Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zvyknete si dať pohár vína? Telo vám napovie, či ste už závislí

reklama:
pohár vína
Zvyknete si dať pohár vína? Telo vám napovie, či ste už závislíFoto: www.freepik.com

Ste zvyknutí na to dať si každý večer po poháriku vína? Alebo párkrát do týždňa zájdete s kamarátmi na jedno? Otázkou je, či je to ešte v norme, alebo či váš pozitívny vzťah k alkoholu nezaváňa alkoholizmom. Pozorne sledujte signály svojho tela. Môžu vám napovedať, že už pijete cez mieru. V tom prípade by ste mali so svojou závislosťou niečo urobiť.

Ste unavení, neupravení a stále chodíte neskoro do práce? Je normálne dať si občas po náročnom dni pohár vína. Ak ale začína mať váš „spoločenský život“ prednosť pred všetkým ostatným a vaše zdravie už na tom nie je tak dobre, mali by ste spozornieť. Je možné, že máte čo do činenia so závislosťou na alkohole. Táto závislosť znamená, že sami vnútorne cítite, že bez alkoholu nedokážete fungovať. Práve alkohol sa vo vašom živote stáva dôležitým alebo často najdôležitejším faktorom. Pozorne preto sledujte signály svojho tela, ktoré vám samo povie, či pijete cez mieru. Pokiaľ sa spoznáte v nasledujúcom bodoch, už vo vašom prípade môžeme hovoriť práve o alkoholizme. Berte to ako varovanie a rozhodne sa nebojte obrátiť so žiadosťou o pomoc na rodinu, priateľov či odborníkov.

víno
Zvyknete si dať pohár vína? Telo vám napovie, či ste závislíFoto: www.gettyimages.com

Prvým signálom toho, že pijete viac, než je zdravé, je nadmerná únava. Kvôli svojmu bujarému „spoločenskému životu“ trpíte nedostatkom spánku. Práve to vedie k únave, podráždenosti i zahmlenému mysleniu. Často je pre vás veľký problém zaspať, ešte horšie je však ráno vstať z postele.

Dehydratácia, nedostatok spánku a opica často vedú k nepríjemným bolestiam hlavy. Pri nadmernom pití alkoholu hrozí, že budete týmito bolesťami trpieť oveľa častejšie.

Aj keď sa po pár pohároch vína najprv cítite dobre, alkohol môže poriadne zamávať s vaším psychickým zdravím. Okrem podráždenosti môžete pociťovať úzkosť, mať negatívne myšlienky a dokonca inklinovať až k depresiám.

Vaše výkyvy nálad môžu mať vplyv na napäté vzťahy vo vnútri vašej rodiny, ale aj na pracovisku. Je možné, že v dôsledku svojho správania prídete aj o časť svojich priateľov.

biele víno
Zvyknete si dať pohár vína? Telo vám napovie, či ste závislíFoto: www.gettyimages.com

Váš vzťah k alkoholu a bujarý „spoločenský život“ začína negatívne ovplyvňovať aj váš pracovný výkon či študijné výsledky. Váš životný štýl spôsobuje problémy so sústredením, máte zníženú produktivitu práce, a navyše vám robí problém dodržiavať pracovné termíny.

Ak sa ráno po bujarej zábave zobudíte, je vám len trochu zle alebo opicu nemáte vôbec, je niečo v neporiadku. Je to známka toho, že sa zvyšuje tolerancia vášho tela na alkohol. Tým pádom vaše telo potrebuje viac alkoholu na to, aby u neho bol dosiahnutý rovnaký „povzbudzujúci“ účinok.

Život plný nekonečných večierkov a alkoholu vás hocikedy doženie aj k vážnym zdravotným problémom. Jedným z nich je aj vysoký krvný tlak. Nechajte sa preto radšej skontrolovať u svojho lekára. Na nadmerné pitie alkoholu by ste si mali dať pozor aj z ďalšieho dôvodu. Alkohol totiž býva často spúšťačom diabetu 2. typu.

V dôsledku nadmerného pitia alkoholu môžete začať trpieť aj žalúdočnými problémami. Ak sa pravidelne zúčastňujete najrôznejších večierkov, možno ste spozorovali, že pribúdate na váhe. Je to nielen kvôli zlej strave, ale hlavne kvôli vysokému obsahu kalórií skrytých v alkohole.

červené víno
Zvyknete si dať pohár vína? Telo vám napovie, či ste závislíFoto: www.gettyimages.com
reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 31. mája 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Dobre Rady a Napady logo
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.