Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Bradavice útočia.

reklama:
01 7.jpg

Bradavicami trpia najčastejšie ľudia, ktorí majú oslabený imunitný systém.

Bradavice sa tvoria na základe vírusového napadnutia povrchovej vrstvy kože niektorým z početných druhov ľudských papilloma vírusov (HPV vírusy). Tie sa prenášajú priamym dotykom a môžu vstúpiť do organizmu napríklad len cez malú odreninu na koži. Aj napriek najmenšej rane sa vírusy bradavíc môžu dostať do povrchovej vrstvy kože a po niekoľkých týždňoch vytvoriť kožné výrastky. Od vstupu infekcie môže trvať štyri týždne až osem mesiacov, než sa bradavice objavia. Pri aktivácii vírusu bradavíc môže hrať úlohu znížená imunita, ktorá zaviní vzplanutie infekcie a rast bradavíc. Najčastejšie sú vírusom postihnuté deti a mládež, pretože ich imunitný systém ešte nie je dostatočne vyzretý. Bradavicami častejšie trpia tiež alergici, ľudia sa studenými alebo vlhkými rukami a nohami.

Pre množenie bradavíc je „ideálne“ teplé a vlhké prostredie, preto je najčastejším miestom pôvodu bazén, sauna, sprcha alebo telocvičňa. Riziko prenosu bradavíc zvyšujú tí, ktorí používajú spoločnú kozmetiku s kamarátkou alebo priateľom, ale aj nosenie nepriedušných topánok, ako sú čižmy alebo cvičky.

Najbežnejším typom bradavíc sú bežné bradavice – verrucae vulgares – tvrdé, vystupujúce, ploché uzlíčky, ktoré postupom času rohovatia a vyskytujú sa predovšetkým na rukách, okolo nechtov, na prstoch alebo pod nechtami. Rásť môžu jednotlivo alebo aj v celých skupinkách, môžu svrbieť a vyvolávať nepríjemné pocity, väčšinou však nie sú bolestivé. Pozor na škrabanie – tým sa pôvodcami bradavíc dostávajú do okolia a tvoria sa tak ich odnože.

Bradavice sa často objavia ako odpoveď na zníženú imunitu. Užívajte preto multivitamínové prípravky spolu so zmiešanými karotenoidmi a vitamínom C, ktoré zvyšujú imunitu. Pokiaľ už vás bradavice napadnú, pred začatím samoliečby sa určite poraďte so svojím ošetrujúcim alebo kožným lekárom.

Existujú tri možnosti, ako sa pretrvávajúcich bradavíc s pomocou lekára zbaviť. Najčastejšie sa používa zmrazenie postihnutého miesta kvapalným dusíkom (krytoterapia), ďalej potom odparení laserom alebo chirurgickým odstránením ostrou lyžicou. Nevýhodou týchto metód sú potrebné časté návštevy lekára, riziko výskytu jaziev na poranenej pokožke, bolesti, poruchy pigmentácie a u detí veľký strach zo zákroku.

V prípade, že bradavice krvácajú, prekážajú pri každodennej práci alebo sa vyskytujú na genitáliach, je nutné vyhľadať lekára. V ostatných prípadoch možno po konzultácii s lekárom či lekárnikom nasadiť domácu liečbu pomocou prípravkov s obsahom kyseliny octovej, ako je napr. Acetocaustin. Výhodou tohto prípravku je bezbolestnosť a úspora času, ktorý by ste inak strávili u lekára. Ak však ani po domácej liečbe bradavice do piatich týždňov nezmiznú, vyhľadajte lekára.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Dena
Autor Dátum 7. októbra 2019

Som milovníčka dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Dobre Rady a Napady logo
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.