Ako naše staré mamy uchovávali kvasené uhorky až do zimy: Takto sa vyhnete plesniam a vydržia celé mesiace

Zdieľať
kvasené uhorky
kvasené uhorky Foto: depositphotos.com

Kvasené uhorky, známe aj ako rýchlokvasenky, sú nielen chutnou prílohou k jedlám, ako sú napríklad zapekané cestoviny či pečené mäso, ale aj výborným pomocníkom pre zdravie. Pomáhajú najmä tráviacemu systému, pretože obsahujú prospešné baktérie a enzýmy. Mnoho ľudí však rieši otázku: ako ich uchovať tak, aby sa po pár dňoch nepokazili a nezaplesniveli? Naše staré mamy to vedeli a mali svoje osvedčené triky. Poďme sa pozrieť na ich tajomstvá.

Kvasené vs. nakladané uhorky – nie je to to isté

Je dôležité si uvedomiť, že medzi kvasenými a nakladanými uhorkami je zásadný rozdiel. Kým nakladané uhorky sa zavaľujú pri vysokej teplote a tým sa prakticky „zabijú“ všetky baktérie, tie kvasené prechádzajú prirodzeným procesom mliečneho kvasenia. Výsledkom je produkt plný živých probiotík, ktoré podporujú zdravú črevnú mikroflóru. Z tohto dôvodu sú kvasené uhorky z výživového hľadiska omnoho prospešnejšie.

Najčastejšie príčiny plesní

Najväčším nepriateľom každej domácnosti, ktorá sa pustí do výroby kvašákov, je pleseň. Tá sa najčastejšie objavuje vtedy, keď sa pri príprave nedodrží základná hygiena. Sklenené poháre a viečka musia byť dokonale sterilizované a všetky suroviny, vrátane samotných uhoriek, dôkladne umyté. Dokonca aj malá nečistota môže spustiť proces, ktorý skončí plesňou na povrchu nálevu.

Dôležité je tiež použiť správny typ uhoriek. Klasické šalátové uhorky nie sú vhodné na kvasenie – nemajú potrebnú pevnosť a rýchlo sa rozmočia. Naopak, ideálne sú malé pevné nakladačky, ktoré si zachovajú chrumkavosť aj po týždňoch kvasenia.

Čo robiť, keď sa objaví pena alebo povlak?

Ak si všimnete, že sa vám počas kvasenia vytvorila pena, nezľaknite sa – je to úplne normálna súčasť fermentácie. Znamená to, že proces prebieha správne. Ak sa však na hladine objaví biely povlak alebo začínajúca pleseň, mali by ste ju opatrne odstrániť lyžicou. Uhorky ešte nie sú stratené, no mali by ste byť opatrní. V prípade, že máte citlivosť na plesne, radšej takýto pohár vynechajte.

Tradičný recept našich starých mám

Ak chcete dosiahnuť naozaj chutné a zároveň dlho trvácne kvasené uhorky, vyskúšajte tento jednoduchý a rokmi overený recept:

Budete potrebovať:

  • 1,5 až 2 kg malých uhoriek (nakladačky),

  • 2 až 3 litre vody,

  • približne 80 g kuchynskej soli (bez jódu),

  • listy z chrenu, viniča, čerešne, ríbezle alebo iného ovocia,

  • kúsky jablka, bobuľového ovocia alebo hrozna (vždy chemicky neošetrené),

  • trochu srvátky alebo kúsok už fermentovanej zeleniny ako štartér,

  • korenie podľa chuti: celé čierne korenie, cesnak, bobkový list, klinčeky, horčičné semienka či kúsok koreňa chrenu.

Postup prípravy

  1. Deň vopred si uhorky dôkladne umyte a ponorte ich do studenej vody. To im pomôže zachovať chrumkavosť. Môžete im tiež jemne odstrihnúť špičku na strane, kde bol kvet – urýchlite tým proces kvasenia.

  2. Sterilizujte poháre – najlepšie vyvarením alebo dôkladným preliatím vriacou vodou. Na dno každého pohára vložte vybrané listy, ktoré pomôžu udržať uhorky pevné.

  3. Naplňte poháre uhorkami a medzi ne vkladajte koreniny podľa chuti. Dbajte na to, aby ste poháre neplnili až po vrch – ideálne je ponechať 1/3 priestoru voľnú.

  4. Pripravte si nálev – vo vode rozmiešajte soľ, nálev krátko povarte a nechajte trochu vychladnúť. Následne do neho pridajte zvolený štartér (napr. bobule alebo srvátku) a nalejte do pohárov tak, aby boli všetky uhorky úplne ponorené.

  5. Zakryte poháre len voľne viečkom alebo gázou a nechajte ich niekoľko dní kvasiť pri izbovej teplote. Keď nálev zmatnie a bude mať mliečny zákal, znamená to, že fermentácia je úspešná.

  6. Ochutnajte a keď vám chuť vyhovuje, uhorky premiestnite do chladu – ideálne do pivnice alebo chladničky. Dobre uzavreté vydržia aj niekoľko mesiacov.

Praktická rada na záver

Nikdy do nálevu nesiahajte rukou. Vždy používajte čistú vidličku alebo kliešte. Každý kontakt s rukou môže zaviesť neželané baktérie, ktoré spôsobia skazu aj dobre rozbehnutého pohára.

Kvasené uhorky nie sú len o chuti – sú aj o zdraví.
Ak dodržíte správny postup a hygienu, získate chutnú zásobu probiotík, ktorá vám vydrží celé mesiace. A ako hovorievali naše babičky – čo si doma naložíš, to ti zaručene najviac chutí!

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané