Chrumkavý rezeň s cibuľovou omáčkou? Nemci ho milujú najviac s maslovými špeclami

Zdieľať
rezeň
rezeň Foto: depositphotos.com

Plavková sezóna je ešte pomerne ďaleko a niekedy je fajn dopriať si poriadnu dávku kalorického potešenia. Nemci na takéto „hrešenie“ nedajú dopustiť a medzi ich obľúbené kulinárske skvosty patrí aj Rahmschnitzel, čiže lahodný smetanový rezeň. Spája v sebe chrumkavé bravčové (ale kľudne aj teľacie či kuracie) mäso obalené v klasickom trojobale a bohatú smotanovú omáčku na báze cibule a vývaru. Ak to ochutnáte v plnej paráde, je dosť možné, že vám bude stačiť jediná porcia za celý deň. Avšak raz za čas to určite stojí za tú vynikajúcu chuť. Prečo si teda nedopriať trocha gurmánskeho zážitku na nemecký spôsob?

Klasika s cibuľovým krémom: Ako na omáčku

Možno vás zaujíma, čo presne robí z Rahmschnitzelu taký voňavý a jemný zázrak. Základom je cibuľová smotanová omáčka, ktorá sa varí z hustej smotany, vývaru a cibule. Výsledkom je úžasne nadýchaná konzistencia, ktorá sa dokonale dopĺňa s chrumkavým mäsom. Ak by ste chceli vidieť, ako sa taká omáčka pripravuje krok za krokom, existuje viacero návodov na internete. Jedným z tipov je napríklad video na YouTube kanáli Marie Majky Pačesovej, kde prezentuje svoj vlastný postup, ako cibuľu orestovať, skombinovať s vývarom a dodať jej tú správnu krémovú konzistenciu.

Aké mäso použiť a prečo je Rahmschnitzel iný než Wiener Schnitzel

Pri príprave smotanového rezňa sa používa bravčové, teľacie alebo aj kuracie mäso. Ak ste zvyknutí na klasický vyprážaný rezeň z česko-slovenskej kuchyne, postup pri obaľovaní vám bude dôverne známy: mäso sa naklepáva, korení, obalí v múke, vajíčku a strúhanke. Smaženie pri strednej teplote na oleji alebo, ešte lepšie, na prepustenom masle, zaručí peknú zlato-hnedú farbu.

Kým Wiener Schnitzel (viedenský rezeň) sa podáva väčšinou len s plátkom citróna a prípadne ľahkým šalátom, Rahmschnitzel sa líši hlavne lahodnou smotanovou omáčkou. Táto omáčka je presne to, čo robí z obyčajného rezňa výnimočný gurmánsky počin, na ktorý Nemci nedajú dopustiť.

Postup prípravy: Od krehkého mäsa až po chrumkavú kôrku

  1. Príprava mäsa
    Bravčové rezne (môžete však siahnuť po teľacine či kuracine) vložte medzi dva listy potravinovej fólie a opatrne ich naklepte na hrúbku maximálne jeden centimeter. Obe strany osoľte a okoreňte, pričom nezabudnite na to, že soľ a čierne korenie vždy idú ruka v ruke.
  2. Trojobal
    Každý naklepaný kúsok postupne obaľte najprv v múke, následne v rozšľahaných vajciach a nakoniec v strúhanke. Ak strúhanku jemne pritlačíte, výsledná kôrka bude o niečo pevnejšia a spoľahlivo chrumkavá.
  3. Smaženie
    Vo väčšej panvici rozohrejte rastlinný olej alebo prepustené maslo. Zvoľte radšej stredný plameň, aby mäsko nezhorelo priveľmi rýchlo. Rezne vkladajte postupne, medzi jednotlivými kusmi nechajte dostatok priestoru. Z oboch strán smažte do zlatista, približne 3–4 minúty na každú stranu. Hotové rezne nechajte odkvapkať na papierových utierkach, aby ste sa zbavili prebytočného tuku.

Lahodná smotanová cibuľová omáčka

Teraz prichádza na rad to, čo robí z tohto jedla nezabudnuteľný zážitok. V tej istej panvici (odporúča sa ju predtým zbaviť väčšieho množstva prepáleného oleja či prepusteného masla) rozohrejte 2 lyžice nesoleného masla.

  • Cibuľka: Nasekajte nadrobno jednu malú cibuľu a vhoďte ju do panvice. Restujte ju na strednom plameni, kým neprestane byť surová a nezačne jemne sklovatieť. Dôležité je dbať, aby nezhnedla, inak stratí na jemnosti.
  • Vývar: Zalejte ju približne 100 ml kuracieho vývaru (môžete použiť aj zeleninový, ak preferujete ľahšiu chuť). Cibuľu s vývarom varte okolo 3 minút, aby sa chute dokonale spojili.
  • Smotana a horčica: Teraz pridajte 200 ml hustej smotany a 1 čajovú lyžičku dijonskej horčice. Dôkladne premiešajte a nechajte povariť ďalších 5 minút, pričom stále sledujete hustotu. Ak sa omáčka zdá byť príliš hustá, prilejte ešte trochu vývaru.
  • Dochutenie: Dochutiť môžete soľou, čerstvo mletým čiernym korením a pol lyžičkou mletého muškátového orieška. Na záver sa odporúča pridať 1 čajovú lyžičku citrónovej šťavy a 2 lyžice nadrobno nasekanej petržlenovej vňate, aby omáčka dostala sviežu bodku.

Niekedy Nemci vracajú už usmažené rezne naspäť do panvice s pripravenou omáčkou a nechajú ich zohrievať v cibuľovom kréme 2–3 minútky. Vďaka tomu rezeň do seba načerpá chuť a zostane ešte šťavnatejší.

S čím Rahmschnitzel podávať?

V Nemecku je bežnou prílohou k tomuto smotanovému rezňu maslové špecle (nemecké halušky), ktoré sa skvele dopĺňajú s cibuľovou omáčkou. Pokojne však môžete vyskúšať aj zemiakovú kašu, opekané zemiaky či obyčajný chlieb, ak ste fanúšikom jednoduchých riešení. V letných mesiacoch sa zvykne jedlo doplniť sezónnou zeleninou, aby sa celé menu trochu odľahčilo.

Doprajte si trochu pôžitku

Jasné, ide o kalorickú bombu, pri ktorej sa poteší jazyk, ale pečeň či žlčník môžu trochu protestovať. Ak však máte chuť zaexperimentovať a preniesť sa do nemeckej kuchyne priamo vo vašej vlastnej jedálni, Rahmschnitzel určite stojí za vyskúšanie. Je to typ jedla, ktoré si doprajete možno raz či dvakrát do roka, no zážitok z neho zostáva v pamäti ešte dlho.

Prajem vám dobrú chuť a veľa síl pri odbúravaní všetkých tých tukov. Raz za čas je ale dovolené poriadne si zamaškrtiť – najmä ak je výsledkom takáto lahodná kombinácia chrumkavého mäsa a smotanovej cibuľovej omáčky. Dobrú chuť!

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané