Málokto z nás by povedal, že zemiaky nepatria k jeho obľúbeným surovinám. Sú základom nespočetného množstva receptov – od tradičných zemiakových placiek, hranolčekov či chutnej kaše až po pečené zemiaky, ktoré dokážu ozvláštniť akékoľvek hlavné jedlo. Zemiaky sú jednoducho všestranné, pomerne lacné a v mnohých domácnostiach nesmú nikdy chýbať. Vždy však musíme pamätať na to, že aj taká bežná surovina, akou sú zemiaky, môže byť nebezpečná, ak s ňou nezaobchádzame správne.
Tragický príbeh z Ruska
V jednom ruskom meste sa odohrala neuveriteľne smutná udalosť, ktorá pripomína, aké vážne následky môže mať zdanlivo nevinná chyba. Otec rodiny sa večer rozhodol zájsť do pivnice pre zemiaky, aby z nich mohla jeho manželka pripraviť večeru. Pivnica bola situovaná mimo hlavnej obytnej časti domu, takže bolo celkom bežné, že niekto z rodiny po ne skočil, kedykoľvek bolo treba. Tentoraz sa však otec ani po dlhšej dobe nevracal a nikto netušil, čo sa presne stalo.
Keď sa jeho žena začala obávať, že sa niečo prihodilo, zostúpila do pivnice za ním, no ani ona sa už k rodine nevrátila. Napriek tomu, že čakanie na ňu trvalo dlhšie, než bolo zvykom, najprv sa rodina snažila ostať pokojná. Po chvíli však strach vzrástol a do pivnice sa vybral aj brat ženy a dokonca aj babička. Všetci chceli zistiť, čo spôsobilo takú dlhú neprítomnosť otca i matky. Rodinní príslušníci sa do pivnice vybrali postupne, no nikto z nich sa už naspäť nevrátil živý.
Osemročné dievča a záchrana v poslednej chvíli
Nešťastie postihlo takmer každého člena rodiny. Jediná, ktorá prežila, bola osemročná dcérka. Vďačí za to predovšetkým tomu, že jej matka nechala dvere od pivnice pootvorené, keď schádzala dole. V dôsledku toho sa jedovatý plyn aspoň čiastočne rozptýlil, a tak priestor pri vstupe do pivnice nebol až tak presýtený toxickými látkami, keď tam dievča nakrátko vstúpilo. To napokon zavolalo na pomoc aj susedov. Žiaľ, pre zvyšok rodiny už bolo neskoro.
Nebezpečenstvo zhnitých zemiakov
Príčinou tejto tragédie boli zhnité zemiaky. Tie totiž obsahujú glykoalkaloidy – látky typické pre niektoré rastliny patriace do čeľade ľuľkovitých (napríklad aj pre baklažán). Glykoalkaloidy samy osebe môžu byť nebezpečné už pri konzumácii nedostatočne tepelne upravených alebo pokazených zemiakov. Skutočne kritickým momentom však býva proces hnitia či rozkladu, pri ktorom sa koncentrácia týchto toxínov zvyšuje a navyše sa uvoľňujú nebezpečné plyny.
Ak sa zemiaky dlhšiu dobu skladujú v nevhodných podmienkach – napríklad vo vlhkej, teplej alebo dlhodobo nedostatočne vetranej pivnici – môžu začať hniť. Pri tomto procese vylučujú rôzne látky, vrátane jedovatých plynov. Ich vdýchnutie môže vyvolať vážne zdravotné komplikácie, a v extrémnych prípadoch dokonca spôsobiť smrť. Presne to sa stalo v tejto rodine: jedovatý plyn sa hromadil v malom, uzavretom priestore pivnice. Keď tam otec vošiel, plyn ho zasiahol ako prvého. Neskôr rovnakému osudu čelili jeho manželka, brat aj stará mama.
Prečo je dôležité dbať na čerstvosť potravín
Tento tragický príbeh slúži ako varovanie: zhnité, staré či inak pokazené potraviny by sme nikdy nemali podceňovať. Aj keď sa nám zdá, že ich môžeme len tak „odhodiť“ do smetí, riziko spojené s toxickými výparmi môže byť reálne. Nehovoriac o tom, že ak by sme takéto potraviny chceli ešte použiť, môžu ohroziť aj náš tráviaci či nervový systém. Preto je dôležité kontrolovať stav zásob v pivniciach, komorách a chladničkách. Ak zbadáme, že zemiaky či iné skladované potraviny začínajú podozrivo meniť farbu, mäknúť, plesnivieť alebo zapáchať, je lepšie ich okamžite zlikvidovať.
Ako predísť podobným nešťastiam
Pravidelné kontroly: Ak uchovávate väčšie množstvo zemiakov (či iných koreňových plodín) v pivnici, občas ju vyvetrajte a skontrolujte, či sa v rohoch nezačínajú tvoriť plesne alebo či niektoré zemiaky nezačali hniť.
Správne skladovanie: Zemiaky potrebujú tmavé, suché a chladnejšie miesto, no nesmie byť príliš vlhké. Ak je v pivnici príliš veľa vlhkosti, riskujete rýchlejšie hnitie a vznik plesní.
Okamžité odstránenie skazených kusov: Ak objavíte hoci len zopár zhnitých zemiakov, je veľká šanca, že nakazia aj ďalšie okolo seba. Preto ich treba hneď oddeliť od zdravých kusov a zlikvidovať.
Vetranie a bezpečnosť: V uzavretých priestoroch sa môžu toxické plyny nahromadiť veľmi rýchlo. Preto vždy, keď idete do pivnice či komory, skúste ju najprv vyvetrať alebo aspoň otvorte dvere na niekoľko minút, kým tam vstúpite.
Silné posolstvo pre všetkých
Aj keď ide o príbeh z Ruska, varovanie sa týka každého z nás, kto zvykne uskladňovať väčšie množstvo zemiakov v pivniciach či skladoch. Práve vďaka tomu, že sa tento tragický prípad stal verejne známym, môžeme sa z neho poučiť a predísť podobnej udalosti v budúcnosti. Jediný preživší, osemročné dievča, prišlo o svojich rodičov a príbuzných zdanlivo banálnou chybou – skladovali pokazené zemiaky, ktoré už uvoľňovali jedovaté plyny.
Hoci zemiaky väčšinou považujeme za bezpečnú a všednú potravinu, nesmieme zabúdať, že nesprávne skladovanie či konzumácia pokazených kusov môže mať fatálne následky. Preto je vždy lepšie zemiaky, ktoré začali podozrivo zapáchať, zmäkli, sčerneli alebo sčasti splesniveli, okamžite vyradiť. Naša nepozornosť alebo ľahostajnosť môže totiž spôsobiť oveľa väčšiu tragédiu, než by sme si dokázali predstaviť.
Ak vám teda niekedy napadne, že nahnité zemiaky či iné potraviny postačí len tak zrezať a použiť ich zvyšok, spomeňte si na tento nešťastný príbeh. Vždy je bezpečnejšie ich vyhodiť včas, než riskovať ohrozenie vlastného zdravia a života. Tiež nezabúdajte na pravidelné kontroly a vetranie priestorov, v ktorých potraviny skladujete.
Tragédia, ktorá sa odohrala v tejto rodine, nech nám všetkým pripomína, že aj zdanlivo obyčajné domáce práce – akými je napríklad aj zbehnutie do pivnice po zemiaky – môžu mať vážne následky. Stačí jediné zaváhanie a ľudský život môže byť v ohrození. Buďme preto vždy obozretní a venujme zvýšenú pozornosť stavu potravín, s ktorými pracujeme.