
Obličky sú párovým orgánom, ktoré sa nachádzajú po stranách chrbtice v brušnej dutine. Sú tzv. filtrom krvi a všetky nečistoty odchádzajú z tela von spolu s močom. Počas dňa dokážu takto prefiltrovať až 200 litrov krvi…
Najväčším nešvárom však je, že choré obličky väčšinou nijako nebolia, ale môžu nám dávať pár nenápadných príznakov, že niečo nie je v poriadku.
Opuchy
Ak Vás trápia opuchy lýtok, zápästia, prstov, členkov a iných časti tela, nemali by ste to zanedbávať. Opuchy väčšinou bývajú prvým príznakom toho, že naše obličky pracujú zle. Buď je to veľkým množstvom bielkovín, ktoré spolu s močom vylučujeme a alebo obličky nemôžu správne regulovať množstvo sodíka v tele.
Neustála únava
Zdravé obličky produkujú hormón erythropoietin, ktorý sa podieľa na tvorbe červených krviniek. A práve tento hormón, keď Vaše obličky ochorejú, môže za to, že sa cítite unavení a slabí. Keď obličky nepracujú správne, nedokážu produkovať také množstvo hormónu, čo sa odrazí na tvorbe červených krviniek. A bez krviniek sa nám do krvi dostáva len malé množstvo kyslíka. Je to jeden veľký začarovaný kruh.
Bolesti v oblasti obličiek
Býva to len zriedka, ale môžu sa objaviť bolesti v strednej časti chrbta, kde sa nachádzajú obličky. Aj to môže byť jedným z príznakov ochorenia obličiek.
Dýchavičnosť
Máte pocit, že sa nemôžete nadýchnuť a lapáte po dychu? Dýchavičnosť je častým príznakom mnohých ochorení. Práve preto sa málokedy hľadá príčina práve u obličky. Príčina je rovnaká ako u predošlého prípadu, pokiaľ má telo málo kyslíka, zrýchli frekvenciu dýchania.
Vyrážka
Dôvodom, že Vám na tele vyskákali svrbivé vyrážky, pupienky, akné a začervenanie, sú opäť toxíny, ktoré sa hromadia v našom tele.
Zmeny v moči
Najčastejšími zmenami v moči sú:
- problémy s močením
- zmena farby moču – buď je príliš tmavá alebo neobvykle svetlá
- penivý alebo zakalený moč
- tlak alebo bolesť počas močenia
- pocit močenia Vás budí aj v noci a to viac ako 2x
- krv v moči
Pachuť v ústach
Pociťujete v ústach chuť, ako keby ste cmúľali alebo jedli niečo železného? Kovová pachuť v ústach môže byť ďalším príznakom, kedy obličky volajú o pomoc. Ako sme už písali na začiatku, obličky sú filtrom, ktorý z nášho tela vylúči nežiaduce látky čiže toxíny. Keď obličky nepracujú, toxíny v našom tele zostávajú – odtiaľ kovová pachuť.
Ako prevenciu proti ochoreniu obličiek odporúčame:
- menej soliť
- dodržiavať pitný režim (aspoň 1,5 – 2 litre čistej neperlivej vody)
- konzumovať viac ovocia a zeleniny (sú skvelým zdrojom antioxidantov)