Tento zdanlivo obyčajný liek proti horúčke by mohol pomôcť zastaviť šírenie rakoviny do ďalších častí tela. Vedci najnovšie potvrdili, že kyselina acetylsalicylová, ktorú všetci poznáme ako aspirín, môže výrazne zasiahnuť do procesu metastáz. Samotný výskum prináša nádej pre množstvo pacientov, ktorí bojujú s onkologickými ochoreniami. Metastázy sú totiž v súčasnosti zodpovedné až za 90 percent úmrtí pacientov s rakovinou, a preto je každý nový poznatok o možnostiach ich zastavenia či spomalenia mimoriadne cenný.
Prečo sú metastázy také nebezpečné
Samotný proces, kedy sa nádor rozšíri z pôvodného miesta do iných častí organizmu, sa nazýva metastázovanie. Ak sa onkologické ochorenie zachytí v ranom štádiu, keď sa ešte nerozšírilo, je liečba často úspešnejšia. Šok však nastáva vo chvíli, keď lekári odhalia, že rakovinové bunky už stihli „precestovať“ do iných orgánov či tkanív. Vtedy sa ochorenie stáva oveľa komplikovanejšie a zvyšuje sa riziko úmrtia pacienta. Aj preto lekári neustále zdôrazňujú, aké dôležité sú pravidelné preventívne prehliadky a včasná diagnostika, ktorá môže rakovinu objaviť, kým je ešte lokalizovaná len v jednom mieste.
Stará známa biela tabletka
Aspirín (kyselina acetylsalicylová) sa používa už takmer 130 rokov a je jedným z najrozšírenejších voľnopredajných liekov na svete. Využíva sa pri horúčke, bolestiach či zápalových stavoch. Mnohé výskumy už skôr naznačili, že pravidelné užívanie aspirínu môže znižovať riziko vzniku niektorých typov nádorov – napríklad v oblasti prsníkov, prostaty alebo hrubého čreva. Najnovšie objavy z dielne vedcov z University of Cambridge však naznačujú, že aspirín je schopný zastaviť aj samotné šírenie rakoviny do ďalších častí tela. Na tento prelomový poznatok prišli vedci celkom náhodou počas iného výskumu, keď zistili, že kyselina acetylsalicylová môže ovplyvniť mechanizmus, ktorým sa rakovinové bunky maskujú pred imunitným systémom.
Mikrometastázy a kľúčová úloha T-buniek
Keď sa rakovinové bunky začnú usadzovať na nových miestach tela, ide o proces vzniku mikrometastáz. Tieto drobné ložiská sú také malé, že ich nedokážu odhaliť bežné zobrazovacie metódy. V našom tele však fungujú takzvané T-bunky, ktoré tieto miniatúrne nádory rozpoznajú a môžu ich zlikvidovať. Problém nastáva, keď nádorové bunky „prekabátia“ organizmus tým, že stimulujú krvné doštičky k produkcii zrážacieho faktora tromboxanu A2. Ten následne „utíši“ aktivitu T-buniek, čím rakovinovým bunkám uľahčí rast a presun do ďalších častí tela.
Aspirín dokáže tento proces zvrátiť, pretože blokuje enzým potrebný na produkciu tromboxanu A2. T-bunky sa vďaka tomu opäť „prebúdzajú“, dokážu mikrometastázy znovu rozoznať a zničiť ich. Zjednodušene povedané, kyselina acetylsalicylová sa správa podobne ako moderná imunoterapia, ktorá podporuje imunitný systém pri vyhľadávaní a likvidácii škodlivých buniek. Najlepšie výsledky sa pritom dajú dosiahnuť vtedy, ak sa aspirín (alebo iné vhodné nesteroidné protizápalové lieky) podáva v tzv. terapeutickom okne, teda ešte v ranej fáze ochorenia, kedy sú nádory najnáchylnejšie na zásah imunitných buniek.
Pomoc od ďalších liekov
Aspirín však nie je jediný nenápadný bojovník proti rakovine. Podobné vlastnosti môžu mať aj iné nesteroidné protizápalové lieky, ako je ibuprofén či diklofenak. Sú známe predovšetkým pre svoje protizápalové a analgetické účinky, no výskumy naznačujú, že by mohli zohrávať úlohu pri podpore imunitného systému v boji proti nádorovým bunkám. Hoci štúdií o presnom mechanizme ešte nie je dostatok, práve objav týkajúci sa aspirínu otvára dvere ďalším výskumným tímom, ktoré hľadajú nové stratégie na potlačenie metastáz.
Aj napriek tomu, že to znie ako zázračná správa, je potrebné dodať, že každý pacient je jedinečný a neexistuje univerzálne riešenie pre všetkých. Včasná diagnostika, aktívna komunikácia s lekármi a sledovanie zdravotného stavu sú kľúčové kroky v liečbe onkologických ochorení. Napriek tomu, že je aspirín dlhodobo známy a široko dostupný liek, o jeho užívaní v súvislosti s rakovinou by mal vždy rozhodovať lekár. Najnovšie vedecké zistenia však prinášajú veľkú nádej, že sa táto overená tableta môže stať dôležitým článkom aj v protirakovinových terapiách.