Dávajte si pozor na podvodníkov: útočia s novým, veľmi dôveryhodným príbehom a môžu vás pripraviť o celoživotné úspory

Zdieľať
starenka s peniazmi v ruke
starenka s peniazmi v ruke Foto: www.shutterstock.com

V ostatných dňoch zaznamenala polícia v Prešovskom kraji sériu prípadov, ktoré majú spoločný menovateľ – dôverčivosť seniorov zneužili neznámi páchatelia. Títo podvodníci prichádzajú s novou, veľmi presvedčivou legendou, vďaka ktorej sa snažia pripraviť starších ľudí o cennosti, zlato či dokonca všetky úspory. Na túto hrozbu upozornil vedúci oddelenia komunikácie a prevencie Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove, Daniel Džobanik.

Nová podvodná taktika

Ako vyplýva z doterajších zistení, páchatelia sa telefonicky kontaktujú s vytypovanými seniormi, pričom sa najskôr vydávajú za pracovníkov Sociálnej poisťovne, zdravotnej poisťovne alebo pošty. Vo väčšine prípadov tvrdia, že potrebujú staršej osobe doručiť dôležitú zásielku, a tak žiadajú jej presnú adresu. Mnohí seniori následne bez váhania poskytnú svoje údaje, pretože veria, že ide o oficiálne inštitúcie.

Len krátko na to sa poškodeným ozve ďalší telefonát. Tentokrát sa volajúci predstaví ako policajt, spravidla člen kriminálnej polície, a pýta sa na predchádzajúci hovor. Tvrdí, že išlo o pokus o podvod, a seniora vyzýva, aby sa doma zamkol a neotváral dvere nikomu okrem údajných príslušníkov kriminálnej polície. Pod zámienkou ochrany ho upozorní, že musí zistiť všetky bližšie podrobnosti, napríklad či žije osamelo a čo všetko má doma cenné.

Získavanie citlivých informácií

V tomto momente už páchatelia vyvíjajú na seniorov výrazný psychologický tlak. Vyzerajú dôveryhodne, keďže presne vedia, kedy a od koho poškodenej osobe predtým niekto volal. Tým získavajú u starších ľudí rešpekt a dôveru. Krok za krokom od nich zisťujú, či majú uložené šperky, finančnú hotovosť alebo iné cenné veci. Presviedčajú ich, že je nutné okamžite ochrániť majetok pred ďalším – údajne hroziacim – podvodom, a ponúkajú rôzne riešenia, napríklad údajné bezpečné uloženie cenností v policajnej úschove.

Keď už majú páchatelia zozbierané dostatočné množstvo informácií, môžu prostredníctvom následných telefonátov žiadať konkrétnu sumu peňazí či dokonca osobné údaje, čísla bankových účtov a podobne. Ďalší krok je vždy iný, ale vo všetkých prípadoch slúži na vylákanie financií alebo cenných predmetov.

Riziko straty všetkých úspor

Polícia varuje, že takýto postup podvodníkom neraz zabezpečí prístup k celoživotným úsporám obete. Seniori, ktorí možno nie sú zvyknutí na rýchle technologické zmeny a nové formy komunikácie, sa nechávajú oklamať falošnou autoritou či urgentnosťou situácie. V mnohých prípadoch sa pod tlakom rozhodnú poslať vyššie finančné čiastky, a to bez akéhokoľvek overenia pravosti príbehu alebo identity volajúceho.

„Stotožnenie páchateľa je mimoriadne problematické a náročné,“ upozorňuje hovorca Džobanik a dodáva, že pre podvodníkov je najdôležitejšie vzbudiť v obeti silné emócie – strach, obavy o bezpečnosť alebo pocit, že ide o mimoriadnu situáciu. Najmä seniori podľahnú takémuto nátlaku ľahšie.

Ako sa chrániť pred podvodníkmi?

  • Nekontaktovať sa s neznámymi osobami: Pokiaľ vás niekto kontaktuje s nečakanou správou o nutnosti doručenia či vybavenia zásielky, buďte obozretní a zvážte, či nejde o podozrivú požiadavku.

  • Neotvárať dvere ľuďom, ktorých nepoznáte: Ak niekto tvrdí, že je policajt, a pritom ste si ho sami neprivolali, vždy si vyžiadajte jeho služobný preukaz alebo overte jeho identitu telefonátom na známu kontaktnú linku polície.

  • Nikoho neinformovať o svojich cennostiach: Akékoľvek otázky týkajúce sa hotovosti, šperkov či bankových údajov sú výstražným znakom, že môže ísť o pokus o podvod.

  • Nereagovať na požiadavky typu „pošlite peniaze“: Neznámy telefonujúci nemá žiadny dôvod žiadať od vás finančné prostriedky. Ak si však nie ste istí, poraďte sa s dôveryhodným rodinným príslušníkom, priateľom alebo pokojne kontaktujte políciu.

  • Okamžite nahlásiť podozrenie: Ak máte čo i len najmenšie podozrenie, že vás niekto podvádza, volajte políciu na čísle 158. Každá informácia, ktorú poskytnete, môže pomôcť zabrániť ďalšej trestnej činnosti.

Apel polície na verejnosť

Polícia aj naďalej vyzýva nielen seniorov, ale aj ich najbližších príbuzných a známych, aby sa rozprávali o podobných nástrahách. Mnohí starší ľudia nemusia byť dostatočne pripravení na to, že existuje toľko sofistikovaných spôsobov, ako ich okradnúť. Ak majú pochybnosti o akomkoľvek telefonáte či osobe, ktorá ich navštívila, mali by okamžite kontaktovať linku 158.

Nezabúdajte, že poskytovať cudziemu človeku osobné údaje, finančné informácie alebo údaje k bankovému účtu je vždy rizikové. Každá situácia, kedy vám niekto volá a pýta si citlivé informácie, môže byť pokusom o podvod. Dôvera je cenná, avšak v takýchto prípadoch môže mať nevyčísliteľnú cenu, preto buďte maximálne obozretní a zdieľajte tieto rady aj so svojimi známymi či rodinnými príslušníkmi.

„Akékoľvek indície, ktoré povedú k odhaleniu páchateľov, môžu zásadným spôsobom pomôcť pri zabránení ďalším podvodom,“ podčiarkol na záver policajný hovorca Daniel Džobanik. Podvodníci sa neustále snažia zdokonaľovať svoje taktiky, a preto je nevyhnutné, aby sme zostali v strehu a šírili osvetu o týchto nekalých praktikách.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané