Chodí vaša mačka spávať do vašej postele? Spoznajte prekvapivé dôvody, prečo je to dobré rozhodnutie

Zdieľať
Kocúr v posteli
Kocúr v posteli Foto: František Stacho

Dovoľujete svojej mačke, aby sa vám udomácnila v posteli a pravidelne s vami spávala? Ak áno, možno ani netušíte, aké výhody vám tento neobyčajný zvyk prináša. Pre všetkých milovníkov a majiteľov mačiek je tu niekoľko zaujímavých faktov, ktoré stoja za pozornosť. Hoci si mačku môžete do sýtosti užívať aj počas dňa, v noci vám dokáže odovzdať nesmierne množstvo energie a pozitívneho naladenia, ktoré si často ani neuvedomujete.

Čaro a zvláštnosti mačacej povahy
Mačky nie sú len rozkošné a huňaté zvieratá, ale zároveň skrývajú aj isté „magické“ schopnosti, ktoré pramenia z ich jedinečnej povahy a emočnej vnímavosti. Je všeobecne známe, že domáce zvieratá prinášajú do rodín veľa radosti a povzbudenia. Psíka si mnohí ľudia vyberajú pre jeho lojalitu a prítulnosť, no v prípade, že sa rozhodujete, ktoré zviera bude vaším nočným spoločníkom, mačka môže byť omnoho vhodnejšia. Jej prítomnosť vplýva na vašu náladu a energiu tak, že po prebudení sa cítite ľahšie a pokojnejšie.

Prečo by ste mali vedieť, že mačka odvádza negatívnu energiu
Mačka má podľa viacerých pozorovaní neuveriteľnú schopnosť prijímať negatívne vibrácie či emócie od človeka. Vďaka tomu dokáže výrazne znižovať stres, upokojiť nervové napätie a dokonca reagovať na smútok či hnev veľmi citlivo. Často sa uvádza, že keď ste podráždení alebo emocionálne rozrušení, mačka si to všimne a jemne si k vám ľahne, či dokonca začne priasť. Tým vás podvedome upokojuje a pomáha zvládnuť náročné chvíle s väčším nadhľadom.

Ako mačka zlepšuje medziľudské vzťahy a emočnú inteligenciu
Zaujímavým zistením je, že až 70 % mužov viac dôveruje ženám, ktoré vlastnia mačky, ako tým, ktoré žiadnu nemajú. Vzťah s touto elegantnou šelmou však dokáže pozitívne ovplyvniť aj majiteľov samotných. Mačky sú povestné tým, že sú „zložité“, a práve preto od svojich ľudí vyžadujú osobitný druh porozumenia. Naučiť sa čítať mačaciu reč tela či rozpoznať náladu svojho domáceho miláčika môže byť niekedy naozaj náročná výzva. Keď sa to ale majiteľ naučí, zvyčajne dokáže lepšie komunikovať aj s ostatnými ľuďmi, pretože sa stáva empatickejším a citlivejším na neverbálne prejavy.

Zdravotné prínosy a felinoterapia
O tom, že mačky majú liečivý účinok na fyzickú aj duševnú stránku človeka, sa vie už celé stáročia. Existuje dokonca samostatný odbor zvaný felinoterapia, ktorý sa venuje preskúmavaniu blahodarného vplyvu mačiek na ľudský organizmus. Mnohí odborníci tvrdia, že ľudia žijúci v spoločnej domácnosti s mačkou nepotrebujú tak často navštevovať lekára. Pradenie, ktoré mačka vydáva, dokáže dokonca pôsobiť upokojujúco pri bolestiach hlavy či pri iných zdravotných ťažkostiach spojených so stresom.

Mačka ako spoločník pre slobodných aj zadaných
Výsledky britského výskumu hovoria o tom, že ak žijete sami a máte mačku, môže vám poskytnúť podobný pocit lásky a bezpečia ako partnerský vzťah. Znie to prekvapivo, no mnohí ľudia naozaj nachádzajú v prítomnosti mačky akúsi formu emocionálnej podpory, vďaka čomu sa necítia osamelí. Táto nezávislá spoločníčka totiž nevynucuje pozornosť vo dne v noci, no zároveň si dokáže vybudovať s majiteľom silné puto.

Dôvera mačky sa nedá kúpiť
Svojou schopnosťou vycítiť povahu človeka sú mačky povestné. Nestrčia sa do náruče hneď každému a postupné budovanie vzájomného porozumenia vyžaduje trpezlivosť a dôsledný prístup. Mačky jednoducho nepotrebujú silou-mocou dokazovať oddanosť komukoľvek. Práve preto, keď si získate dôveru svojej mačky, je to skutočne cenný dar – zviera vám dá jasne najavo, že si vás váži a akceptuje vás ako svojho človeka.

Vplyv na spánok: prečo sa vyplatí mať pri sebe mačku v posteli
Jedným z dôvodov, prečo si ľudia zvyknú brať mačku do postele, je jej schopnosť zlepšiť kvalitu spánku. Uskutočnilo sa viacero výskumov, ktoré naznačujú, že keď mačka spí pri človeku, môže ho upokojiť natoľko, že ráno je viac oddýchnutý a psychicky vyrovnaný. Táto teória vychádza aj z myšlienky, že mačka „vytiahne“ negatívne emócie a napätie, ktoré sa v človeku počas dňa nahromadili. Vďaka tomu sa nebudete budiť s pocitom úzkosti či strachu z nových povinností.

Mačka a detská imunita
Ak uvažujete nad posilnením imunity svojho dieťaťa, práve mačka môže byť v tomto smere nápomocná. Hoci sa často zdôrazňuje, že deti môžu mať sklon k alergiám, kontakt s mačkou v ranom veku môže imunite pomôcť. Samozrejme, treba byť pozorný a zvážiť možné reakcie dieťaťa, no mnohé rodiny si všimli, že ich ratolesti bývajú choré menej, ak sú v každodennom kontakte s chlpatým kamarátom.

Hrdinské mačky a ochrana domácnosti
Nie je nič výnimočné, že práve mačka upozornila svojich majiteľov na únik plynu, začínajúci požiar alebo iné nebezpečenstvo tým, že náhle začala intenzívne mňaukať či sa správala inak než zvyčajne. V minulosti sa tieto šikovné šelmičky chovali najmä kvôli ochrane domov pred hlodavcami. Dnes už síce v bytoch a domoch nezúri toľko škodcov, ale mačka môže stále poslúžiť, keď objaví hmyz alebo iné nežiaduce zvieratá. Navyše sa hovorí, že dokáže vycítiť duchov či negatívnu energiu, čím napomáha udržať domácnosť v harmónii.

Prečo je mačka skvelou voľbou aj do budúcnosti
Množstvo ľudí, ktorí doteraz váhali, či si mačku zaobstarať, rýchlo mení názor, keď sa dozvedia o jej priaznivých účinkoch na človeka. Mačka nevyžaduje veľké prechádzky ako pes, väčšinu času venuje svojmu vlastnému pohodliu a napriek tomu dokáže priniesť do domácnosti lásku, nehu a pocit pokoja. Je pravdou, že je svojská a často má vlastnú hlavu, no keď sa s ňou naučíte fungovať v symbióze, odmení vás vernosťou a starostlivo stráženým priateľstvom.

Ak ste sa teda rozhodli, že vaša mačka môže byť aj nočným spoločníkom vo vašej posteli, vedzte, že vám to môže priniesť viacero benefitov – od zlepšenia spánku až po dlhodobú emocionálnu podporu. Zostaňte však vnímaví a rešpektujte jej potreby – len tak dosiahnete vzácne puto, ktoré vás oboch bude obohacovať každý deň. Mačka totiž nie je len zviera, ale aj priateľ, „psychológ“ a niekedy aj nenahraditeľný ochranca vašej domácnosti.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané