Výsadba sadeníc zeleniny pre úplných začiatočníkov. Nerobte zbytočné chyby

Zdieľať
sadenie
Výsadba sadeníc zeleniny pre úplných začiatočníkov. Nerobte zbytočné chyby Foto: www.gettyimages.com

Či už máte svoje vlastné sadeničky, alebo ste ich zakúpili, teraz už môžete všetky vysadiť na pripravené záhony. Poradíme vám, ako postupovať, aby sa rastliny z neočakávanej zmeny rýchlo spamätali a spokojne rástli.

Sadenice pripravujte v podvečer

Na sadenie si vyberiete najlepšie podmračený deň alebo podvečer. Pri výsadbe by mali byť sadenice dostatočne zaliate, aby im stres spojený s presadením priniesol čo najmenšiu ujmu. Plastový kvetináč, v ktorom sadenice obvykle korenia, opatrne stiahnite. Pokiaľ sa nádoba nechce uvoľniť, zľahka ju premačkajte, pokiaľ ani to nepomôže, koreňový bal od stien oddeľte nožom. Silnejšie sadenice možno chytiť za stonku tesne nad balom, šetrnejšie však je uchopiť samotný bal, ktorý vyklepnete do dlane – stonku nesmiete pomliaždiť.

Pri väčšine druhov zeleniny je chybou príliš hlboká výsadba – nezahŕňajte listy, ani ich spodnú časť. Napríklad šalát a kaleráby vsádzajte len po koreňový krčok. Pri výsadbe vrúbľovaných uhoriek nezahŕňajte miesto vrúbľovania, aby korienky nepustili aj vrúbľovanú časť sadenice – stratili by ste tým výhodu vrúbľovania na vitálnu podnož. U nevrúbľovaných naopak hlbšia výsadba nevadí, uhorky korenia aj zo stonky. To isté platí pre paradajky, ktorým hlboká výsadba veľmi prospieva, zahrnúť môžete celú stonku, ale bez listov – spodnú treba odstrániť.

Pôda by mala korene tesne objať

Po vyhĺbení jamky do nej nalejte vodu a nechajte ju vsiaknuť – pôda pod sadenicou nesmie byť vyschnutá. Dôkladne zalejte aj napoly zahrnutú sadeničku a až potom dohrňte zeminu. V nasledujúcich dňoch, pokiaľ sú suché a teplé, stačí zalievať každý druhý deň a intervaly postupne predlžovať. Každodenná spŕška zavlaží iba povrch pôdy a nedostane sa ku koreňom. Ak by ste zalievali každodenne tak, aby sa do hĺbky dostala, bolo by vlahy až príliš. Zvlášť pokiaľ nie je pôda dostatočne priepustná, mohli by korene trpieť nedostatkom vzduchu. Pôda by mala korene tesne objať. Vzduchové vrecká rastu a korenia neprospievajú a znižujú aj stabilitu rastliny. Preto zeminu okolo sadeničky dôkladne utlačte. Voľný priestor medzi sadeničkami nastelte slabou vrstvou čerstvo pokosenej trávy, ktorá chráni aj mierne zahrieva pôdu a láka dážďovky, ktoré potom prsť prevzdušňujú aj hnoja. Mulčovanie navyše šetrí vlahu, potláča buriny, prispieva k tvorbe humusu. Pokiaľ vás trápia slimáci, mulčujte zaschnutou trávičkou, slamou alebo kompostom, ktorého tmavá farba priťahuje slnečné teplo, rastlinám prospieva a slimákom úkryt neposkytuje.

Extra tip

Dodržujte optimálne rozostupy: vhodný spon paradajok, baklažánu, väčších paprík, ružičkového kelu, brokolice i karfiolu je 50x60cm. Pre červenú repu, fenikel, kel kučeravý či kaleráb postačí 30 x 30, pre šalát na rez listov, špenát, bazalku či petržlenovú vňať je tak akurát 20 x 20 cm.

Zdroj: ireceptar.cz/, 

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané