Alkohol v kombinácii s jedným nenápadným nápojom môže výrazne zvýšiť mieru opitosti. Mnohí ľudia netušia, že práve tento typ limonády dokáže urýchliť vstrebávanie alkoholu do krvného obehu a tým posilniť jeho účinky. Štúdia, ktorú zverejnil vedecký časopis Alcohol Clinical and Experimental Research, priniesla prekvapivé zistenie: ak si alkoholický drink namiešate s diétne sladenou limonádou, hladina alkoholu v dychu môže byť vyššia než pri nápojoch zmiešaných s bežnými sladkými limonádami.
Prečo môže byť diétna limonáda nebezpečnejšia?
Možno sa na prvý pohľad zdá praktické nahradiť obyčajnú limonádu vo svojom obľúbenom kokteile jej diétnou variantou, aby ste znížili množstvo kalórií. Problém však je, že umelé sladidlá neovplyvňujú vstrebávanie alkoholu tak, ako to robí cukor. Zjednodušene povedané – organizmus vníma sladenú limonádu podobne ako jedlo, ktoré sa musí tráviť. Tento proces spomaľuje prechod alkoholu do tenkého čreva, kde sa do tela vstrebáva najrýchlejšie.
V prípade diétnej limonády sa žalúdok vyprázdňuje rýchlejšie a tekutina prejde do čreva bez „zdržiavania“. Telo tak neprijíma žiadne kalórie z cukru, ktoré by spomalili spracovanie alkoholu. Vo výsledku potom môže byť hladina alkoholu v krvi (a tiež v dychu) výrazne vyššia než pri kokteile s klasickým sladeným nápojom.
Výsledky štúdie: až o 18 % vyššia hladina
Počas výskumu vedci ponúkli dvom skupinám ľudí rovnaké množstvo alkoholu, no jedni si ho miešali s bežnou limonádou a druhí s diétnou verziou. Rozdiel vo výsledkoch bol pritom markantný: u skupiny, ktorá pila nápoj s diétou, sa priemerne namerala až o 18 % vyššia koncentrácia alkoholu v dychu. Napriek tomu testovaní jedinci necítili väčší pocit opitosti než tí, ktorí konzumovali sladkú limonádu.
Táto „neviditeľná“ rýchla opitosť môže byť mimoriadne nebezpečná, napríklad pri rozhodovaní sa, či sadnúť za volant. Človek má totiž dojem, že je úplne v poriadku, no merania ukazujú, že v krvi má viac alkoholu, než by čakal. Zhoršujú sa tým reakčné časy, znižuje sa pozornosť a stúpa riziko nehody.
Skryté riziko pri koktailoch
Ak si zvyknete dopriať drink, určite vám už napadlo, že sladké miešané nápoje obsahujú veľa kalórií. Alkohol ich sám osebe poskytuje pomerne dosť, a keď sa spojí so sladkou limonádou alebo sirupom, výsledné číslo na kalorickom účte môže byť nepríjemne vysoké. Preto mnohí ľudia siahnu po diétnej alternatíve. Zdá sa to ako dobrý kompromis – menej cukru, menej kalórií. Výskumy však ukazujú, že to nemusí byť správna voľba pre tých, ktorí chcú zostať pri zemi a nestratiť kontrolu.
Väčší problém nastáva, keď človek necíti, že sa mu hladina alkoholu prudko zvýšila. Výsledok? Jedinec je v skutočnosti opitejší, než si myslí, čím sa zvyšuje riziko nevhodného správania alebo nebezpečných rozhodnutí. Môže sa stať, že takto „prekvapení“ ľudia s diétnymi koktailmi siahnu po ďalších pohároch bez toho, aby mali pocit, že to preháňajú.
Príklady z praxe: zmena životného štýlu a chudnutie
Súčasťou diskusie o nápojoch a kalóriách je aj téma chudnutia a formovania postavy. Mnohí ľudia, ktorí výrazne schudli, napríklad ako istá Dominika, ktorá prešla dramatickou zmenou a prišla o 60 kíl, upozorňujú, že je dôležité nielen znížiť prísun cukru, ale aj rozumne obmedziť alkohol. Aj keď diétna limonáda môže pôsobiť ako zdravšia alternatíva, z hľadiska účinkov alkoholu môže byť paradoxne riskantnejšia.
Čo teda piť, ak nechcete riskovať?
Najdôležitejšie je uvedomiť si, že žiadna kombinácia alkoholu a nápoja nie je vyslovene „zdravá“. Alkohol prináša organizmu záťaž už sám o sebe. Ak už sa rozhodnete dať si nejaký drink, je lepšie zvoliť varianty, ktoré neobsahujú ďalší pridaný cukor či nadbytočné kalórie. Obľúbenou (hoci nie perfektnou) voľbou môže byť napríklad vodka so sódou a citrónom. Takýto drink síce stále obsahuje alkohol, ale nemá až také množstvo cukru.
Zároveň však nezabúdajte, že to, ako zvládate alkohol, vždy záleží aj od individuálnych predispozícií a aktuálneho zdravotného stavu. Najlepšie samozrejme je, keď sa dokážeme v príjme alkoholu obmedziť – či už ide o počet drinkov, alebo o frekvenciu pitia. Menej alkoholu znamená nielen menej kalórií, ale aj nižšie riziko negatívnych následkov na zdravie, či už dlhodobých, alebo akútnych.
Zhrnutie: menej cukru nemusí vždy znamenať menšie riziko
Na prvý pohľad sa môže zdať, že miešať alkohol s diétnymi nápojmi je skvelý nápad, pokiaľ si chceme ustrážiť kalórie. V skutočnosti však podľa spomínanej štúdie platí, že umelé sladidlá v takýchto nápojoch spôsobujú rýchlejšie vstrebávanie alkoholu a významne zvyšujú jeho koncentráciu v krvi. Aj keď sa človek necíti príliš opitý, jeho schopnosť reagovať sa môže rapídne zhoršiť.
Záver je teda jasný: ak chcete minimalizovať riziká, radšej myslite na primerané množstvo a tempo pitia než na typ limonády. Diétna verzia totiž môže klamať telom a vyvolať dojem, že pijete ľahší koktail, no v skutočnosti ide o väčšiu záťaž pre organizmus, pokiaľ ide o účinky alkoholu. Dbať na to, čo a koľko pijeme, je kľúčové nielen pre udržanie štíhlej línie, ale najmä pre naše zdravie a bezpečnosť.