Rozmnožovanie rastlín pomocou odrezkov patrí medzi obľúbené a často veľmi efektívne spôsoby, ako získať nové prírastky do zbierky. Hoci sa postup môže mierne líšiť v závislosti od druhu rastliny, väčšina základných princípov zostáva rovnaká: čistý rez, vhodný stimulátor a zabezpečenie primeranej vlhkosti. V nasledujúcich troch krokoch sa dozviete, čo všetko je potrebné urobiť, aby vaše nové odrezky čo najskôr zapustili korene a začali prosperovať.
1. Výber a príprava odrezkov
Ako začať s odrezkami
Zásadnou podmienkou úspechu pri rozmnožovaní rastlín odrezkami je vybrať zdravú, vitálnu materskú rastlinu, ktorá je v aktívnom raste (t. j. už ňou cirkuluje miazga). To pomôže, aby mal odrezok dostatok životodarnej energie na tvorbu nových koreňov. Odrezok zvyčajne stačí dlhý 10 – 15 cm, s aspoň jedným párom listov. Záleží však aj na konkrétnom type rastliny; niektoré druhy zakoreňujú najlepšie v mieste takzvaného očného púčika, kolienka či lôžka listu, kde sa prirodzene vylučujú rastové hormóny.
Pozor na poškodenie rezu
Koniec odrezku sa nesmie pri reze „rozdrviť“. Používajte preto vždy čistý a ostrý nôž alebo záhradnícke nožnice. Rozdrvené tkanivo sa hojí ťažšie, môže podliehať plesniam a výrazne znižuje šancu na úspešné zakorenenie.
Úprava listov
Veľké listy je dobré zredukovať alebo skrátiť (najmä pri hortenziách) – zabránite tak nadmernej strate vlahy výparom. Pri veľkolistých fikusoch sa napríklad odporúča list jemne zrolovať a prichytiť ho tak, aby sa minimalizoval odpar vody.
2. Stimulácia zakoreňovania a starostlivosť o rez
Odrezky s latexovou miazgou
Pri niektorých druhoch, napríklad pri izbových rastlinách s bielou latexovou šťavou, je vhodné nechať čerstvý rez trošku zaschnúť. Ak by ste odrezok hneď vložili do vody alebo vlhkého substrátu, mohol by začať rýchlo hniť a šanca na zakorenenie by sa znížila. Preto je lepšie vyčkať, kým sa rana zatiahne, a až potom s ňou ďalej pracovať.
Zakoreňovanie vo vode
Pokiaľ chcete korienky pozorovať priamo a teší vás sledovať, ako sa vo vode vytvárajú biele vlásky nových koreňov, nezabudnite vodu pravidelne meniť (aspoň každých pár dní). Týmto spôsobom obmedzíte šírenie baktérií a plesní a prispejete k rýchlejšiemu a úspešnejšiemu zakoreneniu.
Stimulátory v prášku alebo prírodné alternatívy
Ak plánujete odrezky zapichnúť do ľahkého, vzdušného substrátu (napríklad zmiešaného s pieskom či perlitu), môžete koniec rezu ošetriť priemyselne vyrábaným stimulátorom v prášku. Takáto prášková forma zväčša obsahuje nielen rastové hormóny, ktoré urýchľujú tvorbu koreňov, ale má aj antiseptické účinky, čím pomáha predchádzať hnilobe.
Ak preferujete prírodnejšie alternatívy, môžete vyskúšať mletú škoricu, ktorá podporuje rast, pôsobí antimykoticky a dezinfekčne. Rovnako sa hovorí, že aj med či gél z aloe vera môžu urýchľovať rast koreňov a brániť vzniku plesní.
3. Vhodné podmienky pre zakoreňovanie
Správny substrát a jeho vlhkosť
Substrát určený na zakoreňovanie by mal byť ľahký, priedušný a mierne vlhký. Často sa používa zmes pestovateľského substrátu, piesku, perlitu či kokosovej drte, ktorá dobre zadržiava primeranú vlhkosť a zároveň zabezpečí dostatočné prevzdušnenie. V takom prostredí sa mladé korienky rýchlejšie a bezpečnejšie rozvíjajú.
Mikroklíma pod fóliou alebo v mini parenisku
Veľkou pomocou je, ak odrezky po zapichnutí do substrátu prikryjete priehľadným plastovým vreckom, fóliou či vhodným poklopom. Tým vytvoríte mikroklímu s vyššou vlhkosťou, ktorá napomáha tvorbe koreňov. Pozor však, aby ste nezabudli raz za čas plast odklopiť a vetrať – predchádzate tak vzniku plesní.
Teplota a svetlo
Ideálne podmienky na zakoreňovanie sú pri teplote 20 – 25 °C. Odrezky potrebujú dostatok nepriameho svetla, no priame slnečné lúče môžu v tomto štádiu spôsobiť popálenie a nadmerné vysúšanie. Preto ich umiestnite na svetlé miesto, ale nie na priame slnko.
Kontrola a prvé prejavy rastu
Prvé korienky sa môžu objaviť už po niekoľkých týždňoch, v závislosti od druhu rastliny. Skúsení pestovatelia odrezok jemne potiahnu a cítia, či už kladie odpor – to býva jasný znak, že sa korienky začínajú tvoriť. Následne sa zvyknú ukázať aj nové puky či listy, čo značí, že rastlina úspešne prijíma živiny a naplno sa adaptovala vo svojom novom prostredí.
Na záver
Zakorenenie odrezkov nie je žiadna veda, no vyžaduje si trpezlivosť a dodržiavanie týchto základných zásad: používajte zdravé časti rastlín, zabezpečte čistý rez, prípadne podporte tvorbu koreňov stimulátorom a vytvorte rastline vhodné prostredie. Pri správnom postupe sa môžete tešiť na krásne zakorenené odrezky, ktoré sa už onedlho premenia na plnohodnotné, životaschopné rastliny pripravené ďalej rásť a zdobiť váš domov či záhradu.
Ak vás táto téma zaujíma, určite si vyskúšajte odobrať niekoľko odrezkov z rôznych druhov rastlín a sami sa presvedčte, ktoré vám najlepšie „idú pod ruky“. Či už to bude obľúbená hortenzia z okrasnej časti záhrady, alebo izbový fikus s rozmernými listami, v oboch prípadoch platí, že s troškou starostlivosti a správnych informácií dokážete svoje rastlinné zbierky rozšíriť naozaj rýchlo a úspešne.