Chrípka alebo covid? Takto ich rozoznáte a nasadíte správnu liečbu

Zdieľať
chrípka
chrípka Foto: www.shutterstock.com

V uplynulých rokoch síce ostražitosť voči ochoreniu covid-19 mierne klesla, avšak naďalej platí, že ak vám nie je dobre, stojí za to vedieť, či ste sa nakazili práve týmto vírusom. Podľa lekárov je totiž SARS-CoV-2 stále veľmi nebezpečný – podobne ako chrípka, ktorá v intenzite a rýchlosti šírenia nezaostáva. Obe tieto respiračné ochorenia sa navyše prenášajú podobne, a tak ich rozlíšenie nemusí byť hneď na prvý pohľad jednoduché.

Spoločné črty: Prečo sa chrípka a covid tak často zamieňajú?

Chrípka aj covid-19 sú typické tým, že sa šíria kvapôčkovou infekciou, teda priamo vzduchom, keď infikovaná osoba kašle, kýcha alebo rozpráva. Obe choroby sa prejavujú pomerne podobne a medzi najčastejšie symptómy patria:

  • Horúčky
  • Bolesť hlavy alebo svalov
  • Výtok z nosa či upchatý nos (rinitída)
  • Kašeľ

Niektorí pacienti môžu pociťovať aj dýchavičnosť, celkovú slabosť, prípadne zmätenosť. Často spomínaná strata chuti či čuchu síce býva prisudzovaná hlavne covidu-19, no podľa zdravotníkov môže sprevádzať aj iné respiračné infekcie či dokonca alergie. Pandémia uplynulých rokov ukázala, že práve covid môže mať veľmi variabilný priebeh – niekedy ochorenie pôsobí len ako ľahké prechladnutie. Za všetkým stojí individuálny stav imunitného systému a celková odolnosť voči vírusu.

Ako ich rozoznať podľa príznakov a kedy zbystriť pozornosť?

Podľa primárky Kliniky infekčných chorôb, možno ochorenia odlíšiť na základe typických prejavov:

  • Pri covide-19 sa pacienti často sťažujú na ťažkosti s dýchaním a výraznú slabosť až vyčerpanosť.
  • Pri chrípke býva pomerne náhly a prudký nástup vysokej teploty (aj zimnica), pridáva sa nechutenstvo a celková schvátenosť organizmu.

Definitívne potvrdenie však poskytne až laboratórne vyšetrenie, ktoré dokáže zistiť prítomnosť vírusu v tele. Aj domáce antigénové testy na covid vám môžu pomôcť rýchlejšie identifikovať, že by mohlo ísť o covid-19 – a podľa toho upraviť liečbu alebo urýchlene vyhľadať lekársku pomoc.

Prečo je dôležité vedieť, čo vás trápi?

Ak choroba „položí človeka na lopatky“, môže hroziť komplikovaný priebeh či trvalé následky. Pri chrípke býva bežnou komplikáciou bakteriálna infekcia – napríklad zápal pľúc, zápal prínosových dutín alebo, u detí, zápal stredného ucha. Tieto stavy sa typicky rozvíjajú u ľudí so slabšou imunitou: seniorov, veľmi malých detí, tehotných žien alebo pacientov s chronickými ochoreniami.

Podobné riziko komplikácií platí aj pri nákaze vírusom SARS-CoV-2, pričom u rizikových pacientov môže byť priebeh ešte vážnejší. Až tretine pacientov v kritickom stave hrozí vznik hlbokej žilovej trombózy či pľúcnej embólie, čo sú život ohrozujúce stavy.

Najohrozenejšie skupiny pacientov

Pri chrípke aj pri covide-19 sú obzvlášť zraniteľné tieto skupiny:

  • Ľudia vo veku nad 50 rokov (pri chrípke sa často uvádza veková hranica nad 60)
  • Deti do 5 rokov
  • Tehotné ženy
  • Zdravotníci a osoby pracujúce v sociálnych zariadeniach
  • Ľudia s chronickými ochoreniami (astma, cukrovka, srdcovo-cievne ochorenia, ochorenia pľúc, pečene, obličiek, CHOCHP, vysoký krvný tlak)
  • Ľudia s oslabenou imunitou (napr. po transplantácii, pri chemoterapii alebo pri dlhodobom užívaní kortikosteroidov)

Ak spadáte do ktorejkoľvek z týchto rizikových kategórií a tušíte, že by mohlo ísť o covid-19, je veľmi užitočné urobiť si domáci test. Pokiaľ je pozitívny, prípadne ak príznaky pretrvávajú či sú zvlášť silné, vyberte sa čo najskôr k lekárovi, ktorý vám môže predpísať antivirotiká.

Antivirotiká a dôležitosť rýchleho nasadenia liečby

Podľa primára Infekčného oddelenia, antivirotiká zabránia rozvoju ťažkej formy vírusových ochorení a môžu pomôcť vyhnúť sa hospitalizácii. Aj keď ich hlavnou úlohou nie je zásadne urýchliť samotné uzdravenie, môžu aspoň skrátiť trvanie najvýraznejších ťažkostí o niekoľko dní.

Lekári ich predpisujú najmä rizikovým pacientom, u ktorých by inak mohol priebeh skončiť fatálne. Veľkou výhodou je, že u rizikových skupín sú tieto lieky hradené z verejného zdravotného poistenia. V praxi to znamená, že ak máte napríklad vysoký krvný tlak či iné chronické ochorenie a covid by vám mohol výrazne ublížiť, váš ošetrujúci lekár môže zvážiť nasadenie antivirotík a finančnú stránku rieši poisťovňa.

Dlhodobé následky: Postcovidový syndróm a ďalšie riziká

Ďalším často diskutovaným rizikom pri covide-19 sú dlhodobé následky, takzvaný postcovidový syndróm, ktorý podľa výskumov môže postihovať až pätinu pacientov, a to bez ohľadu na to, či ich akútny priebeh bol mierny alebo závažnejší.

Medzi často popisované dlhodobé príznaky patria:

  • Pretrvávajúce bolesti hlavy
  • Ťažkosti s koncentráciou a pamäťou (tzv. mozgová hmla)
  • Problémy s dýchaním, dýchavičnosť
  • Bolesť na hrudi alebo búšenie srdca
  • Zhoršenie alebo nový vznik cukrovky
  • Vypadávanie vlasov či kožné vyrážky
  • Zhoršenie astmy, dokonca aj u mierneho priebehu covidu
  • Psychické ťažkosti ako depresie či nespavosť

Niektorí pacienti dokonca čelia pľúcnej embólii alebo zhoršenej funkcii obličiek. Postcovidové ťažkosti sa môžu tiahnuť celé mesiace, preto je vhodné nielen si dávať pozor na prípadnú nákazu, ale po prekonaní ochorenia sledovať svoje telo, a ak problémy neustupujú, vyhľadať špecializovanú starostlivosť.

Prevencia na prvom mieste: očkovanie proti covidu a chrípke

Prevencia v prípade týchto dvoch respiračných ochorení zohráva kľúčovú úlohu. Najspoľahlivejším spôsobom, ako predísť ťažkému priebehu, je očkovanie. Stále je dôležité pripomenúť, že:

  1. Vakcína proti chrípke nechráni pred covidom a naopak.
  2. Je možné sa dať zaočkovať proti chrípke aj covidu v ten istý deň, pričom sa vakcíny aplikujú do dvoch rôznych miest.
  3. Očkovanie negarantuje, že ochorenie vôbec nedostanete, ale vo väčšine prípadov významne znižuje riziko ťažkého priebehu a nebezpečných komplikácií.

Z dlhodobého hľadiska je vhodné pripomínať najmä seniorom a chronicky chorým pacientom, aby očkovanie nepodceňovali. Odporúča sa tiež zachovávať preventívne opatrenia, ako je pravidelné umývanie rúk, nosenie rúšok v období vysokej chorobnosti, dostatočný prísun vitamínov a pestrá strava, ktorá podporuje imunitný systém.

Praktické tipy na domácu starostlivosť

Či už ide o chrípku alebo covid-19, vždy sa odporúča:

  • Odpočinok a dostatok spánku: Doprajte telu čas na regeneráciu.
  • Pravidelný prísun tekutín: Voda, bylinkové čaje či slabé vývary môžu pomôcť nahradiť tekutiny stratené pri potení a horúčkach.
  • Dbať na teplotu v miestnosti: Vhodné je pravidelné vetranie a primeraná vlhkosť vzduchu.
  • Pri horúčke a bolestiach: Pomáhajú bežne dostupné antipyretiká či analgetiká (napr. paracetamol, ibuprofén).
  • Izolácia: Obmedzte kontakt s ostatnými, najmä ak patria do rizikovej skupiny (seniori, chronicky chorí).

Ak sa u vás prejavia výraznejšie príznaky alebo sa stav rapídne zhorší, neváhajte kontaktovať svojho praktického lekára. Včasná konzultácia môže predísť vážnym komplikáciám a umožní vám získať presnejšie odporúčania na liečbu či využitie antivirotík.

Zhrnutie

Chrípka aj covid-19 môžu mať veľmi podobné symptómy, no môžu sa líšiť v náhlosti nástupu horúčky či pri špecifických ťažkostiach s dýchaním. Ak máte podozrenie na covid, najmä ak patríte do rizikovej skupiny, je vhodné vykonať domácu diagnostiku a pri pozitívnom výsledku okamžite kontaktovať lekára. Antivirotiká môžu u zraniteľných jedincov zabrzdiť prepuknutie ťažkej formy ochorenia, prípadne skrátiť trvanie jeho najhorších prejavov.

Dôležitou formou prevencie je očkovanie – ako proti chrípke, tak proti covidu. Aj keď vás vakcína nemusí úplne ochrániť pred samotnou infekciou, významne znižuje riziko komplikácií a dlhodobých následkov. Najmä u starších ľudí, tehotných žien, chronicky chorých pacientov či zdravotníkov by očkovanie malo patriť k rutine.

V prípade, že je priebeh akéhokoľvek respiračného ochorenia akútny a príznaky vážne, vždy je namieste vyhľadať lekársku pomoc. Vďaka včasnej diagnostike môžete predísť neželaným následkom a vyhnúť sa dlhému liečeniu, ktoré často obmedzuje nielen vaše zdravie, ale aj bežné fungovanie v práci či v rodine.

Záver: Chrípka aj covid predstavujú riziko najmä pre zraniteľné skupiny ľudí, avšak ani mladší, inak zdraví jedinci nie sú imúnni voči komplikáciám. Preto je užitočné vedieť, ako tieto ochorenia rozoznať, sledovať svoj zdravotný stav a správne reagovať – či už testovaním, očkovaním, alebo vhodnou liečbou. Zodpovedný prístup je najistejšou cestou k rýchlemu uzdraveniu a minimalizovaniu všetkých negatívnych následkov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané