25 vecí, ktoré ste nevedeli o filme Sám doma!

Zdieľať
Sám doma!
25 vecí, ktoré ste nevedeli o filme Sám doma! Foto: www.youtube.com

Vianoce si bez filmu Sám doma hádam ani nevieme predstaviť. Každý rok rodičia malého Kevina zabudnú doma a každý rok sa zabávame na tom, čo si pripravil pre dvoch zlodejov. Film oslávil tento rok v novembri svoje 25. narodeniny. Tu je 25 faktov, ktoré si o tejto rodinnej komédii pravdepodobne nevedel.

1. Kto by si nepamätal scénu s tarantulou? Jeden z lupičov, ktorému po tvári chodí obrovský pavúk, šialene kričí. V skutočnosti však herec kričať nemohol, aby pavúka nevystrašil.

2. Starý muž, vďaka ktorému si Kevin uvedomil dôležitosť rodiny, pôvodne nebol súčasťou scenára. Až neskôr ho tam pridal samotný režisér.

3. Plagát k filmu bol inšpirovaný obrazom Edvarda Muncha „Výkrik“

NORWAY MUNCH THEFT

4. Macaulay Culkin nebol jediný Culkin, ktorý si vo filme zahral. Rolu Kevinovho bratranca, ktorý sa v noci pocikával, si zahral Macaulayov brat Kieran.

https://www.youtube.com/watch?v=w8fsdBHzFjg

5. Fanúšikovia sa márne snažili dopátrať k filmu „Angels With Filthy Souls“, ktorý pozerá Kevin, keď si nechal priniesť pizzu. V skutočnosti však išlo o snímku natočenú špeciálne pre film Sám doma. Tvorcovia sa inšpirovali filmom z 30. rokov – Angels With Dirty Faces.

6. So zraneniami, ktoré vo filme schytali zlodeji Marv a Harry, by sa podľa vyjadrení lekára, nedokázali postaviť na vlastné nohy.

7. Číslo pánskeho časopisu Playboy, ktoré objavil Kevin v Buzzovej izbe, je z júla 1989 a bolo venované Baywatchu.

8. V pôvodnom scenári mal byť hlavou „zločineckej skupiny“, ktorá chcela vykradnúť dom McCallisterovcov, Kevinov strýko Frank.

9. Scenár bol napísaný presne pre Macaulaya Culkina. Napriek tomu režisér pozval na kasting stovky detí, pretože dúfal, že nájde niekoho, kto bude dokonale spĺňať jeho predstavu.

10. Veta „You Guys give up or are you thirsty for more“, nebola v scenári. Išlo o improvizáciu.

11. Vianočné ozdoby, na ktoré Marv stúpil, boli v skutočnosti sladkosti.

12. Film Sám doma bol uvedený do kín v novembri 1990, no niektoré kiná ho premietali až do júna 1991. Počas prvého víkendu zarobil film viac ako neuveriteľných 17-miliónov dolárov.

13. Rozpočet na film bol približne 15-miliónov dolárov. Celosvetovo však film zarobil 533 800 000 dolárov!

Giphy1.gif

14. Joe Pesci (Harry) sa zámerne vyhýbal stretnutiam s Macaulayom na pľaci. Chcel totiž, aby sa ho malý herec skutočne bál a jeho strach bol vo filme autentický.

15. Herec Joe Pesci často pri nakrúcaní používal nadávku „fuck“. Režisér mu odporučil, aby namiesto neho použil slovo „fridge“ (v preklade chladnička, pozn. redakcie)

16. Film zožal úspech celosvetovo, no údajne je najobľúbenejší v Poľsku.

Giphy2.gif

17. Slávny dom rodiny McCallisterovcov sa v roku 2012 predal za 1,82 milióna dolárov. Dom sa nachádza v štáte Illionis.

18. Postava Harryho bola ako prvému ponúknutá Robertovi De Nirovi,

19. Pri výbere herca, ktorý by hral Kevinovho otca, tvorcovia zvažovali mená ako Michael Douglas, Jack Nicholson, Sean Penn, Chevy Chase, Tom Hanks, Sylvester Stallone a Harrison Ford. Napokon vybrali Johna Hearda.

20. Herec John Candy, ktorý hral hudobníka Gusa, strávil na nakrúcaní sotva 23 hodín. Z toho väčšinu času improvizoval.

21. Mapu s pascami si nakreslil Macaulay sám.

22. Fanúšikovia Elvisa Presleyho spoznali v chlapíkovi stojacom v rade za mamou, ktorá sa háda kvôli letenkám, kráľa rock´n´rollu. Podľa nich je to dôkaz toho, že v čase nakrúcania žil.

23. Autor námetu John Hudges prišiel s nápadom na Sám doma počas nakrúcania filmu Uncle Buck, v ktorom hral Macaulay Culkin.

Images2.jpg
[caption id="attachment_113553" align="alignnone" width="640"]cdn.sita.sk alt="uteráky" width="640" height="427" data-dominant-color="#d7cec9" /> uteráky[/caption] Ako sa správne starať o uteráky? Používame ich každý deň, a tak je pochopiteľné, že chceme, aby naše uteráky boli mäkučké, bez zápachu a samozrejme savé. Ako na to? Tieto rady naozaj fungujú.

1. Ako zbaviť uteráky nepríjemného zápachu?

Nikto nemá rád páchnuce uteráky, a to hlavne po tom, čo sa práve osprchoval. Ak teda vaše vyprané uteráky stále nepríjemne "smrdia", skúste ich vyprať v naozaj horúcej vode spolu s 1 až 2 šálkami octu. Potom ich vyperte ešte raz s obvyklým pracím prostriedkom. A po utretí sa vždy uistite, že ste svoj uterák dobre zavesili, aby mohol úplne vyschnúť.

2. Čo robiť, keď zle sajú?

Verte tomu alebo nie, toto je bežný problém novších uterákov. Ak ich vyperiete a vysušíte päťkrát alebo viackrát, pomôžete tým zvýšiť ich savosť. Opakované pranie odstráni chemické látky, ktoré výrobcovia používajú, aby boli uteráky v obchode na dotyk mäkké, a tiež niektoré farbivá, ktoré zapríčiňujú, že uterák nesaje vlhkosť.

3. Sú drsné ako šmirgľový papier

Nikto nechce, aby jeho uteráky boli drsné ako strúhadlo. Málokto ale tuší, že paradoxne je najväčšou chybou pridávanie aviváže do plákania. Vlákna sa tým totiž doslova prilepia k sebe a uterák už nebude nikdy nadýchaný ako predtým. Ideálne je vysušiť ich v sušičke, pokiaľ ju máte. Nikdy ich nesušte na horúcich radiátoroch, vlákna sa polámu a uterák sa pokazí.

4. Dráždi pokožku

Nepreháňajte to s pracím prostriedkom. Aj tu platí, že menej je niekedy viac. Veľkorysé dávkovanie pracieho prostriedku je častou chybou. Vždy postupujte podľa odporúčaného dávkovania. Keď to neurobíte, bielizeň tak nielen lepšie nevyperiete, ale bude vás to stáť aj viac peňazí. Ak nemáte práčku so špeciálnym programom (vyhodnocuje kvalitu vypúšťanej vody, a ak v nej objavia ešte špinu alebo prací prostriedok, pridávate ďalšie plákanie), prášok alebo gél môžu zostať v oblečení a potom dráždiť pokožku.

5. Vlákna z nich sú všade

Aj v tomto prípade platí, že najlepšie je osušky a uteráky vyprať. Niekoľkonásobné vypranie, vyplákanie a vysušenie by malo voľné vlákna odstrániť.

6. Sú vyblednuté

Ak chcete, aby vaše uteráky zostali stále rovnako farebné, pridajte do prvého prania spoločne s pracím prostriedkom i 1 až 2 hrnčeky octu. Potom ich vysušte podľa pokynov výrobcu.

7. Radšej ako prášok použite gél

Správna starostlivosť začína ešte pred prvým použitím, kedy je potrebné uterák vyprať  spoločne s inou rovnako farebnou bielizňou, a to najlepšie na štyridsať stupňov, aby sa vlákna zatiahli. Radšej než prášok použite gél.

8. Zabudnite na chlórové bielidlo

Ak je na uteráku uvedené, že pre neho nie je vhodné použitie chlórového bielidla, nepoužívajte ho! Dokonca aj niektoré biele uteráky majú povrchovú úpravu, ktorá by nemala byť bielená. Môže to časom oslabiť vlákna a spôsobiť, že uteráky budú menej savé.

9. Štítok sa oplatí čítať

Prečítajte si starostlivo štítok na uteráku predtým, než ho budete prať. V práčke perte uteráky vždy pri odporúčanej teplote a len s podobnými farbami.

24. V Paríži sa vôbec nenakrúcalo. Scény, ktoré akože zobrazovali Paríž, sa nakrúcali v Chicagu.

Giphy3.gif

25.  Sane, na ktorých sa Kevin spustil dolu schodmi, boli po nakrúcaní podpísané režisérom aj štábom

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané