5 prešľapov, ktoré pošlú váš životopis rovno do koša. Robíte ich tiež?

Zdieľať
písanie životopisu
písanie životopisu Foto: depositphotos.com

Existuje množstvo tipov a návodov, ako správne napísať životopis. Väčšina z nich sa venuje štruktúre, prehľadnému rozvrhnutiu, profesnému profilu, či soft skills (mäkkým zručnostiam). Samozrejmosťou je dôraz na bezchybnosť jazyka. Prekvapivo často sa však stáva, že aj dobre vystavané CV môže personalista vyradiť len preto, že je v ňom priveľa pravopisných chýb.

Aj keď ste si dali záležať na formálnej štruktúre, uviedli ste relevantné skúsenosti a uistili sa, že spĺňate základné požiadavky na danú pozíciu, môže sa stať, že váš životopis má slabé miesto: nepozornosť pri pravopise. Vycvičené oko personalistu ľahko spozná, že gramatika nie je vaša silná stránka, a práve to môže rozhodnúť o tom, či postúpite do ďalšieho kola výberového konania.

Ak ste sa spoliehali len na automatickú kontrolu počítača, vedzte, že ani tá nemusí odhaliť všetky chyby. Niektoré z nich dokáže odhaliť iba dôkladnejšia kontrola človekom alebo spoľahlivý jazykový korektor.

Čo o vás prezrádzajú gramatické chyby

Možno vám napadne, že personalista vás v duchu “odsúdi” za slabú znalosť základného pravopisu zo školských čias. Vo viacerých prípadoch ide o bežné javy ako vynechané písmená, chybné použitie veľkých a malých písmen či nesprávne predložky. Netreba mať pritom dokonalú gramatiku, no aspoň základná úroveň by mala byť samozrejmosťou. Ak totiž kandidát uvádza v životopise, že je pedant na detaily alebo sa chváli spoľahlivosťou, no nedokáže si dať pozor na očividné preklepy, zrejme nebude pôsobiť veľmi dôveryhodne.

Navyše, ak robíte preklepy a gramatické chyby vo vlastnom životopise, je pravdepodobné, že podobne nedôsledne budete pristupovať aj k práci. Aj personalista má určité limity tolerancie – občasnú chybičku možno prehliadne, no ak sa opakuje v každom druhom riadku, pravdepodobne CV okamžite odloží.

TIP: Ak si nie ste istí niektorými jazykovými javmi, napríklad písaním veľkých a malých písmen alebo správnym použitím predložiek, skontrolujte si ich v pravidlách slovenského pravopisu alebo použite dôveryhodné jazykové poradne online.

Aj z krátkeho videa s najčastejšími chybami môžete zistiť, že najslabšie miesta sú často tam, kde by ste ich najmenej čakali.

5 najčastejších chýb, ktoré by ste v CV rozhodne robiť nemali

  1. Preklepy a poprehadzované písmená
    Rýchle písanie niekedy spôsobí prehodenie písmen, vynechanie diakritiky či dokonca vytvorenie nového, nezrozumiteľného slova. Napríklad, ak namiesto „zamestnanie“ napíšete „zamestnanie“, už to nepriaznivo bije do očí. Ak takýchto zmätočných slov máte v životopise viac, personalista z toho môže vyvodiť, že ste nedôslední a pracujete v zhone, čo nebýva dobrým odporúčaním.

  2. Nesprávne použitie predložiek
    V slovenčine si mnohí mýlia predložky ako „s“ a „z“, prípadne ich nesprávne kombinujú so slovami. Ak v texte namiesto „pracoval som vo finančnom oddelení“ uvediete niečo ako „pracoval som na finančnom oddelení“, môže to znieť nemotorne. Nie každá jazyková aplikácia takéto nuance zachytí, preto je lepšie siahnuť po dôveryhodných zdrojoch alebo požiadať niekoho s lepším jazykovým cítením o kontrolu.

  3. Veľké a malé písmená
    Možno ste sa stretli s tým, že v niektorých cudzích jazykoch sa tituly a funkcie píšu s veľkým začiatočným písmenom. V slovenčine však platí iné pravidlo. Výrazy označujúce pracovné pozície alebo funkcie sa u nás bežne píšu malým písmenom: „projektový manažér“, „obchodný riaditeľ“. Ak to popletiete a napíšete napríklad „Projektový Manažér“, môžete vytvoriť dojem, že vám gramatika robí problémy.

  4. Chybné tvary slov a pomocných slovies
    Nejednoznačné výrazy ako „by ste“ či „by sme“ dokážu narobiť v jazyku šarapatu. Bežná chyba je písať to spojene (napr. „aby ste“ ako „abyste“), čo je nesprávne. Najmä pozície, kde je dôležitá gramatická presnosť (napr. copywriter, content špecialista), vyžadujú, aby váš pravopis bol úplne bez chyby. Pracovná pozícia, pri ktorej sa vyžadujú skvelé vyjadrovacie schopnosti, sa určite nebude spoliehať na kandidáta, ktorý už v životopise robí očividné jazykové prešľapy.

  5. Nesprávne napísané názvy spoločností a programov
    Ak sa uchádzate o prácu v konkrétnej firme, mali by ste si dôkladne overiť, ako presne sa názov spoločnosti píše. To isté platí pre programy, aplikácie či nástroje, ktoré ovládate. Napísať názov daného softvéru chybne (napr. „MS Excell“ namiesto „MS Excel“) je nielen neprofesionálne, ale zároveň znižuje vašu dôveryhodnosť. Ak sa dokonca pomýlite v mene firmy, do ktorej posielate životopis, personalista z toho jednoducho vyvodí, že o danú pozíciu nemáte naozaj vážny záujem.

Pozor aj na detaily v sprievodnom alebo motivačnom liste

Ešte horšia situácia nastane, ak v sprievodnom texte k žiadosti o prácu alebo v motivačnom liste skomolíte meno personalistu, ktorému žiadosť posielate. Ide síce o drobnosť, ale vie pokaziť celý dojem. Ak totiž nevenujete pozornosť ani správnemu osloveniu človeka, ktorý rozhoduje o vašom prijatí, ťažko presvedčíte o svojej starostlivosti a precíznosti pri iných činnostiach.

Zhrnutie

  • Dobrý a prehľadný životopis je iba polovicou úspechu. Tým druhým, často rozhodujúcim faktorom, je správny pravopis a dôsledná kontrola textu.
  • Hoci niektoré programy dokážu zachytiť množstvo chýb, človek so silným jazykovým cítením (napr. skúsený personalista) ich rýchlo odhalí.
  • Ak sa chcete prezentovať ako precízny a zodpovedný kandidát, vyhnite sa preklepom, nesprávnym predložkám, chybám pri písaní veľkých písmen či skomoleným názvom spoločností a softvérov.
  • Osobitnú pozornosť venujte sprievodným a motivačným listom. Ak spravíte nejakú chybu v mene kontaktnej osoby, dojem skazíte už na úplnom začiatku.

Vyhnite sa týmto častým chybám a urobte zo svojho CV dokument, ktorý nikoho nepobúri pravopisnými nedostatkami, ale naopak zaujme prehľadnou formou a profesionálnym vystupovaním. Možno práve vďaka tomu urobíte prvý dojem, ktorý vám pomôže získať novú pracovnú príležitosť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané