Archeologický objav storočia na smetisku. Vedci jasajú od nadšenia

Zdieľať
Caral v Peru
Caral v Peru Foto: www.shutterstock.com

V Peru došlo k nečakanému objavu, ktorý teraz archeológovia označujú za prelomový. Tím vedcov tu nedávno narazil na výnimočný nález starý približne 5-tisíc rokov. Ide o pozostatky ženy, ktorá podľa všetkého patrila k starobylej civilizácii Caral, považovanej za jednu z vôbec najstarších kultúr v celej Amerike. Prečo však tento objav vzbudzuje toľkú senzáciu?

Ženy v elitnom postavení? Historici menia pohľad na dávne civilizácie

Hlavným dôvodom mimoriadneho záujmu odbornej verejnosti je fakt, že nález naznačuje vysoké postavenie žien v kultúre Caral. Doteraz bolo totiž postavenie žien v mnohých dávnych civilizáciách spochybňované alebo považované za menej významné. Tento nový objav však môže úplne zmeniť pohľad historikov na fungovanie starovekej spoločnosti v Amerike.

Vedúci archeologického tímu David Palomino po zverejnení detailných fotografií a videozáznamov nálezu uviedol, že hrob patrí „žene, ktorá bola podľa všetkého naozaj významnou osobnosťou vtedajšej spoločnosti, elitnou dámou“. V súčasnosti by sa dala prirovnať k šľachtičnej alebo vysoko postavenej predstaviteľke vtedajšej hierarchie.

Šokujúce miesto objavu: Z odpadu k vzácnemu nálezu

Najpozoruhodnejší je samotný príbeh objavenia hrobky. Pozostatky totiž neboli nájdené na známom archeologickom mieste, ale na starom smetisku pri rybárskej osade Aspero, kde miestni ľudia roky odhadzovali nepotrebný odpad a odpadky. Dlhý čas nikoho ani nenapadlo, že by táto lokalita mohla ukrývať niečo tak cenné a významné.

Miesto, ktoré ešte nedávno pôsobilo ako zanedbaná skládka odpadu, je dnes klasifikované ako unikátne archeologické nálezisko. Vďaka nálezu tu prebiehajú rozsiahle čistiace práce, ktoré majú odkryť ďalšie skryté poklady staroveku.

Práve peruánska archeologička Ruth Shadyová bola prvá, kto rozpoznal významnosť tohto nálezu a potvrdil identitu ženy ako členky elity Caralu.

Detailná analýza prekvapuje: Mladá žena s perím z papagája

Po prvých dôkladných analýzach vedci potvrdili, že nájdené telo patrilo mladej žene vo veku medzi 20 až 35 rokmi, ktorá merala približne 150 centimetrov. Pozoruhodné na objave je, že žena bola uložená s nádhernou pokrývkou hlavy, ktorá okamžite naznačila jej vysoký spoločenský status.

Vedcov však najviac ohromil fakt, že telo bolo starostlivo zabalené do niekoľkých vrstiev vzácnej látky. Najvýraznejšia z nich bola prešívaná perím exotického papagája ara, ktorého výskyt bol známy len v Amazonskom pralese. Toto perie sa v dávnych kultúrach používalo výhradne na označenie veľmi významných osôb.

Exotické predmety ako dôkazy bohatej kultúry

Vedľa ženských pozostatkov archeológovia našli aj drobné, ale významné predmety. Patril k nim napríklad zobák tukana, kamenná miska a precízne vyhotovený slamený košík, čo naznačuje, že tieto predmety mohli slúžiť ako dary alebo obety pri pohrebe.

Tieto artefakty boli hneď po objave vystavené na Ministerstve kultúry v Limě, kde vzbudili veľkú pozornosť odbornej i laickej verejnosti.

Tajomná civilizácia Caral: Najstaršia v Amerike

Caralská civilizácia prekvitala približne medzi rokmi 3000 až 1800 pred naším letopočtom a bola oveľa staršia ako známejšia ríša Inkov. Rozprestierala sa na vyprahnutej náhornej plošine približne 182 kilometrov severne od Limy. Je fascinujúce, že napriek svojej odľahlosti a izolovanosti dosiahla civilizácia Caral obdivuhodnú kultúrnu a spoločenskú vyspelosť, porovnateľnú s Egyptom, Čínou či Sumerom.

Samotné mesto Caral, nachádzajúce sa blízko pobrežia Tichého oceánu, dnes historici považujú za najstaršie mestské sídlo v celej Amerike. Je unikátne tým, že na rozdiel od iných starovekých civilizácií sa vyvíjalo v úplnej izolácii od zvyšku sveta.

Objav, ktorý prepísal históriu

Čo sa pôvodne zdalo ako obyčajný nález na zanedbanej skládke odpadu, sa dnes radí medzi najvýznamnejšie archeologické objavy 21. storočia. Nález starobylej caralskej ženy totiž ponúka historikom dôležitý dôkaz o význame žien v tejto civilizácii, čím výrazne ovplyvňuje naše chápanie minulosti.

Vedci veria, že tento nález je len začiatkom ďalších významných objavov, ktoré nám v budúcnosti pomôžu ešte lepšie pochopiť fascinujúce dejiny starobylých kultúr Ameriky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané