Ako často sa vlastne potrebujeme sprchovať? Fakty a tipy pre zdravú pokožku

Zdieľať
sprchovanie
sprchovanie Foto: www.shutterstock.com

V modernej spoločnosti si mnohí z nás nevedia predstaviť deň bez pravidelnej sprchy či kúpeľa. Stačí jeden deň bez vody a mydla a veľa ľudí sa cíti nepríjemne – akoby boli špinaví či zapáchali. Existujú však aj odborné názory a skúsenosti, ktoré naznačujú, že každodenná kúpeľná rutina nemusí byť pre naše zdravie úplne ideálna.

V posledných rokoch sa objavili štúdie a experimenty, ktoré spochybňujú potrebu nepretržitej hygieny v podobe umývania tela horúcou vodou a rôznymi čistiacimi prípravkami. Výsledky naznačujú, že z pokožky sa tak odstraňuje nielen pot a vonkajšie nečistoty, ale aj prirodzený ochranný film a prospešné baktérie. Dlhodobo to môže viesť k suchej a podráždenej pokožke, ktorá je následne náchylnejšia na rôzne kožné ťažkosti, ako sú ekzémy, infekcie či akné.

Čo je to mikrobiom pokožky a prečo na ňom záleží?

Naša pokožka tvorí prvú obrannú líniu tela proti vonkajšiemu svetu. Okrem povrchového mazového filmu je na nej aj takzvaný mikrobiom – súbor miliárd mikroskopických organizmov. Tieto „dobré baktérie“ a iné mikroorganizmy nás chránia pred patogénmi a pomáhajú udržiavať pokožku zdravú.

Práve časté a dlhé sprchovanie v horúcej vode, spolu s používaním mydiel alebo sprchových gélov, môže tento mikrobiom narušiť. Keď sa neustále z pokožky zmývajú prirodzené oleje a baktérie, jej schopnosť brániť sa narušiteľom klesá. Tým sa zvyšuje riziko zápalov a iných kožných problémov.

Suchá a podráždená pokožka v dôsledku horúcej vody

Dermatológovia upozorňujú, že horúca voda môže vysušovať pokožku, lebo narúša jej ochranný film. To obzvlášť platí pre ľudí s citlivou pokožkou či rôznymi dermatitídami, ktoré môžu byť ešte výraznejšie, ak sa telo umýva príliš často a pri vyššej teplote vody.

Je známe, že veľká časť populácie trpí citlivosťou kože – niektoré zdroje hovoria, že ide až o dve tretiny žien. Ak sa takáto pokožka opakovane vystavuje horúcej vode a agresívnym kozmetickým prostriedkom, môže sa vysušovať a olupovať. Tým vzniká priestor pre baktérie, ktoré môžu spôsobiť začervenanie, svrbenie či rôzne druhy infekcií.

Menej je niekedy viac

Napriek tomu, že nie všetci sú ochotní vyskúšať radikálne riešenia (napríklad úplne prestať so sprchovaním), mnoho ľudí sa inšpirovalo informáciami o význame šetrenia mikrobiomu a začali obmedzovať každodennú sprchu či kúpeľ. Namiesto umývania celého tela horúcou vodou používajú kozmetické prípravky šetrne – iba na kľúčové časti, akými sú podpazušie alebo intímne partie.

Vlažná voda je oveľa prijateľnejšia než horúci prúd, ktorý vysušuje pokožku. Ďalším krokom je siahať po jemných mydlách s minimom parfumácie či dráždivých látok. Dôležité je tiež vhodne hydratovať a vyživovať pokožku, aby sa urýchlila obnova prirodzenej ochrany (napríklad pomocou pleťových olejov alebo telových mliek).

Čo ak sa spotím alebo pracujem fyzicky?

Pri namáhavej fyzickej aktivite, športe či práci v prašnom prostredí je sprcha často skutočne potrebná. Ani odborníci, ktorí upozorňujú na riziká častého sprchovania, nespochybňujú potrebu umývať si pravidelne ruky mydlom a oplachovať časti tela, ktoré to naozaj vyžadujú. Ide predsa aj o prevenciu chorôb prenášaných kontaktom či nečistotami.

Kľúčom je však rovnováha. Ak sa sprchujete naozaj často (napríklad viackrát denne), je vhodné skrátiť dĺžku sprchovania, používať vlažnú vodu a nepreháňať to s množstvom sprchových gélov a šampónov.

Starostlivosť o vlasy a vlasovú pokožku

Vlasy a vlasová pokožka sa môžu pri častej hygiene takisto poškodiť. Horúca voda a časté šampónovanie môžu spôsobovať, že vlasy budú suché, lámavé a stratia svoju prirodzenú mastnotu potrebnú na udržanie lesku a pružnosti. Vlasová pokožka sa môže podráždiť, čo zvyšuje riziko lupín, seboroickej dermatitídy (seborei) a iných nepríjemných stavov.

Ak sa teda vaše vlasy dajú jednoducho upraviť aj bez denného umývania, môže byť prospešné predĺžiť intervaly medzi jednotlivými šampónovaniami.

Intímna hygiena

Vône a parfumované prípravky vyzerajú lákavo, ale môžu narušiť prirodzené pH citlivých oblastí tela. Niektorí odborníci dokonca tvrdia, že voda úplne stačí na každodennú intímnu hygienu. Zbytočne agresívne mydlá môžu spôsobiť podráždenie či prispievať k vzniku kvasinkových infekcií.

Ženské intímne partie disponujú samočistiacou schopnosťou, a preto je vhodné dávať pozor na nadmerné drhnutie či používanie silných parfumovaných produktov.

Ako nájsť vyvážený prístup

  1. Sprchujte sa podľa reálnej potreby: Nemusíte sa prestať umývať úplne – ide len o to, aby ste zvážili, či každodenná (alebo dokonca dvoj- či trojnásobná) sprcha je naozaj nutná.
  2. Zvoľte vlažnú vodu: Teplota vody by mala byť primeraná, aby ste sa cítili komfortne, no aby ste pritom pokožke príliš neškodili.
  3. Obmedzte množstvo kozmetiky: Používajte jemné produkty a aplikujte ich cieľene, namiesto natierania celého tela.
  4. Podporte prirodzenú ochranu pokožky: Suché miesta môžete pravidelne hydratovať, aby ste zamedzili nadmernému odlupovaniu či svrbeniu.
  5. Uprednostnite zdravie pred vôňou: Silne parfumované výrobky môžu pokožku dráždiť a narušiť jej mikrobiálnu rovnováhu.

Záver: Menej môže znamenať viac

Uvedomenie si, že pokožka má vlastný obranný systém, je kľúčom k lepšiemu prístupu k hygiene. Namiesto toho, aby sme sa snažili byť za každú cenu „voňaví“ a „dokonale čistí“, môžeme skúsiť rešpektovať prirodzené procesy nášho tela. Šetrenie časom i peniazmi za kozmetiku, ale najmä zmiernenie rizika suchej či podráždenej pokožky, môže byť výrazným pozitívom.

Samozrejme, každý organizmus je iný a to, čo funguje u jedného človeka, nemusí priniesť rovnaký výsledok druhému. Dôležité je nájsť individuálnu rovnováhu medzi potrebou čistoty a zdravím pokožky. Ak vás trápi suchá koža, časté svrbenie či citlivosť, konzultácia s dermatológom môže pomôcť zistiť, či zníženie intenzity sprchovania nie je práve tým riešením, ktoré vám prinesie úľavu a dlhodobo prospeje vášmu zdraviu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané