Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

4 varovné signály, že trpíte skrytou depresiou, aj keď si to vôbec neuvedomujete

reklama:
depresia
depresiawww.gettyimages.com

Verejnosť žije v predpoklade, že osoba, ktorá bojuje s depresiou, musí mať určité presné znaky. Depresia je zobrazená ako stav, kedy sa človek nemôže prispôsobiť alebo sa pekne obliecť, smiať sa alebo vôbec vyliezť z domu. Treba si uvedomiť, že okrem toho, že samotná depresia má niekoľko variant s plným spektrom závažnosti príznakov, je aj každá osoba odlišná a môže mať rôzne príznaky, na ktoré bude tiež reagovať inak.

1. Ste večne unavený

Únava môže byť spôsobená zlými návykmi alebo rôznymi chorobami. Neinterentný pocit únavy a frustrácie, ktorý prichádza prakticky okamžite po prebudení, bez zjavných príznakov inej choroby, môže byť aj príznakom skrytej depresie. Tento varovný signál priamo ovplyvňuje pracovný výkon, aj osobné vzťahy, a je často schopný obmedziť osobu od výkonu určitých činností a následne urobiť mylné predpoklady, že je to kvôli lenivosti alebo nekompetentnosti.

2. Ľahko podráždený

Skôr spájame depresiu so smutnou a apatickou rečou bez života. Dôvodom, prečo sa ľudia s depresiou správajú takto, je to, že nemajú dostatočnú schopnosť správať sa inak. Depresia ich “vysáva” z ich životnej sily a nenecháva žiadny priestor na porozumenie alebo trpezlivé myslenie. Jednoducho nemajú silu zvládnuť situáciu inak a o to horšie sú, keď sú z tohto správania obvinení.

3. Neprejavujete záujem o činnosti, ktoré ste robili skôr

To je veľmi dobre známy príznak depresie. Nemalo by sa na to zabúdať. Dôvodom, prečo sa to stane, je, že depresia človeka nadobúda sily ako fyzicky, tak duševne. Často sú príliš unavení a zničení, než aby prejavili záujem, ale ešte horšia je psychologická stránka tohto príznaku. Vzhľadom na to, že depresia výrazne znižuje schopnosť cítiť, že človek niečo napĺňa, predchádzajúce aktivity strácajú svoj význam a prestávajú byť atraktívne.

4. Môžete si vytvoriť nezdravé stravovacie návyky

Či už je to jesť málo, nejesť vôbec, alebo prejedať, oba tieto extrémy sú spoločné s depresiou. Osoba s depresiou sa snaží nájsť cestu von, alebo aspoň chvíľku uvoľnenia. Pokiaľ sa jedlo stane jediným prostriedkom radosti pre osobu s depresiou, veľmi ľahko spadne do preháňania. Naopak, dokonca aj jesť jedlo samotné môže byť pre osobu s depresiou nezmyselnou aktivitou. Niektorí ľudia s depresiou jedia málo, pretože majú pocit, že majú kontrolu nad jedlom, zatiaľ čo nie. Pre tých, ktorí nie sú v depresii alebo si to neuvedomujú, spoločnosť sťažuje, že nepovažujú svoje stravovacie návyky za príznak depresie.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Dena
Autor Dátum 11. januára 2022

Som milovníčka dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Dobre Rady a Napady logo
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.