12 varovných signálov, že vo vašom tele môže rásť rakovina: Jeden z nich sa často prejaví v noci

Zdieľať
Depositphotos_221371468_xl.jpg

Mnoho ľudí už pozná základné príznaky, ktoré sa zvyknú spájať s rakovinou – napríklad neobvyklé hrčky alebo silný pocit únavy. Existuje však aj menej známy, a pritom mimoriadne dôležitý varovný signál: nočné potenie. Odborníci z Healthline upozorňujú, že výrazné potenie počas spánku sa môže spájať s určitými typmi rakoviny, napríklad leukémiou, rakovinou kostí, pečene, karcinoidnými nádormi, mezoteliómom či lymfómom.

Hoci potenie v noci môže byť niekedy úplne prirodzené, napríklad pri horúcom počasí alebo keď je organizmus prehriaty, v prípade onkologických ochorení sa za ním môžu skrývať prebiehajúce hormonálne zmeny a imunitná reakcia tela bojujúceho s chorobou. Preto je dôležité rozumieť i ďalším príznakom, ktoré rakovinu často sprevádzajú. Nasledujúcich 12 signálov radšej nepodceňujte a v prípade akýchkoľvek pochybností vyhľadajte lekára.

1. Nevysvetliteľná bolesť

Bežné drobné bolesti a nepríjemné pocity sa môžu s vekom objavovať častejšie – môže ísť o opotrebovanie kĺbov alebo následky starších zranení. Ak však máte bolesť, ktorej príčinu nedokážete určiť a pretrváva dlhšie, môže to naznačovať, že v tele prebieha niečo vážnejšie. Cancer Research upozorňuje, že dlhodobá, nevysvetlená bolesť môže súvisieť s rôznymi typmi rakoviny, preto by ju lekár mal vyšetriť.

2. Náhla strata hmotnosti

Kolísanie hmotnosti je u mnohých ľudí bežné – zvýšený kalorický príjem počas sviatkov alebo snaha schudnúť pred dovolenkou sú časté situácie. American Cancer Society však upozorňuje, že rapídne, neúmyselné chudnutie môže byť skorým príznakom rakoviny pankreasu, žalúdka, pažeráka či pľúc. Ak teda spozorujete, že idú kilá náhle dole bez zjavného dôvodu, je na mieste poradiť sa s odborníkom.

3. Nezvyčajná hrčka alebo opuch

Rôzne hrčky nemusia hneď znamenať najhoršie, môžu ísť napríklad o neškodné tukové vankúše (lipómy). Napriek tomu, Cancer Research zdôrazňuje, že by ste si mali dať vyšetriť každý podozrivý útvar, ktorý je nový, mení tvar, alebo sa zväčšuje. Pravidelne kontrolujte oblasti, ako krk, podpazušie, slabiny, prsia, brucho či semenníky. Prevencia a včasné odhalenie zmien môžu zohrať kľúčovú úlohu pri úspešnej liečbe.

4. Častá únava

Pocit vyčerpania môže byť dôsledkom stresu, nedostatočného spánku alebo nedostatočného príjmu živín. Keď však únavu pociťujete takmer neustále a nemôžete ju pripísať uvedeným bežným príčinám, je to varovný signál. Niektoré typy rakoviny krvi, ako napríklad lymfóm, leukémia či mnohopočetný myelóm, môžu spôsobovať trvalú únavu v dôsledku narušenej tvorby zdravých krviniek v kostnej dreni.

5. Zmeny na koži

Koža je naším najväčším orgánom a často odráža, čo sa deje vo vnútri tela. Nehojace sa rany, bradavice či kožné útvary, ktoré sa menia alebo krvácajú, sú dôvodom na konzultáciu s dermatológom. Všímajte si aj zmenu tvaru, veľkosti či farby materských znamienok. Ak z nich vyteká tekutina, svrbia alebo dokonca krvácajú, vyšetrenie lekárom je nevyhnutné. Podľa odborníkov by ste tiež nemali ignorovať náhlu zmenu farby nechtov či zhrubnutie a olupovanie kože.

6. Problémy s prehĺtaním

Mnohí ľudia mávajú z času na čas podráždené hrdlo či ťažkosti s prehĺtaním, napríklad pri vírusových ochoreniach. Avšak ak problémy pretrvávajú a neexistuje na ne zjavné vysvetlenie (napr. nachladnutie), môže ísť aj o príznak nádoru pažeráka, upozorňuje Cancer Research. Ak sa dlhodobo trápite s bolesťou alebo nepríjemným pocitom počas jedenia, vyhľadajte odbornú pomoc.

7. Tráviace problémy

Strata chuti do jedla, časté pálenie záhy či chronické nadúvanie – to všetko môže signalizovať počiatočné štádium rakoviny žalúdka. Problémom je, že podobné príznaky sa môžu spájať aj s bežnými tráviacimi ťažkosťami. Dôležité je sledovať intenzitu a frekvenciu ťažkostí. Cancer Research odporúča, aby ste pri akomkoľvek dlhodobom tráviacom nepohodlí informovali lekára.

8. Chrapľavý hlas, pretrvávajúci kašeľ alebo dýchavičnosť

Ak kašeľ trvá niekoľko týždňov a nejaví známky zlepšenia, prípadne sa objavuje dýchavičnosť pri činnostiach, ktoré vás predtým nezaťažovali, je vhodné urobiť si vyšetrenie pľúc. NHS (Národná zdravotná služba Spojeného kráľovstva) takisto varuje, že dlhodobo chrapľavý hlas (viac ako tri týždne) môže byť príznakom rakoviny hrtana. Najlepšie je tieto prejavy nepodceňovať a radšej sa objednať k lekárovi.

9. Zmeny v močení a vyprázdňovaní

Ak sa váš zvyčajný režim náhle radikálne zmení – chodíte na toaletu častejšie, močíte s bolesťou alebo zažívate náhle nutkanie a pritom nič nevymočíte – môže to byť signál problému s močovými cestami či prostatou (v prípade mužov). Rovnako ak spozorujete náhle zmeny v stolici, či už ide o častejšie hnačky, zápchu alebo akúkoľvek výraznú odchýlku od vášho normálu, Cancer Research odporúča konzultáciu s lekárom. Môže ísť aj o príznaky rakoviny hrubého čreva a konečníka.

10. Nevysvetliteľné krvácanie alebo prítomnosť krvi

Objavenie krvi, či už v stolici, moči, zvratkoch alebo pri kašli, by vždy malo viesť k lekárskemu vyšetreniu. Netýka sa to len jasne červenej krvi, ale aj tmavých, takmer čiernych stôp. Rovnako by ste nemali ignorovať vaginálne krvácanie, ak prebieha mimo menštruácie, po pohlavnom styku alebo počas menopauzy. Hoci príčina môže byť aj menej závažná, je dôležité vylúčiť riziko onkologického ochorenia.

11. Vred v ústach alebo iné miesto, ktoré sa nehojí

Vredy v ústach sa môžu tvoriť pri vyčerpaní, pri oslabení imunity alebo v dôsledku drobných poranení. Zvyčajne zmiznú do dvoch týždňov. Ak sa vám však v ústach objaví vred, začervenanie alebo biele škvrny a nehoja sa ani po troch týždňoch, treba to konzultovať s praktickým lekárom či zubárom. Dlhodobo otvorené ložiská v ústach môžu signalizovať aj rakovinu ústnej dutiny.

12. Nezvyčajné zmeny na prsníkoch

Zmeny na prsnej žľaze netreba podceňovať. Ak spozorujete neprirodzenú hrčku, zmeny tvaru či farby prsníka, bolesť, začervenanie alebo svrbenie, prípadne výtok z bradavky (najmä ak je krvavý a práve nedojčíte), kontaktujte čo najskôr odborníka. Cancer Research pripomína, že rakovina prsníka sa vyskytuje aj u mužov – hoci oveľa zriedkavejšie, netreba prehliadať ani u nich akékoľvek podozrivé prejavy.

Dôležitosť včasnej diagnózy
Ak na sebe spozorujete niektorý zo spomenutých príznakov, neodkladajte návštevu praktického lekára. Čím skôr sa podstúpi vyšetrenie, tým väčšia je šanca na úspešnú liečbu a dokonca na úplné vyliečenie. Rakovina nie je vždy ľahko rozpoznateľná, a preto je dôležité nepremeškať moment, kedy je liečba ešte relatívne jednoduchá a vysoko účinná.

Nezabúdajte tiež na preventívne prehliadky a pravidelné samovyšetrenia – či už ide o kontrolu znamienok, hrčiek alebo celkového stavu tela. Starostlivosť o vlastné zdravie by nemala byť strašiakom, ale prirodzenou súčasťou nášho života. Ak si nie ste istí, či váš stav vyžaduje konzultáciu, radšej sa poraďte s odborníkom. Prevencia a včasný zásah môžu zachrániť život.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané