Cestovanie ako liek. Môže vás zachrániť pred syndrómom vyhorenia

Zdieľať
cestovanie
Cestovanie ako liek. Môže vás zachrániť pred syndrómom vyhorenia Foto: www.gettyimages.com

Nielenže veľa ľudí baví a pre mnohých je aj akousi drogou. Cestovanie tiež prospieva telu aj duchu. Čo všetko dokáže vylepšiť a ako si ho užiť, aby to vážne fungovalo?

Každý potrebuje na chvíľu vypnúť a hlavne vypadnúť z každodennej rutiny, ktorá zahŕňa vstávanie, prácu, starosť o rodinu, dom a záhradu a podobné záležitosti. To platí aj v prípade, že vás tieto veci vlastne vôbec neobťažujú.
Všetko, čo je zabehnuté a trvá tak dlho, že sa od toho už neviete odpojiť, sa stane postupom času väčšou či menšou príťažou, či chcete alebo nie. Najlepším spôsobom, ako to prerušiť, je vyraziť na cesty. Možno si ich vychutnáte oveľa viac, keď budete vedieť, ako veľmi vám v skutočnosti prospievajú.

Aj víkendový relax pomôže

Je jedno, ako cestujete – či autom, vlakom, lietadlom – aj na ako dlho. Podľa vedeckých výskumov má už víkendový výlet pozitívny prínos. Čím dlhšie sa ale vzdialite od reality, tým je to však lepšie. Cestovanie, ktoré nie je spojené s prácou, má množstvo prínosov. Hlavným je, že dokáže človeka behom chvíľky odrezať od starostí a problémov, ktoré normálne riešia,“ opisuje to psychológ Paul Simone a pokračuje: „Preto má neuveriteľne pozitívne dopady nielen na zdravie jedinca, ale aj na jeho vnímanie reality a napríklad aj na vzťahy nielen s partnerom, ale aj s ostatnými ľuďmi a svetom ako takým.“

Práve to, že vypustíte z hlavy každodenné veci a začnete myslieť oveľa viac na seba, má veľmi skoro za následok jednu dôležitú vec – oveľa lepšie sa vám spí. Nedostatok nočného odpočinku je nebezpečný. Nesie so sebou chronické srdcové choroby, cukrovku 2. typu alebo aj depresie,“ komentuje to zamestnanec spánkového laboratória Jeff Dean. Preto je cestovanie priam zázračným medikamentom. Prečo je to tak? Ste totiž v pokoji a prežívate oveľa viac nezvyčajných vecí. Telo aj duše sa tak rýchlejšie nechajú uspávať.

dovolenka
Cestovanie ako liek. Môže vás zachrániť pred syndrómom vyhorenia Foto: www.gettyimages.com

Zažeňte syndróm vyhorenia

Vyraziť do neznámych končín vás ale tiež inšpiruje k tomu pozmeniť nejako svoj život, a to v tom najlepšom slova zmysle. Poznávate ho totiž z iných uhlov, sami seba vnímate oveľa vnútornejšie ako vo chvíľach, kedy sa stále za niečím naháňate. To má veľa pozitívnych dôsledkov. Napríklad to dokáže zahnať syndróm vyhorenia.

Dôležité je meniť krajiny

Vyzerá to síce možno podivne, ale už len to, keď sa ráno zobudíte a uvidíte z okna inú scenériu, vás robí šťastnejšími. Vyplýva to aspoň zo štúdie, ktorú vypracovali vedci na podnet časopisu Nature. Preto by ste mali do svojho života pravidelne zaraďovať aktivity, pri ktorých uvidíte aj niečo iné ako stále len vašu ulicu. Odborníci odporúčajú turistiku, cyklistiku, lyžovanie, lietanie, ale aj plávanie s plaveckými okuliarmi na očiach, šnorchlovanie či potápanie. Aj pohľad pod hladinu vám totiž zdvihne náladu.

„Posledné výskumy ukazujú, že ním nejakým spôsobom ochorelo viac ako 50 percent ľudí v Amerike a Európe,“ upozorňuje pritom Paul Simone. Len v Česku ním podľa výskumu Psychiatrickej kliniky 1. lekárskej fakulty Univerzity Karlovej a Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe trpí pätina ľudí, pričom najohrozenejšími sú vrcholoví manažéri, lekári, zdravotníci, učitelia, policajti a sudcovia. „Cestovanie dá nielen im nadhľad. A ten je inšpiratívny. Ukáže, čo si so životom počať,“ dopĺňa odborník.

K tomu prispeje aj fakt, že vidíte, ako žijú ľudia inde, čo ich zaujíma a aké malicherné môžu byť vaše problémy. Na to nemusíte jazdiť do exotiky – stačí naozaj iný kraj.

výlet
Cestovanie ako liek. Môže vás zachrániť pred syndrómom vyhorenia Foto: www.gettyimages.com

„Ja som z veľkého mesta. A vždy, keď prídem niekam na dedinu alebo nejaký čas chodím po horách, mi ľudia, ktorých stretávam, ukážu, ako iný môže život byť. Pokojnejšie, jednoduchšie, ale aj s oveľa zásadnejšími výzvami. To mi dáva šancu na niečo, čomu ja hovorím odstredenie,“ hovorí cestovateľka Petra, ktorá tým myslí akýsi reštart svojej duše a umenie sústrediť sa na skutočné a nie umelé vytvorené veci a problémy. A naopak – radovať sa z vecí, ktoré doteraz mala za nudne normálne.

Nie je to o tom, že na cestách nemáte žiadne starosti. Samozrejme na ne narazíte. A tiež ich musíte rýchlo riešiť. Tým si dokazujete, že viete reagovať, podriadiť sa situácii a poradiť si aj v ťažších chvíľach.

Cestovanie preto dvíha človeku aj sebavedomie,“ uznáva psychológ. Tým pádom sa vám hneď zlepší nálada. „Už len plánovanie ciest prinesie mnohým ľuďom uspokojenie,“ usmieva sa špecialista a hneď pridáva vysvetlenie tohto stavu: „Zapája totiž ich fantáziu a dovoľuje žiť aspoň chvíľu beztrestne v snoch. A to je obzvlášť v dospelosti ojedinelé a krásne.“ Zo všetkého povedaného je jasné, že cestovanie vám prospieva. Utužuje lásku, priateľstvo, umožňuje spoznať seba samého. Je to relax aj cesta do vnútra vlastnej duše.

Zdroj: idnes.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané