Ako vznikli detské letné tábory: Od prvého skauta až po moderné novinky. Keď sa deti orientovali buzolou namiesto mobilov

Zdieľať
detský tábor
detský tábor Foto: www.shutterstock.com

Každé leto sa tisícky slovenských detí tešia na odchod do letných táborov. Viete však, kedy táto tradícia vôbec vznikla a ako sa táborový život za viac než sto rokov zmenil? Ak pripravujete svoje ratolesti na ich prvý táborový pobyt, určite im porozprávajte aj niečo z histórie.

Ako začal prvý tábor u nás?

Prvý letný tábor na území Československa zorganizoval ešte v roku 1912 Antonín Benjamin Svojsík, ktorý bol učiteľom a priekopníkom českého skautingu. Svojsík sa rozhodol prevziať inšpiráciu zo zahraničia, predovšetkým od zakladateľa skautského hnutia vo Veľkej Británii, Roberta Baden-Powella. Spolu s trinástimi chlapcami vyrazil pešo do lesov neďaleko Lipnice nad Sázavou. Chlapci tam strávili niekoľko týždňov, kde sa učili prežiť v prírode. Spávali v stanoch, trénovali rozkladanie ohňa, varenie na otvorenom ohni a orientáciu v teréne.

Junáci a hrdinstvo počas vojny

Po prvej svetovej vojne získal skauting veľkú popularitu. Vznikla známa organizácia Junák, ktorá bola určená pre chlapcov aj dievčatá. Dôraz sa kládol nielen na praktické schopnosti ako viazanie uzlov, orientáciu či zakladanie ohňa, ale aj na rozvoj priateľstva, tímovej spolupráce a charakterových hodnôt.

Netrvalo však dlho a prišlo obdobie veľkých zákazov. S nástupom druhej svetovej vojny nacisti všetky skautské organizácie zakázali. Mnohé oddiely však pokračovali v tajnosti. Skauti sa zapájali do odbojovej činnosti, roznášali protinacistické letáky a pomáhali utečencom.

Po skončení vojny bol Junák síce obnovený, no jeho ďalšie fungovanie netrvalo dlho. V roku 1948 prišla k moci komunistická strana a skauti sa opäť ocitli na čiernej listine. Druhý zákaz trval až do roku 1968. V krátkom období Pražskej jari sa síce opäť začalo hovoriť o obnovení skautingu, ale prišiel tretí, najdlhší zákaz, ktorý skončil až s pádom režimu v roku 1989.

Éra pionierskych táborov

Keď komunisti po roku 1948 zakázali skauting, bolo potrebné nájsť náhradu, ktorá by napĺňala socialistické výchovné ciele. Tak vznikla štátom riadená pionierska organizácia. Typickým znakom pionierov bola modrá košeľa a červená šatka s tromi cípmi symbolizujúcimi pioniera, zväzáka a komunistu. Táborový program bol pevne stanovený, deti spievali budovateľské piesne a zúčastňovali sa ideologicky podfarbených aktivít.

Aj napriek ideológii však boli tieto tábory medzi deťmi obľúbené. Väčšina z nich totiž na táboroch zažila svoje prvé veľké dobrodružstvo mimo domova. Okrem toho sa deti zoznamovali s množstvom nových kamarátov a spoznávali nové zážitky.

Rozmach táborov v 60. a 70. rokoch

Obdobie najväčšieho záujmu o letné tábory nastalo v 60. a 70. rokoch minulého storočia. Vtedy boli tábory masovou záležitosťou a zúčastňovali sa ich státisíce detí. Firmy a podniky organizovali tieto podujatia pre deti svojich zamestnancov ako súčasť sociálnych benefitov, ktoré dnes vnímame podobne ako firemné výhody.

Už to neboli len stanové tábory. Čoraz častejšie vznikali chatkové areály, ktoré ponúkali jedálne, zdravotnú starostlivosť a bohatý kultúrny program, pravdaže pod dohľadom socialistickej ideológie. Vedúcimi boli väčšinou učitelia, ktorí si takto privyrábali počas letných prázdnin, prípadne mladí inštruktori, ktorí sa starali o príjemné zážitky detí.

Obnova skautingu a nové formy táborov

Zlomovým momentom sa stal rok 1989. Po Nežnej revolúcii bol skauting opäť obnovený a výrazne sa rozšíril. Objavili sa nové, moderné formy táborov. Dnes už existuje široká ponuka rôznych tematických táborov, od športových – vodáckych, jazdeckých, cez jazykové či umelecké, až po veľmi populárne fantasy tábory. Svoju pozíciu majú aj tzv. prímestské tábory, na ktorých deti počas dňa absolvujú množstvo aktivít a večer sa vracajú domov.

Do táborov sa začala viac vnášať zážitková pedagogika, ktorej princípom je vzdelávanie pomocou hier, zážitkových aktivít a rôznych dobrodružných výziev. Tento prístup zodpovedá súčasnému trendu vychovávať deti zážitkom a hravým spôsobom.

Takže až budete najbližšie baliť svoje deti na tábor, nezabudnite im pripomenúť históriu, ako sa z jednoduchých stanov v lesoch stali moderné, pestré a dobrodružné miesta plné nových zážitkov. Ktovie, možno ich práve tento tábor nadchne a zažijú nezabudnuteľné prázdniny – podobne ako generácie detí pred nimi.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané