Domácnosti našich starých mám boli z dnešného pohľadu neporovnateľne ekologickejšie a šetrnejšie k prírode aj peňaženke. Všetko sa muselo dôsledne využiť a nič nevyšlo nazmar, dokonca ani jedna kvapka vody. Staré mamy dokázali žiť v súlade s prírodou, a to sa týkalo aj každodennej hygieny. Dnešní dermatológovia pritom uznávajú, že tento tradičný prístup je v mnohých ohľadoch k pokožke oveľa jemnejší a prirodzenejší, než by sme si mysleli. Možno vás prekvapí, že nie vždy sa potrebujeme umývať horúcou vodou a množstvom kozmetických prípravkov. Ako by mala vyzerať šetrná, zdravá a zároveň úsporná očista tela podľa „babičkinej metódy“? Ponúkame vám niekoľko odporúčaní a postrehov, ktoré môžu obohatiť váš každodenný rituál.
Kúpeľ alebo sprcha? Spomeňte si, ako sa to robilo kedysi
Ak hľadáme inšpiráciu v minulosti, nemusíme nutne pátrať v stredoveku. Ešte pred pár desaťročiami sa vo vidieckych domácnostiach a na chalupách zvykla používať obyčajná plechová vaňa. Voda sa nanosila od studne, zohriala na sporáku a nalievala sa do vane, pričom sa v nej postupne vykúpali deti, potom mama a napokon otec ako hlava rodiny. Dnes sa takýto spôsob možno zdá nepohodlný a málo hygienický, no mal svoje praktické výhody – výrazne sa šetrilo vodou, energiou aj časom, keďže k dispozícii nebola tečúca teplá voda.
V súčasnosti máme na výber rýchle sprchovanie alebo relaxačný kúpeľ vo vani. Dermatológovia spravidla odporúčajú sprchu, ktorá je k pokožke o čosi šetrnejšia, pretože v nej netrávime veľa času a menej tak presušujeme kožu. Napriek tomu však platí niekoľko všeobecných zásad:
- Vyhýbajte sa príliš horúcej vode. Vysoké teploty rozširujú póry a nadmerne odmasťujú pokožku. Výsledkom je vysušenie, svrbenie či dokonca zrýchlené starnutie kože.
- Zvážte dĺžku kúpeľa či sprchy. Čím dlhšie sme vo vode, tým viac narúšame prirodzenú ochrannú vrstvu kože. Krátka sprcha je vo väčšine prípadov postačujúca.
Ako často sa umývať a kde použiť mydlo?
Ľudia sa často pýtajú, či je nutné umývať sa každý deň úplne od hlavy až po päty. V skutočnosti to závisí od typu práce, fyzickej aktivity či od prostredia, v ktorom sa pohybujeme. Platí však všeobecné pravidlo, že:
- Ruky by sme si mali umývať viackrát za deň, najmä keď sú zjavne znečistené, po príchode zvonka alebo pred jedlom.
- Podpazušie a intímne partie si zaslúžia dennú pozornosť, či už v podobe krátkej očisty v umývadle alebo rýchlej sprchy. Táto oblasť sa totiž ľahko zaparí a hrozí vznik nepríjemného zápachu či podráždenia.
- Celé telo postačí umyť napríklad dvakrát či trikrát do týždňa (samozrejme, berúc do úvahy športové či iné náročné aktivity, pri ktorých sa nadmerne potíme).
Pokiaľ je potreba osprchovať sa viackrát za deň – napríklad po práci v záhrade, pri horúcich letných dňoch alebo po intenzívnom tréningu – je rozumné zvoliť čo najkratšie a vlažné sprchovanie, aby sa pokožka zbytočne nevysušovala. V takom prípade sa odporúča používať len minimum mydla či sprchového gélu.
Správny postup pri sprchovaní: Začnite od nôh, mydliť sa od krku
Ak sa rozhodnete pre sprchu, dermatológovia zdôrazňujú, že najlepšie je začínať prúdom vody od nôh smerom k trupu a hrudníku, pričom srdcovú oblasť nechajte až na koniec. Dôvodom je postupné prispôsobenie tela na teplotu vody, najmä ak volíte skôr vlažnú. Pri samotnom nanášaní mydla či sprchového gélu je však vhodné začať od krku a smerovať nadol. Stékajúca pena aspoň čiastočne predumýva spodné partie, hoci to nestačí na dôkladnú hygienu – napríklad chodidlá sa samy od seba vo vode neumyjú. Preto by ste ich nemali vynechať, najmä ak chcete predísť nepríjemným kožným problémom a množeniu baktérií či plesní.
Súčasťou dôkladnej hygieny je aj starostlivosť o miesta, kde sa ľahko hromadia nečistoty a pot: kožné záhyby, priestory medzi prstami, podpazušie či slabiny. Pravidelná, no nie nadmerná očista týchto miest znižuje riziko podráždenia a vzniku rôznych ekzémov. Naše staré mamy tieto zásady praktizovali intuitívne, aj keď nemali k dispozícii moderné kozmetické prípravky.
„Babičkina“ pomôcka – žinka, ale pozor na baktérie
Staré mamy nedali dopustiť na žinky, najčastejšie z froté materiálu, ktoré zabezpečili jemný píling a lepšie odstránenie nečistôt z pokožky. Dnes sa k nim mnohí ľudia s obľubou vracajú, pretože dokážu spríjemniť sprchovanie aj kúpeľ. Majú však jedno úskalie: ak sa pravidelne neperú a dostatočne nevysušujú, môžu sa v nich množiť baktérie. Preto je dobré, ak žinku po každom použití vyperiete a dôkladne vysušíte.
Správne utieranie po kúpaní tiež netreba podceňovať. Intenzívne trenie uterákom môže síce fungovať ako domáci píling, no väčšinou postačí pokožku iba jemne osušiť. Ponechanie mierne vlhkej pokožky môže pomôcť v lepšom vstrebaní hydratačných prípravkov. Napokon, staré mamy neraz používali obyčajné bravčové sadlo či masť ako mastný základ pre hydratáciu vysušenej alebo popraskanej kože. Hoci nám to dnes môže znieť nemoderne, pokožka takéto jednoduché prípravky prijíma prirodzene.
Relaxačný kúpeľ a prečo si na záver dopriať opláchnutie
Mnohí z nás považujú horúcu vaňu za dokonalý spôsob relaxácie po dlhom dni. Takéto leňošenie má niečo do seba, no ak chcete z kúpeľa vyťažiť maximum, mali by ste potom z tela opláchnuť zvyšky mydla a nečistôt, ktoré zostali vo vode. V čase starých mám to spravidla nebolo možné, pretože neboli vybavené modernými kúpeľňami a prietokovým ohrievačom teplej vody. Dnes však stačí krátke osprchovanie a budete mať istotu, že sa z vane postavíte skutočne čistí.
Okrem toho má kúpeľ vo vani s vlažnou vodou nesporné výhody aj z hľadiska šetrenia peňazí. Ak vodu nenapúšťate úplne do plného objemu a nepoužívate zbytočne veľa kozmetických prísad, dokážete výdavky za teplo a vodu udržať na rozumnej úrovni. Navyše, ak si spomeniete na dávne rodinné kúpanie, možno v ňom nájdete istú atmosféru vzájomnej pospolitosti a tradície, ktorá v uponáhľanej modernej dobe môže mať svoje nostalgické čaro.
Zhrnutie: Čo sa môžeme od starých mám naučiť
- Šetrite vodu a energiu – kratšie sprchy, menej horúca voda, výber vhodnej kozmetiky.
- Dôležitá je pravidelná, nie však prehnaná hygiena – každodenné umývanie rúk, podpazušia a intímnych partií je základ, zvyšok prispôsobte životnému štýlu a momentálnym potrebám.
- Nepodceňujte dôležité detaily – chodidlá si zaslúžia pozornosť, rovnako aj kožné záhyby, ktoré sa môžu zapariť.
- Zvoľte prírodné a jednoduché prostriedky – prírodné mydlá, domáce maste a krémy na hydratáciu môžu byť prospešné nielen pre pokožku, ale aj pre životné prostredie.
- Buďte dôslední v údržbe pomôcok – žinky a uteráky pravidelne perte a sušte, aby sa predišlo množeniu baktérií.
Môže sa zdať, že sa vraciame o desiatky rokov dozadu, keď odporúčame kratšiu sprchu, vlažnejšiu vodu a menej kozmetiky. V skutočnosti ale vychádzame z overených a prírode blízkych postupov, ktoré z dlhodobého hľadiska prospievajú pokožke aj našej peňaženke. Veď kto iný, ak nie staré mamy, najlepšie vedel, ako šetriť a pritom si zachovať zdravie a prirodzenú krásu? A ak sa vám zapáči aj retro myšlienka kúpeľa v plechovej vani na chate alebo vo veľkom sude na dvore, len smelo do toho – ako spomienka na časy dávno minulé to môže byť príjemný zážitok, ktorý navyše ušetrí peniaze a spríjemní letné dni.
Stačí si zapamätať, že menej je často viac – aj pri osobnej hygiene. Vaša pokožka sa vám poďakuje, životné prostredie tiež a v neposlednom rade pocítite aj úsporu peňazí. Nie nadarmo sa hovorí, že staré mamy vedeli, čo robia, a my sa k nim dnes s dôverou vraciame, aby sme našli cestu k jednoduchosti a prirodzenej rovnováhe.