Mali by ste sa teda používaniu vonných sviečok a vonných tyčiniek vzdať úplne? Nie, treba však mať na pamäti niekoľko dôležitých vecí. V prvom rade je to dobre vetraná a otvorená miestnosť.

Ak sa rozhodneme zapáliť sviečku, zapáľme jednu, nie niekoľko. Keď sviečka dohorí, vyvetrajme miestnosť. Je tiež vhodné vedieť, že niektoré rastliny odstraňujú zo vzduchu prchavú organickú zlúčeninu formaldehyd. Patria medzi ne muškáty, levanduľa a paprade.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané