Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čo nepatrí do kúpeľne, a napriek tomu to tam máte? Vysoká vlhkosť a striedajúce teploty škodia parfumu, bižutérii i make-upu

reklama:
Čo nepatrí do kúpeľne
Čo nepatrí do kúpeľne, a napriek tomu to tam máte? Vysoká vlhkosť a striedajúce teploty škodia parfumu, bižutérii i make-upuFoto: www.gettyimages.com

Kúpeľňa je miestnosť, v ktorej každý deň vykonávame potrebnú osobnú hygienu. Práve z toho dôvodu v nej mnohokrát stúpa vlhkosť až nad 70 percent. Vysoká vlhkosť a striedajúce sa teploty však vôbec nesvedčia niektorým veciam, ktoré máme v kúpeľni uskladnené. Čo by sme teda mali rozhodne presťahovať?

Bižutéria a šperky. Predĺžte ich životnosť

Poznáte to, keď sa ráno chystáte do školy alebo do práce, chcete mať v kúpeľni všetko po ruke. A to nielen oblečenie a make-up, ale aj náušnice, náramky a retiazky. Pokiaľ chcete mať radosť zo svojej výstavnej bižutérie čo najdlhšie, presťahujte ju radšej do inej – suchšej a chladnejšej miestnosti svojho bytu. Predĺžite tým jej životnosť. Vlhké prostredie v kúpeľni totiž v prípade bižutérie urýchľuje oxidačný proces. Náušnice, náramky a retiazky sa tak nelichotivo sfarbujú do zelena až hrdzava a tiež nepríjemne špinia.

Parfémy. Vôňa sa môže v kúpeľni pokaziť

Svoje obľúbené parfémy má vyskladané v kúpeľni asi každá žena. Vedela ste ale, že vlhkosť a prudké zmeny teplôt negatívne ovplyvňujú vlastnosti parfumu? V kúpeľni totiž dochádza k urýchleniu oxidačných procesov a vôňa sa môže pokaziť. Parfémy preto z tejto miestnosti radšej presťahujte na toaletný stolík do spálne alebo na policu do predsiene.

Uteráky. Vlhkosť nahráva množeniu baktérií a vírusov

Uteráky, ktoré máte naukladané do komínov v otvorenej kúpeľňovej polici, síce robia z kúpeľne útulnú miestnosť, ale z hygienického hľadiska ide o veľkú chybu. Aj keď chcete mať uteráky na ďalšie použitie vždy po ruke, majte na pamäti, že vlhkosť, ktorá sa do nich v kúpeľni dostáva, prispieva k množeniu plesní, baktérií a vírusov. Uterák preto skladujte v suchej miestnosti, a to ideálne v uzavretej skrini či komode.

Elektronika. Presťahujte žehličku aj fén na vlasy

Počúvate pri kúpaní rádio a po vykonaní osobnej hygieny ho opäť presťahujete na jeho pôvodné miesto do spálne? Rovnakú službu by ste mali urobiť aj ďalšej elektronike, ktorú bežne používate v kúpeľni. Ide predovšetkým o kulmu, žehličku na vlasy alebo fén, ktoré po použití uskladnite do suchej miestnosti. Týmto spôsobom výrazne predĺžite životnosť týchto elektrospotrebičov.

Make-up a kozmetické hubky či štetce patria na suché miesto

Vlhkosť a kolísanie teplôt v kúpeľni neblaho znižujú kvalitu líčidiel, a navyše výrazne skracujú ich životnosť. Svoju dekoratívnu kozmetiku preto v kúpeľni používajte čo najkratšiu možnú dobu, potom ju dajte do uzatvárateľnej taštičky a presťahujte na suché miesto. Napríklad na toaletný stolík do spálne. V kúpeľni by ste nemali prechovávať ani kozmetické hubky alebo štetce. Podmienky v kúpeľni totiž prispievajú k tomu, aby sa na nich ľahšie množili baktérie. Preto ich pravidelne umývajte a čistite a po použití uchovávajte mimo kúpeľne.

Lieky. Predíďte ich znehodnoteniu

Ani lieky, alebo dokonca lekárnička plná liečiv, nemajú v kúpeľni čo robiť. Vysoká vlhkosť a kolísavá teplota môže lieky dokonca znehodnotiť. Preto ich radšej uchovávajte v suchej miestnosti, v ktorej sa teploty stále držia do 25 stupňov Celzia.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 29. januára 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Dobre Rady a Napady logo
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.