Ako používať prírodné telové oleje, aby vám priniesli úžitok a potešenie?

Zdieľať
Ako používať prírodné telové oleje, aby vám priniesli úžitok a potešenie?
Ako používať prírodné telové oleje, aby vám priniesli úžitok a potešenie? Foto: Klient

Voňavé telové a masážne oleje si nemusíte užívať iba pri profesionálnej alebo domácej masáži. Sú totiž bežne dostupné a vhodné aj na každodennú starostlivosť o pokožku. Ich využitie je možno všestrannejšie ako si myslíte.

Ako si vybrať kvalitný telový olej a ako ho používať?

Masážne oleje na každodennú starostlivosť

Kvalitné telové a masážne oleje sú vhodné aj na bežnú každodennú starostlivosť o pokožku ako alternatíva k telovým mliekam alebo krémom. Telové a masážne oleje pokožku hydratujú, pretože vytvoria bariéru, ktorá zabraňuje jej vysušeniu. Oleje sa najčastejšie spájajú so suchou a dehydrovanou pokožkou, ale oleje sú vhodné aj pre mastnejšiu alebo citlivú pokožku. Stačí si iba vybrať ten správny.

Mastnú pokožku bude hydratovať, ale nie upchávať póry, napríklad jojobový olej alebo bambucké maslo. Jojobový olej je vhodný aj pre citlivú pokožku, rovnako aj levanduľový alebo arganový olej. Masážny alebo telový olej používajte hneď po kúpeli alebo sprche. Vhodné sú najmä v období, kedy potrebujete pokožku hydratovať do hĺbky. Doprajte pokožke rozmanitú starostlivosť a oleje striedajte s telovými mliekami, krémami či maslami.

Telový olej aj do kúpeľa

Niektoré telové oleje sú vhodné aj ako prísada do kúpeľa, všestranné sú najmä kvalitné prírodné oleje. Napríklad roztopený kokosový olej, približne 50 ml, si bez problémov môžete pridať aj do vane. Po kúpeli ani nemusí byť potrebné ďalšie krémovanie. Rôzne telové oleje s príjemnou vôňou ešte viac obohatia váš relaxačný kúpeľ. Stačí pridať iba niekoľko kvapiek. Oleje tak budú pozitívne pôsobiť na vaše telo aj myseľ.

Hladká, jemná a vyživená pokožka je zdravšia a vyzerá lepšie. Prírodné oleje môžete použiť aj ako náhradu prípravkov na holenie. Okrem toho že zmäkčujú chĺpky, hydratujú pokožku počas holenia aj po ňom. Napríklad taký levanduľový olej má aj upokojujúce a protizápalové účinky, čo sa pri holení určite hodí.

Oleje sú vhodné aj ako vlasové kúry

Ak máte suché alebo poškodené vlasy, zrejme už siahate po rôznych vlasových sérach a kúrach s obsahom olejov. Ricínový, arganový alebo kokosový olej sú ideálne ako ich alternatíva. Arganový vyžijete ako masku na vlasy aj ako kondicionér. Keď ho nanesiete na pokožku hlavy aj celú dĺžku vlasov, nasaďte si kúpaciu čiapku a vlasy ešte zabaľte do teplého uteráku. Po niekoľkých hodinách vlasy umyte a užívajte si krásne a vyživené vlasy aj pokožku hlavy. Ak ho chcete použiť len ako kondicionér, naneste malé množstvo oleja do končekov vlhkých vlasov. Nechajte ho pôsobiť asi hodinu a vlasy opäť umyte. Výsledkom budú hladké a hebké vlasy.

Na rozštiepené končeky je dobrý ricínový olej, ktorý do nich vmasírujete a asi po pol hodine umyjete šampónom. Pre podporu rastu vlasov ho každý týždeň vmasírujte do pokožky hlavy, cez noc nechajte pôsobiť a ráno umyte. Na končeky vlasov môžete použiť aj kokosový olej, ktorý ani nie je potrebné umývať.

Prírodné oleje pre starostlivosť o ruky a nohy

Oleje sa postarajú aj o vaše ruky, nechty a chodidlá. Rukám aj chodidlám môžete dopriať olejový kúpeľ. Do lavóra s teplou vodou pridajte niekoľko kvapiek oleja a ruky alebo nohy v ňom nechajte namočené niekoľko minút. Pokožka bude po kúpeli jemná, voňavá a chránená pred vysušením.

Olej môžete nanášať aj na kožičku okolo nechtov, ktorá bude mäkšia a bude sa jednoduchšie zatláčať.

Chodidlá budú hydratované a regenerované ak do nich telový olej vmasírujete jemnými krúživými pohybmi, pokojne aj po sprche alebo kúpeli. Po masáži si obujte bavlnené ponožky.

Ako si vybrať dobrý telový olej?

Telové oleje si môžete vyberať podľa typu pokožky, ale aj podľa spôsobu a účelu použitia. Oleje môže používať každý, pretože pre každý typ pokožky existuje vhodný typ.

●       Olej podľa typu pokožky

Za univerzálne telové aj pleťové oleje možno považovať napríklad mandľový a arganový olej. Pre suchú pleť je vhodný arganový alebo avokádový olej, ktoré majú hydratačné účinky. Citlivá, suchá aj normálna pokožka ocenia starostlivosť jojobového oleja. Pre zrelú pokožku, ktorá stráca elasticitu je ideálny šípkový, makadamový alebo marhuľový olej. Ak máte mastnejšiu pokožku, treba si dať pri olejoch pozor a vyberať tzv. nekomedogénne. Ide o oleje, ktoré neupchávajú póry a patria k nim čajovníkový, rakytníkový alebo hroznový olej.

●       Oleje podľa použitia

Ak hľadáte hydratačný olej použiteľný pre celé telo, zvoľte si napríklad mandľový alebo kokosový, na vlasy je výbornou voľbou avokádový olej. O prevenciu vzniku strií nielen v tehotenstve sa postará jojobový a tekvicový olej, lepšie hojenie jaziev podporí ricínový. Väčšina olejov má tekutú konzistenciu, ale taký kokosový olej je pri izbovej teplote tuhý.

Medzi ľahké a rýchlo vstrebateľné oleje, ktoré nezanechávajú na pokožke mastný film, patria šípkový, hroznový, sezamový alebo pupalkový. V tomto prípade nemusíte čakať kým sa vsiaknu do pokožky. Kokosový, mandľový či marhuľový olej patria k tzv. ťažším olejom. Tie sa vstrebávajú dlhšie. Pokiaľ ich použijete napríklad po sprchovaní, budete niekoľko minúť čakať, kým sa vsiaknu aby ste sa mohli obliecť.

Telové, ale aj pleťové oleje si vyberajte najmä podľa toho, aký problém potrebujete riešiť. Aj keď niektoré oleje vyhovujú väčšine typov pokožky, nebudú tak efektívne ako keď si vyberiete olej vhodný napríklad pre suchú a dehydratovanú pokožku. V tomto prípade je potrebné podotknúť, že oleje dokážu uzamykať vlhkosť v pokožke. Preto by sa mali aplikovať na vyčistenú a jemne vlhkú pokožku.

Ako používať prírodné telové oleje, aby vám priniesli úžitok a potešenie?
Ako používať prírodné telové oleje, aby vám priniesli úžitok a potešenie? Foto: Klient

Zdroj obrázkov:

  1. naluwan/Shutterstock.com
  2. New Africa/Shutterstock.com

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané