V súčasnosti sa veľa rodičov snaží udržiavať svoje deti v čo najčistejšom a najbezpečnejšom prostredí.
Aj keď sú tieto úmysly pochopiteľné, odborníci varujú, že priveľa hygieny a nedostatok kontaktu s prírodou môže deťom skôr uškodiť než pomôcť.
V posledných rokoch si odborníci všímajú výrazný úbytok času, ktorý deti trávia vonku. Spisovateľ Richard Louv vo svojom výskume oslovil tisíce rodín a odhalil znepokojujúci trend – technológie postupne vytláčajú klasické detské hry v prírode. Mnohé deti dávajú prednosť obrazovkám pred skákaním v kalužiach či stavbou hradov z piesku.
Prečo je to problém?
Louv upozorňuje na to, že práve kontakt s pôdou, trávou a prírodným prostredím má zásadný význam pre vývoj detského organizmu. Mikroorganizmy, ktoré sa nachádzajú v blate či v tráve, sú dôležité pre vyzrievanie imunitného systému. Ich prirodzená prítomnosť v detskom živote môže pomôcť telu lepšie sa pripraviť na neskorší kontakt s baktériami či alergénmi.
Závery viacerých výskumov ukazujú, že deti vystavené „špine“ majú nižšiu pravdepodobnosť vzniku alergických reakcií. Podľa štúdie uverejnenej v Journal of Allergy and Clinical Immunology zohráva pri ochrane pred alergiami významnú úlohu aj súžitie so zvieratami. Pravidelný kontakt s baktériami prítomnými v srsti a prostredí domácich miláčikov stimuluje imunitný systém prirodzeným spôsobom.
Nie je to však len o zdraví fyzickom – čas strávený v prírode podporuje aj psychickú pohodu detí. Tvorivé aktivity vonku, kontakt s prirodzeným svetom a slobodná hra bez pravidiel sú účinným spôsobom, ako u detí zmierniť stres, posilniť koncentráciu a znížiť riziko úzkostných stavov či depresie.
Zabúdať by sme nemali ani na pohyb. Aktivity pod holým nebom pomáhajú predchádzať civilizačným ochoreniam vrátane detskej obezity. Deti, ktoré trávia čas aktívne a vonku, majú väčšiu šancu vyrastať silnejšie, odolnejšie a celkovo zdravšie.
Blato, piesok, tráva či obyčajná kaluž teda nie sú nepriatelia čistoty, ale skôr spojenci zdravého detstva. Doprajte deťom, aby si mohli svet objavovať všetkými zmyslami – aj keď to znamená špinavé ruky či nohavice. Výsledky sa dostavia.