Ako zvládnuť menštruáciu bez trápenia? Doplňte tento dôležitý minerál a vyskúšajte silu byliniek

Zdieľať
menštruácia
menštruácia Foto: www.shutterstock.com

Mnohé ženy dôverne poznajú nepríjemné príznaky, ktoré prichádzajú každý mesiac spolu s menštruáciou – nafúknuté brucho, pulzujúca bolesť hlavy, zvýšené potenie, kŕče v podbrušku či intenzívna únava. Napriek tomu, že tieto ťažkosti môžu pôsobiť ako prirodzená súčasť menštruačného cyklu, existujú spôsoby, ako ich výrazne zmierniť.

Určite ste to už zažili. Blížia sa vaše dni a ani nemusíte kontrolovať kalendár – brucho máte nafúknuté už niekoľko dní vopred, trápi vás nepríjemný pocit plnosti a nohavice sú zrazu tesné. Hlavnými vinníkmi sú hormóny estrogén a progesterón, ktoré spôsobujú zadržiavanie vody v organizme a spomaľujú trávenie. Výsledkom je pocit nafúknutia, ktorý vie veľmi nepríjemne zasiahnuť nielen fyzickú, ale aj psychickú pohodu ženy. Riešenie sa však ponúka v úprave jedálnička.

Menej soli, viac draslíka a bylinky na podporu trávenia

„Je mimoriadne dôležité obmedziť množstvo soli, ktorá v tele zadržiava vodu a môže nafukovanie ešte zosilniť. Vyhnite sa najmä hotovým polotovarom a spracovaným potravinám,“ radí skúsený gynekológ a sexuológ. Podľa neho by ste naopak mali zaradiť do jedálnička viac potravín bohatých na draslík – vynikajúce sú napríklad banány, sladké zemiaky (batáty) či špenát. Práve draslík pomáha odvádzať prebytočnú vodu z organizmu, vďaka čomu zmierňuje nepríjemné nadúvanie.

Rovnako prospešné sú aj bylinky podporujúce trávenie, ako je fenikel, harmanček či mäta pieporná. Vyskúšajte si pripraviť bylinkový čaj alebo pridajte do pohára vody pár kvapiek esenciálneho fenyklového oleja. Alternatívou sú aj prírodné výživové doplnky obsahujúce fytoestrogény získané z ďateliny lúčnej alebo produkty s materskou kašičkou, ktoré dokážu harmonizovať hormonálne výkyvy.

Horčík – účinný pomocník proti bolesti hlavy a kŕčom

Mnohé ženy trápia počas menštruácie migrénam podobné bolesti hlavy, ktoré sú spojené práve s prudkým poklesom hladiny estrogénu. Hoci tabletky proti bolesti predstavujú rýchlu úľavu, nie sú dlhodobým riešením. Lepšou voľbou je preventívne doplňovanie horčíka.

Tento minerál pomáha uvoľňovať napätie ciev a zmierňuje bolesti hlavy, no súčasne pôsobí blahodarne aj na nepríjemné kŕče v oblasti podbruška. Nájdete ho v potravinách ako orechy, avokádo, tekvicové semienka či celozrnné obilniny. Veľmi účinná je tiež minerálna voda bohatá na horčík alebo kvalitný výživový doplnok, ktorý zoženiete v lekárňach a špecializovaných obchodoch. Ideálne je začať s jeho užívaním aspoň týždeň pred menštruáciou, aby mal dostatok času v tele účinne pôsobiť.

Nepodceňujte ani pitný režim – dehydratácia môže príznaky bolestí ešte zhoršiť. Výbornou voľbou sú bylinkové čaje s medovkou alebo levanduľou, ktoré majú upokojujúce a relaxačné účinky.

Šalvia pomôže so zvýšeným potením

Nadmerné potenie, ktoré sa vyskytuje počas menštruácie, je spôsobené poklesom hladiny estrogénu a zvýšenou aktivitou hypotalamu – časti mozgu regulujúcej telesnú teplotu. To môže spôsobiť nepríjemné nočné potenie alebo náhle návaly tepla počas dňa. Aby ste minimalizovali tieto prejavy, noste vzdušné oblečenie z prírodných materiálov ako bavlna, ľan či bambus, ktoré umožňujú pokožke voľne dýchať.

Veľmi účinným prírodným liekom proti poteniu je šalviový čaj. Dajte si denne dve až tri šálky, pretože šalvia prirodzene reguluje aktivitu potných žliaz. Naopak, vyhnite sa alkoholu, kofeínu a korenistým jedlám, ktoré potenie zvyšujú.

Únavu a zmeny nálad vyrieši železo a tryptofán

Menštruácia môže byť pre telo energeticky vyčerpávajúca, čo sa prejavuje zvýšenou únavou, podráždenosťou a občas aj pocitmi smútku či miernych depresií. Kľúčovým faktorom je pokles hormónu šťastia – serotonínu – a znížená hladina železa v dôsledku straty krvi.

Preto je vhodné jesť viac potravín bohatých na železo – výbornými zdrojmi sú napríklad fazuľa, šošovica, špenát, tekvicové semienka či kvalitné červené mäso. Aby sa železo efektívne vstrebalo, kombinujte tieto potraviny s vitamínom C.

Rovnako dôležité je zvýšiť príjem tryptofánu – aminokyseliny, ktorá podporuje tvorbu serotonínu. Nájdete ho v tofu, lososovi, vajciach, orechoch či semenách.

Gynekológ ako ochranca vášho zdravia

Ak zažívate nezvyčajne bolestivú menštruáciu, silné krvácanie, krátke cykly alebo nepríjemnosti pri pohlavnom styku, rozhodne tieto problémy nepodceňujte. Môže ísť o endometriózu – ochorenie, ktoré je dôležité včas diagnostikovať. Pravidelná gynekologická prehliadka raz ročne je zásadná pre zdravie každej ženy a môže byť doslova život zachraňujúca.

Perimenopauza: obdobie, na ktoré sa oplatí pripraviť

Perimenopauza je prechodné obdobie pred menopauzou, ktoré nastupuje zvyčajne po 40-tke. Prináša zmeny cyklov, výkyvy nálad, návaly tepla, migrény či iné zdravotné ťažkosti. Práve preto je dôležité dbať na zdravú a prirodzenú stravu, dopĺňať minerály (najmä horčík) a vitamín D, ktoré sú dôležité pre hormonálnu rovnováhu, zdravé kosti, vlasy a celkovú psychickú pohodu.

Čím skôr začnete dbať o svoje telo, tým jednoduchšie zvládnete všetky životné fázy s pokojom a bez stresu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané