Ako si užiť leto bez výčitiek a nepribrať. Tipy, ako zvládnuť všetky lákadlá zdravo a ľahko

Zdieľať
all inclusive dovolenka
all inclusive dovolenka Foto: all-inclusive holiday

Konečne ste zvládli jar a začiatok leta tak, že sa vám podarilo zhodiť pár kíl navyše a vo svojich obľúbených plavkách sa cítite dobre. Lenže teraz vás čaká dovolenka a vy sa už vopred desíte, že vaša snaha vyjde nazmar. Práve počas leta často prestávame dodržiavať zdravý životný štýl a ľahko skĺzneme do nezdravých návykov. Pozná to snáď každá z nás: lákavý langoš na kúpalisku, hotelové bufety, sladké nanuky, tyčinky, prosecco či nekonečné večerné grilovačky… Ako teda prežiť leto tak, aby ste si ho skutočne vychutnali, no zároveň zostali fit a cítili sa ľahko?

Letné kúpaliská a pláže – ako odolať rýchlemu občerstveniu?

Kúpaliská sú doslova magnetom na nezdravé pochúťky: langoše, hranolčeky, klobásy či sladké nápoje. Ako s tým bojovať?

Najlepším riešením je pripraviť si vlastné občerstvenie. Základom je termotaška, vďaka ktorej vydržia čerstvé aj citlivejšie potraviny. Skvelým tipom na výživný a ľahký obed je napríklad cestovinový šalát s množstvom čerstvej zeleniny, celozrnný pita chlieb naplnený hummusom a doplnený o nakrájaný zeler, mrkvu či cherry paradajky. Ovocie, ako melón či hrozno, by nemalo chýbať. V termotaške pohodlne prežije aj nesladený biely jogurt s čerstvým ovocím a domácou granolou.

Ak máte chuť na niečo sladké, zvoľte domácu ovocnú drť alebo ľadovú triešť pripravenú z ovocia. Deťom, ktoré túžia po nanuku, vyberte radšej tvarohového Míšu alebo inú tvarohovú zmrzlinu, ktoré sú bohatšie na bielkoviny a neobsahujú toľko cukru. Ak deti lákajú chipsy, alternatívou môžu byť celozrnné tyčinky či krekry, ktoré sú menej mastné a deti zabavia na dlhšiu dobu.

Pokiaľ trávite deň na pláži pri mori, ideálne je voliť na obed ľahšie jedlá, napríklad grilovanú rybu s dusenou zeleninou či čerstvý šalát. Ak si totiž cez deň dáte ľahšie jedlo, večer nebudete mať nutkanie prejedať sa a neprepadnú vás návaly hladu, ktoré končia objednaním obrovskej pizze.

Dospelí majú pri vode často tendenciu jesť len preto, že sa nudia. Vymeňte preto leňošenie za aktívnejšie aktivity, ako sú plávanie, potápanie, prechádzky alebo plážový volejbal. Tým nielen spálite kalórie, ale zároveň úplne zabudnete na pokušenie dať si ďalší kokteil či snack.

All inclusive dovolenka – ako si ju užiť bez zbytočných kilogramov?

Najväčším problémom pri all inclusive dovolenkách je pocit, že musíme ochutnať všetko, čo vidíme. Dezerty, lahodné pokrmy a neobmedzené drinky sú všade navôkol. Čo robiť, aby ste sa nevrátili domov s neželanou nadváhou?

Pokúste sa zmeniť svoje nastavenie. Áno, bufet vyzerá úžasne, ale pamätajte, že mnohé jedlá vyzerajú lepšie, ako v skutočnosti chutia. Povedzte si, že na ochutnávku máte celý pobyt, a doprajte si obľúbený dezert maximálne každý druhý deň. Ak ho už jete, užite si ho pomaly a s pôžitkom, bez výčitiek.

Praktickou stratégiou je začínať jedlo vždy zeleninou. Najprv si na malý tanierik naberte čerstvú alebo varenú zeleninu a malú misku vývaru, ktorý býva dostupný takmer všade. Pri hlavnom jedle sa riaďte jednoduchým pravidlom – polovicu taniera by mala tvoriť zelenina, štvrtinu kvalitné bielkoviny (mäso alebo ryba vo veľkosti vašej dlane) a len malú časť prílohy. Pred jedlom vypite pohár vody – často je hlad iba maskovaný smädom.

Ráno pred raňajkami si môžete dopriať svižnú prechádzku či krátky beh, čo výborne naštartuje metabolizmus a zabezpečí lepšie spaľovanie tukov po celý deň.

Aj stravovanie detí treba jemne regulovať. Vyberajte im vyvážené pokrmy bohaté na bielkoviny, kvalitné tuky a komplexné sacharidy, ako sú cestoviny, ryža či zemiaky. Na dezert im doprajte radšej palacinku s ovocím či kopeček kvalitnej zmrzliny, namiesto sladkých tortičiek.

Zdravé občerstvenie na turistiku a výlety

Počas túr často siahame po sladkých tyčinkách či čokoládach. Lepším riešením je vlastné občerstvenie v podobe domáceho sendviča z kváskového chleba, tvrdých syrov, varených vajíčok či krabičky so sušeným ovocím, orechmi a semienkami. Skvelou voľbou sú aj kefírové nápoje či smoothie. Nezabudnite na vodu, ktorú môžete dochutiť ovocím alebo čerstvou mätou.

Pri výlete s deťmi zbaľte domáce muffiny, ovesné tyčinky alebo mini bagetky plnené hummusom a zeleninou. Majte vždy pripravenú porciu jedla navyše, ak by sa výlet neplánovane predĺžil.

Záhradné grilovanie – ako nepribrať?

Grilovačky sú ďalším lákadlom, kde hrozí prejedanie. Mäso nahraďte občas rybou, kuracím mäsom či morčacími steakmi. Grilujte aj zeleninu – cuketu, baklažán, papriku či kukuricu. Pečivo vymeňte za pečené zemiaky v alobale alebo šaláty z bulguru či quinoy.

Majonézové omáčky nahraďte jogurtovými dipmi, hummusom alebo tvarohom s čerstvými bylinkami. Sladkou bodkou môže byť čerstvé ovocie. Alkohol obmedzte, pretože výrazne zvyšuje apetít.

Tip na záver: Pred grilovačkou sa ľahko najedzte, aby ste zabránili impulzívnemu prejedaniu.

Dodržiavaním týchto jednoduchých tipov si leto nielen užijete, ale aj udržíte svoju postavu bez nepríjemných prekvapení po dovolenke.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané