Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vedci zistili, čo robí paralen s vašim mozgom

reklama:
paralen
Vedci zistili, čo robí paralen s vašim mozgomFoto: www.gettyimages.com

Ste človek, ktorý sa lieči prírodnou cestou, alebo radšej siahnete po liekoch? Ako riešite bolesti alebo zvýšenú teplotu? Beriete lieky? Pokiaľ áno, rozhodne poznáte paracetamol, ktorý u nás môžete poznať v najrôznejších názvoch, ako napríklad Paralen, Panadol alebo Coldrex. Patrí medzi najpredávanejšie lieky a len v Amerike túto látku obsahuje viac ako 600 liekov. Vedci sa rozhodli, že tento veľmi obľúbený liek poriadne preskúmajú a rozhodne urobili dobre. Prišli totiž na veľmi zaujímavé informácie, ktoré by ste mali rozhodne poznať.

Vedci dali každému dobrovoľníkovi jeden prášok. Niektoré obsahovali paracetamol, iné boli obyčajné placebo. Následne všetkých dobrovoľníkov požiadali o to, aby napísali niekoľko viet o smrti. Ukázalo sa, že jedinci, ktorí dostali prášok obsahujúci paracetamol, boli menej negatívni, respektíve paracetamol zmierňoval ich negatívne emócie. Lenže to rozhodne nie je všetko, čo tento liek dokáže.

K výskumu sa prihlásilo 82 dobrovoľníkov – polovica dostala gram paracetamolu, druhá placebo. Po hodine vstúpil liek do mozgu a vedci dali následne dobrovoľníkom 40 najrôznejších obrázkov. Niektoré boli neutrálne, iné zase veľmi smutné, zobrazujúce podvyživené deti a veľmi smutné udalosti. Dobrovoľníci mali následne každú fotografiu ohodnotiť na stupnici od nuly po desať, čím mali naznačiť, aký veľký vplyv mala fotografia na ich emócie. Tí, ktorým bol podaný paracetamol, boli negatívnymi pocitmi zasiahnutí menej.

Lenže všetko má aj svoje mínusy a naopak fotografie, ktoré v nich mali vyvolávať radosť, v nich takmer žiadnu radosť nevyvolávali. Zdá sa teda, že paracetamol tlmí ľudské emócie. Vedci, ktorí prieskum vykonali, sa chystajú skúmať ďalšie lieky proti bolesti

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 22. marca 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.