Dali sa vám do špajze potravinové mole? Tu je 5 overených postupov, ako s nimi skoncovať raz a navždy

Zdieľať
Larva potravinovej mole
Larva potravinovej mole Foto: www.shutterstock.com

Napadli vaše zásoby v špajzi potravinové mole a vy už neviete, ako sa ich zbaviť? Tieto drobné motýle dokážu narobiť poriadnu neplechu v múke, cukre či cestovinách, a kým si ich prítomnosť vôbec všimnete, často je už neskoro. Nižšie nájdete praktické tipy a rady, vďaka ktorým sa ich môžete zbaviť natrvalo, no zároveň porozumiete aj ich typickému výskytu a spôsobom, ako týmto nezvaným hosťom do budúcna predísť.

Rozdiel medzi potravinovou a šatovou molou

Mnohí ľudia si potravinovú molu mýlia s jej príbuznou – molou šatovou. Rozlíšiť ich nie je vždy jednoduché, no existuje základné vodítko: ak má motýlik strieborné krídla, ide o molu šatovú, ktorá si rada pochutnáva hlavne na textíliách a oblečení v šatníku. Naopak, potravinová mola je spravidla väčšia, krídla má zdobené tmavšími hnedými škvrnami a nepohrdne najmä sypkými potravinami, ako sú múka, cukor či krupica.

Kde sa berú potravinové mole a čo najradšej konzumujú

Potravinové mole si vás môžu nájsť rôznymi cestami. Často sa do domácnosti dostanú otvoreným oknom, cez stúpačky v bytových domoch alebo cez digestor. V panelákoch je problém častý práve preto, že medzi bytmi existuje viacero ventilačných priechodov, ktorými môžu mole ľahko preletieť. Rovnako si ich však môžete nechtiac priniesť sami spolu s nákupom – neraz bývajú vajíčka molí už v potravinách z obchodu.

Najviac si pochutnávajú na produktoch ako múka, cukor, káva, strúhanka, rôzne druhy sušených obilnín, oriešky, cereálie, kukuričné lupienky, ale aj cestoviny. Ak sa im u vás zapáči a nájdu otvorené či nedostatočne uzavreté obaly, budete mať pravdepodobne o problém postarané. Najlepšou prevenciou je kupovať len toľko potravín, koľko reálne spotrebujete, a sypké veci skladovať vo vzduchotesných a priehľadných nádobách. Po prinesení z obchodu je vždy vhodné každý balíček krátko skontrolovať – na krídelká dospelých molí, larvy či iné známky napadnutia.

Čo robiť, keď už sú mole u vás doma

Ak zistíte, že potravinové mole u vás úspešne zahniezdili, pripravte sa na radikálne kroky. Pre istotu vyhoďte všetky potraviny, ktoré boli akokoľvek vystavené ich prítomnosti. Aj keď v balíčkoch nevidíte živé mole, môžu tam byť vajíčka alebo larvy, ktoré voľným okom ľahko prehliadnete. Bez milosti preto kontaminované potraviny odneste do smetí a zabezpečte, aby sa nešírili ďalej. Hoci to môže znamenať finančnú stratu, len tak máte istotu, že vyhubíte aj tie najnenápadnejšie zárodky.

Následne sa pustite do dôkladného čistenia celej kuchyne či špajze. Každú poličku, zásuvku alebo uzavretý priestor, kde potraviny skladujete, je nevyhnutné vyprázdniť, vydezinfikovať a nechať riadne preschnúť. Ideálne je použiť čistiace prostriedky s dezinfekčným účinkom alebo biely ocot, ktorý je na takéto zásahy vynikajúci.

Päť účinných spôsobov, ako vylákať mole z úkrytu

Ak si nie ste istí, či v potravinách vajíčka alebo dospelé jedince molí ešte prežívajú, môžete im nastražiť pasce. Takto si overíte ich prítomnosť a zároveň ich dokážete postupne likvidovať. Nasledujúce metódy sú osvedčené, no majte na pamäti, že znehodnoteným potravinám už nepomôžu – tie treba tak či tak vyhodiť.

  1. Pivo
    Jedným zo zaujímavých spôsobov, ako moliam nastražiť pascu, je obyčajné pivo. Stačí ho naliať do nádoby (napríklad do pohára) a položiť do blízkosti miesta, kde ste mole spozorovali. Ak chcete zabrániť tomu, aby sa po napití dostali von, môžete okraj prikryť obväzom alebo gázou s malým otvorom uprostred. Mole sa do pasce dostanú, ale už z nej neuniknú.

  2. Ocot a víno
    Silná, kyslastá vôňa jablčného octu moliam taktiež imponuje. Ak zmiešate trochu octu s vínom alebo ich použijete samostatne, vytvoríte vo fľaši či v menšej miske pascu podobnú tej pivovej. Hmyz do tekutiny vojde zo zvedavosti a utopí sa v nej. Takýmto spôsobom znížite počet jedincov, ktorí by inak ohrozovali vaše potraviny.

  3. Korenie a bylinky
    Niektoré druhy korenia a aromatických byliniek potravinovým moliam naopak veľmi nevonajú. Odporúča sa používať predovšetkým škoricu, klinčeky alebo bobkový list, ktoré stačí uložiť do blízkosti sypkých potravín. Tieto vône im môžu byť natoľko nepríjemné, že sa danému priestoru začnú vyhýbať.

  4. Tabak
    Pre tých, ktorým nevadí vôňa tabaku, sa ako účinná odstrašujúca metóda osvedčil práve on. Malé vrecúško alebo otvorenú krabičku s tabakom môžete položiť na miesto, kde najčastejšie skladujete múku, cereálie či oriešky. Mole tento zápach neznášajú a pravdepodobne sa z týchto priestorov pokúsia odletieť.

  5. Cédrové drevo
    Céder je už oddávna známy tým, že pôsobí odpudivo na rôzne druhy hmyzu – vrátane molí. Malý kúsok alebo doštičku z cédrového dreva položte k potravinám, ktoré chcete ochrániť. Niekedy sa dajú kúpiť aj prírodné cédrové krúžky, ktoré sú ideálne na umiestnenie priamo do políc alebo skriniek.

Prevencia je najlepší liek

Po úspešnom vyčistení kuchyne a odstránení napadnutých potravín je dôležité myslieť na prevenciu do budúcnosti. Naďalej odporúčame skladovať múku a ďalšie sypké produkty v uzatvárateľných sklenených či plastových dózach. Nielenže budú potraviny chránené pred škodcami, ale takisto budete mať prehľad o tom, či sa v nich niečo hýbe alebo nie.

Rovnako je dôležité pravidelné vetranie a udržiavanie čistoty v skriniach, kde sa najčastejšie hromadia zásoby. Všetko, čo má prešlú dobu spotreby, ide automaticky do koša. Vyhnete sa tak tomu, že sa mole zamerajú na staré potraviny, ktoré dlhšie ležia zabudnuté v rohoch políc.

Zhrnutie na záver

  • Potravinovú molu spoznáte podľa tmavých škvŕn na krídlach. Ak sú krídla striebristé, ide o molu šatovú.

  • Najviac si pochutná na sypkých potravinách – múke, cukre, krupici, cereáliách či orieškoch.

  • Do domácnosti sa môže dostať cez okná, stúpačky v bytoch alebo spolu s nakúpenými potravinami.

  • Pri zistení výskytu molí vyhoďte všetky zasiahnuté zásoby a vyčistite priestory dezinfekciou či octom.

  • Na lákanie molí a ich hubenie môžete použiť pivo, ocot s vínom alebo prirodzene odpudivé látky, ako je škorica, klinčeky, tabak či cédrové drevo.

  • Najlepšou prevenciou je dôkladné skladovanie potravín v uzatvárateľných nádobách a pravidelná kontrola, aby ste prípadnú inváziu molí zachytili hneď v začiatkoch.

Ak sa budete držať týchto rád, vaše potraviny by mali ostať v bezpečí a mole sa k vám ani neodvážia nasťahovať. Navyše ušetríte nielen financie, ktoré by ste inak minuli na nákup nových zásob, ale aj drahocenný čas, ktorý by ste strávili opakovaným bojom s týmito húževnatými škodcami.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané