Chystáte sa zmeniť zamestnanie? Tu nájdete tipy, ako si vypýtať plat, ktorý naozaj zodpovedá vašej hodnote

Zdieľať
pracovný pohovor
pracovný pohovor Foto: www.shutterstock.com

Meníte zamestnanie a premýšľate, ako si vypýtať plat, ktorý naozaj zodpovedá vašim skúsenostiam? Pre mnohých uchádzačov ide o najobávanejší moment pracovného pohovoru. Keď z úst personalistu príde otázka na vaše platové predstavy, človek môže mať pocit, že chodí po tenkom ľade: ak to s výškou sumy preženie, môže stratiť šancu na prácu, no ak navrhne príliš málo, môže sa pripraviť o zaslúžené peniaze.

Presne o tom, ako sa k takýmto situáciám postaviť, hovoril aj Bill Gates, zakladateľ Microsoftu. Hoci on sám si dnes prácu nehľadá, v relácii State of Inspiration, ktorú vedie známy americký basketbalista Stephen Curry, rozprával o svojom pohľade na rokovania o plate. Curry sa ho spýtal, ako by reagoval počas pracovného pohovoru v prípade, že by musel obhájiť požadovanú mzdu.

Bill Gates a neobvyklý prístup Známy filantrop a podnikateľ zdôraznil, že jeho hlavnou motiváciou by nebola výška platu, ale skôr možnosť výhodného nákupu akcií firmy. Takýmto postojom by vraj prejavil dôveru vo svojho budúceho zamestnávateľa a zároveň nenápadne naznačil, že si cení svoje schopnosti i perspektívu, ktorú môže firme priniesť. Hoci nejde o univerzálnu radu pre každého (väčšina bežných uchádzačov túto taktiku v praxi nevyužije), Gates tým podčiarkuje dôležitosť originality a preukázania reálneho záujmu o danú spoločnosť.

Práve osobitný spôsob myslenia a schopnosť prekvapiť môžu zamestnávateľa zaujať viac než štandardné odpovede. Bill Gates tiež spomenul, že on aj Satya Nadella, súčasný generálny riaditeľ Microsoftu, hľadajú u kandidátov nadšenie pre učenie sa novým veciam. Nadella vo svojej knihe Hit Refresh opísal, že je často dôležitejšie, či je niekto ochotný na sebe pracovať, než to, koľko toho už stihol naakumulovať vo svojom životopise.

Ako byť realistickí, ale nesunúť sa zbytočne pod cenu Nie každý však môže urobiť dojem tým, že požiada o akcie namiesto lepšieho platu. Preto je dôležité pripraviť sa už vopred: zistiť, aké mzdy sa bežne ponúkajú na pozíciách, o ktoré máte záujem. Vďaka tomu sa vyhnete situácii, keď by ste povedali nereálnu sumu, alebo naopak privysokú, ktorá by vás mohla vyradiť z procesu výberu.

Ďalšou z takých rád je “pýtať si o čosi viac, než je váš vysnívaný plat”. Aj to môže byť spôsob, ako získať priestor na vyjednávanie, vybudovať si istú rezervu a prípadne si v budúcnosti užiť rýchlejší nárast mzdy, ak dokážete, že ste pre firmu prínosom. Rozhodne sa však pripraviť na otázku: „Prečo by ste mali dostať práve takú sumu?“ Tu pomôže, ak budete mať po ruke jasné argumenty, či už sú to konkrétne úspechy z minulosti, špecifické zručnosti alebo osobné vlastnosti, ktoré dokážu vášho zamestnávateľa presvedčiť.

Nerobte pritom chybu, že sa budete hrať na dokonalého človeka, čo zvládne absolútne všetko. Odborníci na personalistiku často odporúčajú uznať, že pre niektoré typy úloh nemusíte byť najvhodnejším kandidátom. Zároveň ale vyzdvihnite tie, kde naopak excelujete – pôsobí to úprimne a dôveryhodne.

Čo nehovoriť na pracovnom pohovore?

Keď si chcete vypýtať viac tam, kde už pracujete Ani tie najlepšie tipy na vyjednávanie o plate vám občas nepomôžu, ak už istý čas pracujete v rovnakej firme a máte pocit, že váš plat je neprimerane nízky. Ako to riešiť? Najlepšie je zvoliť slušný prístup a nájsť si čas na súkromné rozhovory so šéfom. Pripravte sa vopred, prečo si myslíte, že by ste mali mať vyššiu mzdu – uveďte, čo ste za posledné mesiace priniesli firme, k akým pozitívnym výsledkom ste dopomohli a aké ďalšie zručnosti či nápady dokážete ponúknuť.

Netreba pôsobiť zranene alebo dotknuto. Zároveň neradno prísť s okamžitými vyhrážkami, že ak nedostanete viac, odídete. Je pravda, že niekedy môže byť zmena práce lepším riešením, najmä ak to platové ohodnotenie v inej firme sľubuje, no rozhodne by ste nemali robiť unáhlené rozhodnutia. Plat by totiž nemal byť jediným kritériom – podstatné je aj pracovné prostredie, možnosti rozvoja či perspektíva kariérneho rastu.

Nielen peniaze sú dôležité Hoci je mzda veľmi významným faktorom pri výbere zamestnania, netreba zabúdať na to, aby ste napokon neskončili nespokojní kvôli zlému tímu či nezáživnej náplni práce. Niekedy si totiž môžete o niečo lepšie zarobiť, no dlhodobo vás bude vyčerpávať stres a frustrácia. Práve preto treba vždy brať do úvahy celkový kontext, nielen samotné platové podmienky. Ak máte pocit, že firma ponúka zaujímavú víziu, a vy sa cítite v jej prostredí motivovaní, môže to byť významná pridaná hodnota na začiatok aj do budúcna.

Je dobré pamätať na to, čo vraví Bill Gates – ak skutočne veríte v spoločnosť a jej zmysel, stojí za to ukázať nielen záujem o peniaze, ale najmä odhodlanie prispieť k jej smerovaniu. Samozrejme, existujú situácie, keď potrebujete dať na prvé miesto svoj finančný príjem. No ak vás zaujíma možnosť rásť a posúvať sa, práve kreativita, nadšenie a ochota učiť sa sú často vašou najlepšou „devízou“ nielen pri vyjednávaní o mzde, ale aj pri budovaní dlhodobej a úspešnej kariéry.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané