
Dnešné možnosti antikoncepcie sú široké, každému ale vyhovuje niečo iné. Závisí to nielen od osobných preferencií, ale spravidla aj od veku. V každej životnej fáze totiž potrebujeme od antikoncepcie niečo trochu iné. Zatiaľ čo v počiatkoch sexuálneho života ide najmä o ochranu pred nechceným tehotenstvom a prípadne aj pohlavne prenosnými chorobami, v neskorších rokoch a v pevnom partnerskom zväzku sa priority menia.
Permanentné metódy antikoncepcie
Antikoncepcia po 40 môže byť trvalá aj prechodná. Len málokto ale túži predchádzať nechcenému tehotenstvu používaním jednorazových bariérových metód ako sú kondómy. Aj preto sa mnoho ľudí, ktorí už deti majú a po ďalších netúžia, alebo si ujasnili, že deti nie sú v ich pláne vôbec, rozhodne pre sterilizáciu. Vasektómia u mužov a hysteroskopická sterilizácia sú jediné trvalé metódy antikoncepcie.

Hormonálne metódy antikoncepcie
Po 40 sú vhodné najmä tabletky kombinovaného charakteru, ktoré však majú veľmi nízku dávku estrogénov. Dôvod spočíva v hormonálnych zmenách, ktoré túto životnú etapu sprevádzajú. Po 40 síce plodnosť žien klesá, otehotnenie však vylúčené nie je, a preto je používanie antikoncepcie nutnosťou.
Hormonálna antikoncepcia môže pomôcť s pravidelnosťou menštruačného cyklu, s menšou intenzitou krvácania a funguje ako prevencia nádorového ochorenia maternice. Skvelou voľbou je gestagénne vnútromaternicové teliesko, ktoré má tú výhodu, že „vydrží“ niekoľko rokov.
Nehormonálne metódy antikoncepcie
Pochopiteľne ale neexistuje jediný dôvod, prečo by sa ženy po 40 nemohli chrániť pred otehotnením pomocou bariérových nehormonálnych metód ako sú kondómy. V posledných rokoch navyše rastie obľuba pesarov, cervikálnych klobúčikov či špeciálne hubky. Tieto metódy nijako nezasahujú do ženských hormónov. To môže byť na jednej strane výhoda, na druhej strane však nehormonálne metódy nijako nepomáhajú od hormonálnych nerovností a ich príznakov.
Zdroj: extrafit.cz