Vyskúšajte tieto triky, ako prať svetre, aby vyzerali ako nové

Zdieľať
Wash acrylic sweater_b3a154dc511b0831.jpg

Ako na to, aby sa nezrazili, neboli plné žmolkov či nestratili tvar?

Prať v práčke alebo v ruke ?

Automatická práčka je skvelý pomocník, bez ktorého by sme sa v dnešnej dobe už neobišli. Dokáže šetrne vyprať takmer všetko. Dokonca aj svetre. Záleží však na tom, z akého materiálu sú. Preto, než ho do nej prvýkrát vložíte, preštudujte si starostlivo štítok so symbolmi na údržbu. A hľadajte aj informácie o zložení. Svetríky z umelých materiálov, ako je napríklad polyamid alebo akryl, v nej vyperiete s ďalším prádlom bez obáv. Svetre z prírodných materiálov, najčastejšie to býva ovčia vlna, ale môže to byť aj kašmír alebo mohér, vyžadujú nežné zaobchádzanie. Preto ich radšej perte v rukách, ale ak ich predsa chcete dať do práčky, nezabudnite nastaviť šetrný program pre špeciálne materiály, ako je napríklad vlna, alebo ručné pranie s nízkou teplotou do 30 ° C.

Wash acrylic sweater_b3a154dc511b0831.jpg

Akým prostriedkom prať?

Bežne používané pracie prostriedky sa pre pranie svetrov nehodia. Zvlášť tých z prírodných materiálov. Sú totiž zásadité. Kúpte si špeciálny prostriedok, ktorý zaistí ochranu jemných a vlnených vlákien. Vďaka nemu si váš svetrík aj po vypraní udrží pôvodný tvar a pružnosť. Na trhu je veľký výber takých prostriedkov,  sypkých alebo tekutých. To už záleží na vás, ktoré preferujete.

Prať v práčke či v ruke?

Aj keď je pranie v ruke omnoho šetrnejšie než to v automatickej práčke, môžete pri ňom urobiť veľa chýb. Tou prvou je, že väčšina ľudí zvyčajne hodí kúsky na prepranie do prázdneho umývadla alebo vane, potom na ne nasype prací prášok či gél a nakoniec pustí vodu. Lenže prúd vody dopadajúci na látku môže ľahko poškodiť vlákna. Navyše prací prostriedok, ktorý nalejete priamo na odev, sa potom len ťažko vyplachuje. Nabudúce teda najskôr napustite dostatočné množstvo vody a až potom pridajte odporúčanú dávku pracieho prostriedku pre jemné tkaniny. Vodu dôkladne premiešajte, aby sa úplne rozpustil, a až potom do nej sveter vložte a zľahka ho zatlačte, aby sa úplne ponoril. Potom už ho len jemne postláčajte. Rovnako šetrne postupujte aj pri plákaní.

04 winter sweaters handwash.jpg

Žmýkať či nežmýkať

Ďalším momentom, kedy môžete svoj obľúbený vlnený či mohérový svetrík zničiť, je žmýkanie. Nikdy pri ňom nepoužívajte násilie. Vypraný mokrý sveter v žiadnom prípade nekrúťte, aby ste z vlákien dostali vodu von. Krútením  poškodíte štruktúru vlákien a s najväčšou pravdepodobnosťou aj zdeformujete tvar. Najlepší spôsob, ako odev vyžmýkať, je vodu najprv vypustiť a počkať, až jej vlastnou váhou vytečie čo najviac aj zo svetra, potom ho oboma rukami opatrne zdvihnite a jemne vodu vytlačte. Nakoniec sveter položte naplocho na dobre savý uterák, spoločne ich zrolujte a zvyšnú vodu opatrne vymačkajte. Potom sveter vybaľte a dajte ho dosušiť.

Tumblr_inline_n7qaa6sb8v1qgx4kv.jpg

Ako ich vešať?

Aby vypraté svetre nestratili svoj pôvodný tvar a ich vlákna sa ťarchou vody neprerušili, nikdy ich nevešajte na šnúru alebo sušiak. Vhodné nie je ani vešanie na ramienka niekam do priestoru. Sveter sa ťarchou vytiahne do dĺžky a navyše sa ramienka môžu zdeformovať. Sušte ich vždy vo vodorovnej polohe, podložené savým suchým uterákom. Využiť na to môžete napríklad práve sušiak na bielizeň. V priebehu sušenia potom oblečenie občas otočte, aby sa sušili rovnomerne. Nikdy nesušte na priamom slnku alebo pri zdroji tepla.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané