Čoho najčastejšie ľutujú ženy na sklonku života podľa harvardskej štúdie

Zdieľať
žena na smrteľnej posteli
žena na smrteľnej posteli Foto: depositphotos.com

Už ste si niekedy spísali svoj „bucket list“ – zoznam snov, prianí a cieľov, ktoré by ste si chceli splniť predtým, než sa rozlúčite so životom? A naozaj si tieto túžby postupne plníte, alebo ich odkladáte s predstieranou istotou, že na všetko bude dosť času? Priemerne máme k dispozícii zhruba 4000 týždňov života a keď sa na to pozrieme z tejto perspektívy, zrazu to neznie ako nekonečný priestor.

Na konci života sa veľa žien pýta samých seba, či prežili svoj život skutočne tak, ako túžili. Zvažujú, na čo sa mali sústrediť viac alebo skôr. Mnohé veci, ktoré sa im zjavujú v spomienkach, totiž boli do istej miery ovplyvniteľné, a práve premárnené príležitosti a nesplnené ciele sa zväčša stávajú najväčším zdrojom ľútosti. Dlhodobý výskum z Harvardu, ktorý prebieha už celé desaťročia, ukazuje, že ľudí najviac trápi to, čo mohli sami zmeniť, ale nakoniec to neurobili.

Ak vás zaujíma, ktoré rozhodnutia alebo nesplnené túžby ľudia najčastejšie ľutujú, môžete sa inšpirovať aj krátkym videom z kanála TopTrendingCZ na YouTube (nájdete ho pod názvom „Top 5 čeho lidé před smrtí litují nejvíce“). Sú v ňom zhrnuté najčastejšie poľutovania ľudí v pokročilom veku. Práve tu sa dajú objaviť paralely s tým, čo sa uvádza aj v harvardskej štúdii zameranej na dlhodobú kvalitu života a jeho posledné etapy.

1. Žiť podľa seba, nie podľa očakávaní iných

Mnoho žien priznalo, že sa pri spätnej analýze svojho života necítili naplnené, pretože nežili podľa vlastných predstáv, ale prispôsobovali sa okoliu. Zo strachu, že sklamú očakávania rodičov, partnerov, šéfov či spoločnosti, sa radšej vzdali vlastných snov. Často sa tak celý ich život niesol v znamení neustáleho plnenia úloh, ktoré im niekto iný naplánoval.

Vo chvíli, keď si na sklonku života uvedomili, že tú „správnu chvíľu“ na uskutočnenie vlastných ambícií celý čas odkladali, dostavila sa bolesť a spytovanie svedomia. Mnohé z nich skonštatovali, že by urobili lepšie, keby boli dostali odvahu dať prednosť tomu, čo naozaj chceli ony samy.

2. Rovnováha medzi prácou a osobným životom

Snažiť sa byť skvelou vo svojej profesii a zároveň zvládať starostlivosť o domácnosť či rodinu je neustály boj. Už viaceré výskumy vrátane toho z Harvardu zdôrazňujú, že hoci je kariéra dôležitá, ľudia často ľutujú, že nevenovali viac času a energie osobným vzťahom. Pri naháňaní termínov a plnení povinností v práci sa ľahko zabúda na to, že vzťahy s najbližšími sa môžu narušiť a neskôr je ich obnova zložitá či dokonca nemožná.

Partnerské vzťahy, priateľstvá alebo putá s deťmi si vyžadujú našu pozornosť a starostlivosť. Keď na to vo víre každodenných povinností rezignujeme, môžeme ľahko premeškať obdobie, ktoré sa už nevráti. Práve preto veľa žien na konci života cíti ľútosť, že si nenašli viac času na zdieľanie spoločných chvíľ a budovanie vzájomnej dôvery s najbližšími.

3. Nebáť sa vyjadriť pocity

Medzi časté príčiny ľútosti patrí neschopnosť otvorene vyjadrovať vlastné emócie. Mnoho žien priznalo, že kvôli obavám z nepochopenia alebo možných konfliktov radšej mlčali a potláčali svoje pocity. Či už to boli výčitky, obavy, smútok alebo dokonca radosť – často ostali nevypovedané.

Takýto prístup má dlhodobé následky. Nevyriešené spory a nevyjadrené potreby môžu viesť k nepochopeniu v rodine či medzi priateľmi. Aj keď sa im tak možno vtedy vyhli dočasnému konfliktu, nakoniec o to viac ľutovali, že situácie neriešili otvorene a včas.

4. Dbať o vlastné zdravie a psychickú pohodu

Najmä ženy majú tendenciu klásť vlastné zdravie na vedľajšiu koľaj – či už ide o pravidelné preventívne prehliadky, dostatočný spánok alebo pohyb. Mnohé dlhé roky odkladajú starostlivosť o seba samé, pretože „majú dôležitejšie veci na práci“. Časom sa však môžu objaviť zdravotné komplikácie, ktoré sú varovným signálom: k starostlivosti o telo aj myseľ sme sa mali obrátiť oveľa skôr.

Podcenenie prevencie a relaxu sa spätne ukazuje ako zásadná chyba. Pripomína nám, že správna výživa, pravidelný pohyb a schopnosť oddychovať nie sú len modernými trendmi, ale nevyhnutnosťou, ak si chceme zachovať dlhodobú vitalitu.

5. Dovoliť si radosť a užívať si prítomný okamih

Na prvý pohľad sa môže zdať, že ženy zvyčajne inklinujú k drobným radostiam – no podľa viacerých výpovedí si mnohé z nich naplno neužili prítomnosť, pretože neustále dávali prednosť povinnostiam a starostiam. Či už ide o cestovanie, rozvoj kreatívnych záľub, alebo len oddych pri dobrej knihe, vždy sa našlo „dôležitejšie“ niečo iné. A tak sa radostné aktivity odsúvali na neskôr – na „potom“, ktoré často vôbec neprišlo.

Čas je jedna z mála vecí, ktorú nemôžeme vrátiť späť. Aj citát Marka Twaina trefne pripomína, že v budúcnosti budeme viac ľutovať veci, ktoré sme neskúsili, než tie, ktoré sme skúsili a možno nevyšli podľa predstáv.

Prečo začať hneď?

Mnohé ženy si v závere života uvedomujú, že ak by dostali druhú šancu, rozhodli by sa viac riskovať a venovať čas veciam, ktoré ich robia skutočne šťastnými. Pravdou je, že žiadny okamih nebude nikdy dokonalý. Podmienky sa vždy budú meniť a život bude prinášať nové a nové výzvy. Preto je dôležité uvedomiť si, že začať môžeme práve teraz, v tejto chvíli.

Možno to znamená odvážiť sa rozbehnúť vlastný projekt, možno povedať „nie“ záväzkom, ktoré vás vyčerpávajú, alebo si jednoducho naplánovať výlet, ktorý roky odkladáte. Každá takáto voľba nás približuje k životu, ktorý v starobe nebudeme ľutovať. A práve to je najdôležitejšie posolstvo, ktoré si môžeme vziať z výpovedí žien na sklonku života.

Neodkladajte svoje sny a túžby na neskôr. Aj maličké kroky smerujú k veľkým zmenám. Uvedomte si, že práve dnešný deň je tou najlepšou príležitosťou urobiť niečo, čo vás naplní – a to bez ohľadu na to, čo si myslí okolie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané