Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

25 vecí, ktoré ste nevedeli o filme Sám doma!

reklama:
Sám doma!
25 vecí, ktoré ste nevedeli o filme Sám doma!Foto: www.youtube.com

Vianoce si bez filmu Sám doma hádam ani nevieme predstaviť. Každý rok rodičia malého Kevina zabudnú doma a každý rok sa zabávame na tom, čo si pripravil pre dvoch zlodejov. Film oslávil tento rok v novembri svoje 25. narodeniny. Tu je 25 faktov, ktoré si o tejto rodinnej komédii pravdepodobne nevedel.

1. Kto by si nepamätal scénu s tarantulou? Jeden z lupičov, ktorému po tvári chodí obrovský pavúk, šialene kričí. V skutočnosti však herec kričať nemohol, aby pavúka nevystrašil.

2. Starý muž, vďaka ktorému si Kevin uvedomil dôležitosť rodiny, pôvodne nebol súčasťou scenára. Až neskôr ho tam pridal samotný režisér.

3. Plagát k filmu bol inšpirovaný obrazom Edvarda Muncha „Výkrik“

NORWAY MUNCH THEFT
SITA/APkorona.gov.sk

4. Macaulay Culkin nebol jediný Culkin, ktorý si vo filme zahral. Rolu Kevinovho bratranca, ktorý sa v noci pocikával, si zahral Macaulayov brat Kieran.

https://www.youtube.com/watch?v=w8fsdBHzFjg

5. Fanúšikovia sa márne snažili dopátrať k filmu „Angels With Filthy Souls“, ktorý pozerá Kevin, keď si nechal priniesť pizzu. V skutočnosti však išlo o snímku natočenú špeciálne pre film Sám doma. Tvorcovia sa inšpirovali filmom z 30. rokov – Angels With Dirty Faces.

6. So zraneniami, ktoré vo filme schytali zlodeji Marv a Harry, by sa podľa vyjadrení lekára, nedokázali postaviť na vlastné nohy.

7. Číslo pánskeho časopisu Playboy, ktoré objavil Kevin v Buzzovej izbe, je z júla 1989 a bolo venované Baywatchu.

8. V pôvodnom scenári mal byť hlavou „zločineckej skupiny“, ktorá chcela vykradnúť dom McCallisterovcov, Kevinov strýko Frank.

9. Scenár bol napísaný presne pre Macaulaya Culkina. Napriek tomu režisér pozval na kasting stovky detí, pretože dúfal, že nájde niekoho, kto bude dokonale spĺňať jeho predstavu.

10. Veta „You Guys give up or are you thirsty for more“, nebola v scenári. Išlo o improvizáciu.

11. Vianočné ozdoby, na ktoré Marv stúpil, boli v skutočnosti sladkosti.

12. Film Sám doma bol uvedený do kín v novembri 1990, no niektoré kiná ho premietali až do júna 1991. Počas prvého víkendu zarobil film viac ako neuveriteľných 17-miliónov dolárov.

13. Rozpočet na film bol približne 15-miliónov dolárov. Celosvetovo však film zarobil 533 800 000 dolárov!

Giphy1.gif

14. Joe Pesci (Harry) sa zámerne vyhýbal stretnutiam s Macaulayom na pľaci. Chcel totiž, aby sa ho malý herec skutočne bál a jeho strach bol vo filme autentický.

15. Herec Joe Pesci často pri nakrúcaní používal nadávku „fuck“. Režisér mu odporučil, aby namiesto neho použil slovo „fridge“ (v preklade chladnička, pozn. redakcie)

16. Film zožal úspech celosvetovo, no údajne je najobľúbenejší v Poľsku.

Giphy2.gif

17. Slávny dom rodiny McCallisterovcov sa v roku 2012 predal za 1,82 milióna dolárov. Dom sa nachádza v štáte Illionis.

18. Postava Harryho bola ako prvému ponúknutá Robertovi De Nirovi,

19. Pri výbere herca, ktorý by hral Kevinovho otca, tvorcovia zvažovali mená ako Michael Douglas, Jack Nicholson, Sean Penn, Chevy Chase, Tom Hanks, Sylvester Stallone a Harrison Ford. Napokon vybrali Johna Hearda.

20. Herec John Candy, ktorý hral hudobníka Gusa, strávil na nakrúcaní sotva 23 hodín. Z toho väčšinu času improvizoval.

21. Mapu s pascami si nakreslil Macaulay sám.

22. Fanúšikovia Elvisa Presleyho spoznali v chlapíkovi stojacom v rade za mamou, ktorá sa háda kvôli letenkám, kráľa rock´n´rollu. Podľa nich je to dôkaz toho, že v čase nakrúcania žil.

23. Autor námetu John Hudges prišiel s nápadom na Sám doma počas nakrúcania filmu Uncle Buck, v ktorom hral Macaulay Culkin.

Images2.jpg

24. V Paríži sa vôbec nenakrúcalo. Scény, ktoré akože zobrazovali Paríž, sa nakrúcali v Chicagu.

Giphy3.gif

25.  Sane, na ktorých sa Kevin spustil dolu schodmi, boli po nakrúcaní podpísané režisérom aj štábom

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 28. mája 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Dobre Rady a Napady logo
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.