Bahenné sopky. Fascinujúce miesta, kde Zem odhaľuje svoje skryté tajomstvá. Niektoré majú dokonca liečivé účinky

Zdieľať
bahenná sopka
bahenná sopka Foto: www.shutterstock.com

Naša planéta stále prekvapuje svojimi tajomstvami, ktoré dôkladne ukrýva v hlbinách. Existujú miesta, kde Zem pravidelne prebúdza svoje sily a chrlí na povrch neobyčajné zmesi zo svojho tajomného podzemného sveta. Medzi takéto záhadné, no pôsobivé prírodné úkazy patria aj bahenné sopky, ktoré nás fascinujú svojou zvláštnou krásou, ale aj nezvyčajnými vlastnosťami.

Na rozdiel od klasických sopiek, ktoré dramaticky chrlia rozžeravenú lávu a popol, bahenné sopky sú o niečo miernejšie, no nemenej zaujímavé. Ich výbuchy sú pokojnejšie, no napriek tomu prekvapivé. Predstavujú výnimočný pohľad do útrob Zeme a ponúkajú nevšedný zážitok, ktorý priťahuje odborníkov i bežných zvedavcov. Poďme sa spolu ponoriť do tajomstiev týchto zvláštnych sopečných útvarov.

Pozrite si, ako bahenná sopka buble v priamom prenose

Ak ste zvedaví, ako taká bahenná sopka vyzerá v akcii, nemusíte cestovať na opačný koniec sveta. Pozrite si napríklad fascinujúce zábery z oblasti Námaskarð (Namaskard) na Islande, ktorá je známa svojou intenzívnou geotermálnou aktivitou. Miestni túto oblasť často nazývajú aj „Diablova kuchyňa“ – z blata tu totiž neustále unikajú plyny, čo vytvára pôsobivé bublanie a syčanie pripomínajúce varenie obrovského kotla.

VIDEO: Ako vyzerá bahenná sopka na Islande v oblasti Namaskard – kliknite sem a sledujte unikátne zábery.

Chladnejšie sesternice klasických sopiek

Bahenné sopky chrlia zo svojich útrob na povrch blato, vodu a rôzne plyny, najčastejšie metán, ale občas aj oxid uhličitý či dusík. Tieto plyny sa derú na povrch cez praskliny a pukliny v zemskej kôre, pričom spôsobujú typické bublanie, prskanie a niekedy dokonca pôsobivé výstreky bahna.

Oproti klasickým sopkám, ktoré sú známe svojimi žeravými lávovými prúdmi, sú bahenné sopky oveľa chladnejšie. Teplota blata, ktoré sa dostáva na povrch, sa väčšinou pohybuje od príjemne studených 2 °C až po takmer horúcich 100 °C. Zriedkakedy však prekročí bod varu.

Veľkolepé útvary bahenných sopiek

Hoci sa môže zdať, že ide len o drobné kopčeky z blata, pravdou je, že niektoré bahenné sopky dosahujú naozaj impozantné rozmery. Najväčšie z nich sa týčia až do výšky niekoľkých stoviek metrov a ich priemer sa môže rátať aj v kilometroch.

Za najväčšiu bahennú sopku na svete sa považuje Taragaj Dagh v Azerbajdžane. Táto majestátna hora z bahna vyrastá z pôsobivej základne s priemerom približne kilometer a pol a dosahuje neuveriteľných 410 metrov do výšky. Jej obrovské rozmery sú dôkazom sily, ktorá sa ukrýva hlboko pod povrchom Zeme.

Liečivé bahno priamo zo sopečných kráterov

Bahenná zmes, ktorá vystupuje na povrch, vzniká zmiešaním vody s podzemnými minerálnymi ložiskami. Tento proces je spôsobený nerovnováhou tlakov v podzemí, vďaka čomu je bahno vytláčané na povrch cez geologické zlomy. Napriek tomu, že tento popis môže pôsobiť trochu dramaticky, bahenné sopky majú často veľmi pozitívny vplyv na ľudské zdravie. Liečivé bahno z týchto sopiek sa už stáročia využíva na liečbu kožných ochorení, problémov pohybového aparátu či reumatizmu.

Kde vo svete ich môžete nájsť?

Bahenné sopky nie sú vzácnym fenoménom a vyskytujú sa na rôznych miestach po celom svete. K tým najznámejším patria:

  • Azerbajdžan – domov najväčších a najznámejších bahenných sopiek sveta.
  • Tamaňský polostrov v Rusku – jedinečné miesto s množstvom bahenných útvarov v predhorí Kaukazu.
  • Liparské ostrovy v Taliansku – lákajú turistov nielen klasickými sopkami, ale aj bahennými kúpeľmi.
  • Rumunsko – unikátne bahenné sopky v oblasti Karpát, ktoré priťahujú množstvo návštevníkov.
  • Island – oblasť Námaskarð (Namaskard), známa bublajúcimi bahennými prameňmi.
  • Indonézia, Filipíny a Malajzia – krajiny s výraznou bahennou sopečnou aktivitou.
  • Národný park Yellowstone v USA – okrem gejzírov sa tu vyskytujú aj fascinujúce bahenné útvary.
  • Nový Zéland, Venezuela či Kolumbia – krajiny, ktoré takisto oplývajú týmto prírodným úkazom.

Aj Slovensko a Česko majú svoje bahenné sopky!

Nemusíte však cestovať ďaleko, ak chcete vidieť tieto zaujímavé prírodné fenomény na vlastné oči. V susednom Česku nájdete viac ako 200 bahenných sopiek. Medzi najnavštevovanejšie patrí prírodná rezervácia Soos neďaleko Františkových Lázní. Táto lokalita je známa svojimi drobnými bahennými sopkami, ktoré pripomínajú mini vulkány, vytvárajúce pôsobivú mesačnú krajinu. Ich aktivita je rôzna – niektoré bublú pravidelne, iné iba sporadicky.

Krajina rezervácie je pretkaná puklinami a na jej povrchu nájdete žlté a biele minerálne usadeniny. Cez územie niekdajšieho jazera dnes vedie obľúbený náučný chodník, ktorý návštevníkov prevedie všetkými unikátmi tohto miesta. Navštíviť môžete aj miestne múzeum venované prírodným krásam rezervácie Soos a širšiemu okoliu Chebu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané