Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Väčšina ľudí za suchého počasia zalieva zeleninu zle a pripravuje sa o úrodu

reklama:
zalieva zeleninu zle
Väčšina ľudí za suchého počasia zalieva zeleninu zle a pripravuje sa o úroduFoto: www.freepik.com

Zalievať sa musí. Ale aj túto jednoduchú činnosť si treba správne načasovať. Ako zalievať zeleninu v tomto suchom počasí?

Záhrada bez vody je ako auto bez pohonných hmôt. Keď svojim záhonom a kvetináčom nedáte ich očakávaný prídel H2O, chvíľu to vydrží. Ale pri dlhšej pauze začnú usychať a vidina úrody je zlá. Každá rastlina má iné nároky na zálievku. Veľkú rolu hrá počasie (čím je teplejšie, tým sa smäd stupňuje), miesto pestovania, kvalita pôdy, ale aj nádoba, v ktorej eventuálne zelenina „býva“.

Na videu sa dozviete, aká je najlepšia doba na zalievanie a ako najúčinnejšie zalievať zeleninu:

Kto najviac trpí smädom?

Všeobecne sa hovorí, že najväčšou smädnou zeleninou s veľkými mäkkými listami je – tekvica, uhorka alebo cuketa. Svoj väčší prídel vody si nárokujú aj sadenice s plytkými koreňmi, čo je napríklad paprika. Či už máte na záhrade akúkoľvek zeleninu, doprajte jej veľa vlahy. Obzvlášť za sparných dní, kedy je potrebné vyprahnutú pôdu poriadne preliať, aby sa voda dostala až ku koreňom.

Na zaliatie menších plôch si vystačíte s obyčajnou záhradnou kanvou (bez ružice), väčší úsek záhrady osviežite hadicou. Ale dajte si pozor: prúd vody by nemal byť príliš silný, aby nepoškodil krehké listy a stonky rastlín. Zároveň ani veľmi studený. Chladný „dážď“ môže totiž zastaviť rast rastlín a vy (hoci ste sa snažili zalievať poctivo) budete na úrodu len dlho a zbytočne čakať.

Kedy a ako zalievať

Zeleninové sadenice zalievajte vždy ráno a večer, cez deň nikdy. Prečo? Pretože kvapky vody na rastlinách fungujú podobne ako zväčšovacie sklo. Pritiahnu k sebe slnečné lúče, ktoré rastlinku nielen pripravia o vlahu, ale aj ju popália. A to už potom také obedňajšie zalievanie urobí viac škody ako úžitku. Z pohľadu záhradníkov je najlepšie zalievať ráno, keď listy zeleninových sadeníc sú suché a nevzniká tu zbytočné riziko plesní. Pri večernom kropení buďte opatrní a zálievku mierte len na korene. Keby ste pokropili zelené časti rastlín, hrozí, že v noci, keď je teplota nižšia, by už neuschli. Vaša zeleninová nádielka by potom mohla padnúť na oltár plesniam. A to by bola škoda.

Pozor na citlivky!

Niektoré druhy zeleniny sú veľmi citlivé na spôsob kropenia. Taká mrkva znesie akýkoľvek dážď, ale napríklad uhorka alebo paradajky sú na postriekanie zhora veľmi chúlostivé. Preto ich veľa záhradníkov pestuje v zastrešenom skleníku alebo fóliovníku. Podľa odborníkov by zálievky nemalo byť ani málo ani veľa. Ide o to, aby zelenina dostala závlahu, ale nestála vo vode. O uhorkách sa tradovalo, že budú úrodnejšie, keď budú vo vlhkej, bahnitej pôde. Opak je ale pravdou. Bahnitá brečka odreže korene od kyslíka a rastlinka môže mať problém. Preto okrem striešky, zálievky ku koreňom, nezabudnite okolo zeleniny pôdu trochu prekypriť.

Zdroj: ireceptar.cz, www.svetkvetinacu.cz,www.ceskestavby.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 4. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Dobre Rady a Napady logo
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.