Tiež si ešte myslíte, že kliešte skáču zo stromov, že vám na prenos infekcie zostáva dostatok času alebo že existuje len jeden správny spôsob ich odstránenia? Doba pokročila, a s ňou sa mení aj náš pohľad na tieto malé, ale nebezpečné parazity. Vedieť viac znamená chrániť si zdravie!
Kliešte sú dnes úplne všade
Kým pred približne 20 až 30 rokmi bolo kliešťov výrazne menej a najmä vo vyšších polohách sme sa s nimi stretávali len výnimočne, v súčasnosti už na podobné delenie môžeme zabudnúť. Dnes ich bežne nachádzame nielen v lesoch a údoliach, ale aj v mestských parkoch, záhradách a dokonca aj na sídliskách.
Najčastejšie sa vyskytujú v oblastiach s hustou vegetáciou, vysokou vlhkosťou a príjemnými teplotami. Prekvapiť vás však môže, že kliešťom stačí na aktivitu už teplota len okolo 5 °C, čo znamená, že ohrození ste prakticky od skorého jari až do neskorej jesene.
Nebezpečné ochorenia, ktoré kliešte prenášajú
Kliešte môžu byť infikované rôznymi patogénmi, najmä však vírusmi a baktériami spôsobujúcimi dve najznámejšie choroby – kliešťovú encefalitídu a lymskú boreliózu. Obe ochorenia sú nebezpečné a môžu vážne poškodiť zdravie človeka.
Možno ste už počuli, že napríklad na južnej Morave, Vysočine či južných Čechách je výskyt infikovaných kliešťov častejší. Najmä kliešťová encefalitída tu má výraznejšie zastúpenie, pričom zvýšené riziko býva aj v údoliach popri vodných tokoch. To však neznamená, že inde na Slovensku či v Česku ste úplne v bezpečí. Riziko existuje všade.
Skáču na vás kliešte zo stromov?
Mnohí ešte stále veria populárnemu mýtu, že kliešte padajú či dokonca skáču zo stromov. Pravda je však inde: kliešte sú v skutočnosti vynikajúci lezci. Na hostiteľa sa dostanú postupným šplhaním z trávy a nízkych kríkov smerom hore po tele. Ak teda nájdete kliešťa na hlave, nemusí to nutne znamenať, že spadol z výšky, pravdepodobnejšie si to „vyšplhal“ po vašom tele z nižších partií.
Ako rýchlo vás môže kliešť nakaziť?
Veľmi dôležitou otázkou je, ako dlho musí byť kliešť prichytený, aby preniesol infekciu. Tu prichádza šokujúca informácia od odborníkov – vírus kliešťovej encefalitídy dokáže kliešť preniesť na človeka už počas prvých 10 minút! A to nielen vtedy, keď sa kliešť zahryzne do kože, ale dokonca aj vtedy, ak sa ho iba dotknete a máte na prste drobnú ranku či poškodenie kože. Infekcia sa tak ľahko dostane do tela.
Pri lymskej borelióze je situácia o niečo priaznivejšia. Podľa Národného zdravotného informačného portálu musí byť infikovaný kliešť prisatý minimálne 24 hodín, aby stihol preniesť baktérie do krvného obehu človeka.
Ako správne odstrániť prisatého kliešťa?
Metód na odstránenie kliešťa existuje veľa. Niektorí ľudia odporúčajú kliešťa vytočiť, iní zase radia ho opatrne rozkývať a potom vytiahnuť. Podľa parazitológa z Prírodovedeckej fakulty je však kľúčové odstrániť kliešťa čo najskôr, pričom presný postup (točenie či vyťahovanie) nie je rozhodujúci.
Najdôležitejšie je kliešťa odstraňovať vždy pinzetou, nikdy nie holými rukami, ideálne použite aj jednorazové rukavice. Ranku treba dôkladne dezinfikovať pred aj po zákroku. Ak ste vonku a nemáte po ruke dezinfekciu, pomôže aj alkohol, napríklad Alpa, prípadne aj alkoholický nápoj ako rum či vodka.
Očkovanie ako spoľahlivá prevencia
Proti kliešťovej encefalitíde existuje účinná vakcína. Na Slovensku je očkovanie od veku 50 rokov dokonca plne hradené zdravotnou poisťovňou. Mladší ľudia môžu dostať príspevok zo zdravotnej poisťovne podľa aktuálnych pravidiel.
Očkovacia schéma pozostáva z troch dávok. Dobrá správa je, že v prípade potreby je možné vakcináciu výrazne zrýchliť. Už po prvej dávke stačí počkať dva týždne, absolvovať druhú injekciu, a o ďalšie dva týždne ste chránení na viac ako 90 %. Posledná, tretia dávka sa potom aplikuje s odstupom 5 až 12 mesiacov od druhej dávky.
Naopak, proti lymskej borelióze zatiaľ účinná vakcína nie je dostupná, hoci zahraniční vedci už testujú novú očkovaciu látku. Ak budú testy úspešné, za približne dva roky by sme sa jej mohli dočkať.
Praktická rada na záver – kde sledovať aktivitu kliešťov?
Dennú aktualizovanú mapu výskytu a aktivity kliešťov na Slovensku aj v Česku nájdete na stránkach národných hydrometeorologických ústavov, ktoré ju pripravujú v spolupráci so zdravotníckymi organizáciami a ministerstvom zdravotníctva. Je to užitočný nástroj, ktorý vás upozorní na zvýšené riziko vo vašej oblasti.