11 zvláštnych zlozvykov, podľa ktorých spoznáte človeka s nízkou inteligenciou

Zdieľať
čítanie knihy
čítanie knihy Foto: depositphotos.com

Inteligencia nie je len výsledkom génov či dobrej školy. Utvára ju prostredie, výchova, vnútorná motivácia a schopnosť otvorene sa učiť. Napriek tomu psychológovia upozorňujú na zopár opakujúcich sa prejavov, ktoré môžu naznačovať, že dotyčný má problém rozvíjať svoje kognitívne schopnosti. Nižšie nájdete jedenásť signálov, pri ktorých sa oplatí spozornieť – môžu síce pôsobiť nevinné, no v krajnom prípade dokážu rozhovor či spolužitie premeniť na vyčerpávajúcu skúšku trpezlivosti.

1. „Načo by som sa učil niečo nové?“

Ľudia s obmedzeným intelektom bývajú spokojní s tým, čo už vedia. Nové poznatky vnímajú ako zbytočnú záťaž a ich slovná zásoba zvykne končiť pri frázach typu „aj tak je to nezmysel“ či „mne to stačí“. V debate sa rýchlo ukáže, že opakujú tie isté názory dookola a chýba im chuť doplniť si kontext alebo uznať, že existujú informácie, ktoré ešte nepoznajú.

2. Vyletia z kože pri prvej konfrontácii

Debata by mala byť výmenou názorov, no pre impulzívnych jedincov sa mení na ring. Akonáhle pocítia nesúhlas, reagujú výbuchom emócií. Argumenty nahradia hlasitosťou, tón sa vyostruje a z pôvodnej diskusie zostane len škaredá hádka. Pre nich ide o obľúbenú obrannú taktiku – skôr zaútočiť, než priznať slabinu vo vlastnom uvažovaní.

3. Tvária sa ako neomylní odborníci

Keď sa dostanú k náročnejšej téme, okamžite zaujmú pozíciu vševedka. Ich sebavedomie však spravidla nemá oporu v dátach ani v osobnej skúsenosti. Ak im položíte doplňujúcu otázku, zjavia sa medzery, ktoré prekryjú len ďalšou všeobecnou frázou. Zo svojho piedestálu však nezlezú – radšej budú naťahovať diskusiu, než by priznali, že „nemám šajnu“.

4. Iný názor? Neprichádza do úvahy

Pre rozumnú debatu je nevyhnutné pripustiť, že existujú rôzne pohľady. Osoba s nižším IQ však považuje svoj uhol pohľadu za jedinú platnú realitu. Ak sa mu postavíte, vysvetľovanie vystrieda defenzíva a dosiahnuť kompromis je takmer nemožné. Často je rozumnejšie ušetriť energiu a dialóg jednoducho ukončiť.

5. Odmietajú adaptáciu

Svet sa mení – no niekto sa zubami-nechtami drží starých schém. Neschopnosť prispôsobiť sa novej situácii či väčšinovému rozhodnutiu vedie k odporu, mrzutosti a niekedy až k verbálnej agresii. Takéto fixné nastavenie komplikuje spoluprácu v práci, vo vzťahoch aj v bežnej občianskej debate.

6. Nestála nálada a protichodné stanoviská

Ľudia s nízkou mierou kognitívnej kontroly často menia názor zo dňa na deň – alebo aj počas jedného rozhovoru. Najskôr vás zaprisahajú, že „pravda je A“, aby o päť minút obhajovali „pravdu B“. Nepretavené emócie im spôsobujú vnútorný chaos, ktorý sa navonok prejaví nevyrovnanosťou a nelogickými zvratmi v argumentácii.

7. Emócie víťazia nad rozumom

Silné prežívanie samo o sebe nie je problém. Rozhodujúce je, či emócie človek dokáže spracovať, odstúpiť a až potom reagovať. Menej inteligentní jedinci majú prah sebaregulácie veľmi nízko – konajú v horúcej chvíli, ľutujú až neskôr (ak vôbec). V profesionálnom prostredí pôsobí takáto emotívnosť nezrelo, v osobných vzťahoch zas vyčerpáva všetkých navôkol.

8. Budúcnosť? Veď žijeme tu a teraz!

S pribúdajúcim vekom by mal človek čoraz jasnejšie plánovať budúce kroky – kvôli sebe, partnerovi, deťom. Pre jedincov s nedostatočnou intelektovou výbavou je však dôležitý len prítomný okamih. Odmietajú hovoriť o rezervách, zodpovednosti či dlhodobých cieľoch. Keď téma príde na financie alebo zdravie o päť rokov, mávnu rukou: „Nechajme to na osud.“

9. Horliví zberači konšpirácií

Konšpiračné teórie poskytujú jednoduché „vysvetlenie“ komplexných javov – a to je pre menej kritické mysle lákavé. Nedostatok overovania zdrojov vedie k slepej viere v mýty, ktoré by stručný fakt-check okamžite rozbil. Pandémia COVID-19 ukázala, aké ľahké je zasadiť fantastický príbeh tam, kde chýba analytické myslenie.

10. Potrebujú za každú cenu hovoriť

Múdry človek vie mlčať, počúvať, klásť otázky a až potom ponúknuť premyslený postreh. Jeho protiváhou je rečník, ktorý neunesie predstavu, že by chvíľu nebol v centre pozornosti. Premlčí vás, skáče do reči, hlasným prejavom potláča neistotu. Kým všetci ostatní analyzujú informácie, on zbiera potlesk za kvantitu slov.

11. Kritika ako osobná urážka

Spätná väzba je nástroj rastu. Pre niekoho sa však každé „Mohlo by to byť lepšie“ rovná útoku na charakter. Aj jemne podaná poznámka vyvolá potrebu brániť ego – a dialóg sa skončí vzájomným obviňovaním. Najčastejší argument? „Ty si ešte väčší hlupák, takže tvoj názor neplatí.“ V tej chvíli stráca zmysel pokračovať.

Záver: signál, nie rozsudok

Treba dodať, že prítomnosť jedného či dvoch prejavov automaticky neznamená definitívne „nízke IQ“. Každý z nás má horší deň, môže reagovať impulzívne alebo sa brániť kritike, keď ho niečo bolí. Ak sa však viacero vyššie opísaných návykov objavuje súčasne a sústavne, ide o vážnu indíciu, že dotyčný stagnuje v rozvoji schopnosti logicky uvažovať a pracovať s informáciami.

Najlepšou prevenciou je kultivovať v sebe zvedavosť, schopnosť počúvať a odvahu priznať si omyl. Práve tieto vlastnosti totiž odlišujú rastúcu myseľ od tej, ktorá sa uzavrela a stratila ochotu napredovať.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané