Rakovina patrí medzi najobávanejšie choroby dnešnej doby. Denne sa dotkne životov tisícov ľudí na celom svete, Slovensko nevynímajúc. Len v Českej republike je každoročne diagnostikovaných viac ako 87-tisíc nových prípadov zhubných nádorov a približne 30-tisíc pacientov ročne tomuto ochoreniu podľahne. Hoci medicína neustále napreduje a niektoré formy rakoviny sú liečiteľnejšie ako v minulosti, strach z nej je stále veľký a opodstatnený.
Každý tretí človek počas života čelí tejto diagnóze. Paradoxom je, že čím dlhšie žijeme, tým vyššia je pravdepodobnosť, že sa rakoviny „dožijeme“. Ide teda aj o dôsledok starnutia populácie, čo znamená, že rastúca dĺžka života so sebou nesie aj zvýšené riziko nádorových ochorení.
Medzi najčastejšie typy rakoviny patria nádory hrubého čreva, prostaty, pľúc či prsníkov. V posledných rokoch výrazne pribúda aj prípadov rakoviny kože – najmä bazaliómov a spinaliómov. Tu hrá hlavnú úlohu práve nadmerné vystavovanie pokožky UV žiareniu, či už zo slnka, alebo zo solárií. Prevenciou je pravidelné používanie opaľovacích prípravkov s vysokým ochranným faktorom, ktorý by mal byť každodennou súčasťou starostlivosti o pleť, a to nielen v letných mesiacoch.
Pozrite si aj video, ako vyzerá účinná prevencia rakoviny v praxi:
https://www.youtube.com/watch?v=9v4mLrPLMHM&t=
Ako sa rakovine brániť? Kľúčom je životný štýl
Hoci neexistuje spôsob, ako sa na 100 % ochrániť pred všetkými druhmi rakoviny, je dokázané, že viac ako polovicu úmrtí spôsobených nádormi je možné predísť vhodnými zmenami životného štýlu. Európsky kódex proti rakovine odporúča niekoľko zásadných pravidiel, ktoré dokážu výrazne znížiť riziko ochorenia:
1. Absolútne prestaňte fajčiť – a pozor aj na pasívne fajčenie!
Keď sa povie rakovina, väčšina ľudí si automaticky predstaví rakovinu pľúc a cigarety. Pravdou však je, že fajčenie nespôsobuje iba nádory pľúc. Tabakový dym je spojený s viac ako 30 % všetkých prípadov rakoviny. Jeho vplyv je devastujúci pre ústnu dutinu, hrtan, pažerák, močový mechúr či pankreas. Rizikom je dokonca aj pasívne fajčenie, preto by fajčiari mali myslieť nielen na seba, ale aj na zdravie svojho okolia. Obľúbené elektronické cigarety, propagované ako „menej škodlivé“, stále obsahujú karcinogénne látky a ich bezpečnosť je prinajmenšom sporná.
2. Alkohol radšej obmedzte na minimum, alebo ho nepite vôbec
Niektorí ľudia sú presvedčení, že pravidelná pohárik alkoholu denne prospieva ich zdraviu. Táto predstava je však veľmi zavádzajúca. Z vedeckých štúdií jasne vyplýva, že aj mierna konzumácia alkoholu môže zvyšovať riziko rakoviny prsníka, hrubého čreva či pečene. Obzvlášť škodlivá je kombinácia alkoholu s cigaretami, pretože alkohol uľahčuje prenikanie škodlivých látok z cigaretového dymu do slizníc.
3. Strava ako ochranný štít pred rakovinou
Nikto netvrdí, že ak budete jesť len zdravé jedlá, rakovina sa vám úplne vyhne. Faktom však ostáva, že kvalitná strava výrazne znižuje pravdepodobnosť ochorenia. Základom by malo byť množstvo ovocia, zeleniny, celozrnných obilnín, orechov a strukovín. Znížiť by ste mali príjem rafinovaných cukrov a nasýtených tukov. Preferujte lokálne, čerstvé a prírodné potraviny – presne také, aké sú typické pre oblasti s vysokou dlhovekosťou, nazývané aj „modré zóny“. To, že si občas doprajete hamburger alebo koláč, nie je katastrofa. Problém nastáva, keď takéto jedlá tvoria základ vašej každodennej stravy.
4. Udržiavajte si optimálnu váhu
Nadváha a obezita sú často vnímané iba ako estetický problém. Pravda je však oveľa vážnejšia. Zvýšená hmotnosť úzko súvisí s rizikom rakoviny, napríklad hrubého čreva, prsníkov, obličiek alebo pankreasu. Optimálna hmotnosť je jednou z najlepších prevencií mnohých vážnych ochorení.
5. Pohyb – najlepší liek
Fyzická aktivita nie je dôležitá len pre zdravú váhu. Naše telo je stvorené na pohyb a pravidelné športovanie výrazne znižuje riziko vzniku rakoviny. Stačí si nájsť aktivitu, ktorá vás baví – beh, turistika, plávanie, tanec alebo bicyklovanie – všetko sa počíta. Dôležité je, aby ste sa hýbali pravidelne a rôznorodo.
6. Chráňte svoju pokožku pred slnečným žiarením a vyhnite sa soláriám
Čoraz viac ľudí si uvedomuje nebezpečenstvo UV žiarenia, no napriek tomu podceňuje ochranu pred slnkom. Rakovina kože už dávno nie je vzácna diagnóza. Každodenné používanie opaľovacieho krému s faktorom SPF 30 alebo vyšším by malo byť samozrejmosťou. Soláriám sa vyhýbajte úplne a na slnku sa vyvarujte času medzi 11. a 15. hodinou, keď je žiarenie najsilnejšie.
7. Očkovanie môže byť ochranou pred rakovinou
Mnoho ľudí nevie, že existujú druhy rakoviny, ktorým možno predchádzať očkovaním. Vakcíny proti HPV (ľudský papilomavírus) chránia ženy pred rakovinou krčka maternice, ale tiež vulvy či vagíny, a mužov pred rakovinou penisu. Očkovanie proti hepatitíde B zas môže ochrániť pred rakovinou pečene. Poraďte sa so svojím lekárom o vhodnosti týchto vakcín.
Nezabúdajte na preventívne prehliadky
Čím skôr sa rakovina odhalí, tým vyššia je šanca na jej úspešné vyliečenie. Preto využívajte pravidelné preventívne prehliadky, na ktoré máte nárok v rámci zdravotného poistenia. Ženy by nemali zabúdať ani na pravidelné samovyšetrenie prsníkov.
Pamätajte: Zdravie máte vo svojich rukách. Urobte pre seba maximum už dnes.