Väčšina ľudí vyväzuje uhorky zle. Skúsená záhradníčka radí krok za krokom

Zdieľať
pestovanie
Väčšina ľudí vyväzuje uhorky zle. Skúsená záhradníčka radí krok za krokom Foto: www.gettyimages.com

S blížiacim sa letom prichádza aj doba uhoriek. Nielen šalátoviek, ale aj nakladačiek. Aby ste využili čo najdlhšie vegetačné obdobie uhoriek a vaša úroda teda bola čo najväčšia, poďme si povedať, čo pre to urobiť. Ako ich správne pestovať a vyväzovať? Uhorky sú jednou z najobľúbenejších a tiež najvďačnejších zelenín našich záhrad. Často sa stretnete s tvrdeniami, že uhorky sú úplne nenáročná zelenina, že pestovať bez problémov ju môže aj začiatočník. Pravda to príliš nie je, každá zelenina vyžaduje starostlivosť a starosť, ale začiatočník to zvládnuť môže, pokiaľ sa bude riadiť niekoľkými základnými radami.

Vyväzovanie uhoriek

Na jeden zaujímavý spôsob, ako vyväzovať uhorky na povrázky, sa pozrite v nasledujúcom videu:

Ako uhorky vyviazať? Existuje niekoľko základných osvedčených metód. Pokiaľ pestujete uhorky v skleníku alebo fóliovníku, obvykle záhradkári volia systém vyväzovania na povrázky alebo lanká, ktoré zakotvia do hornej konštrukcie. Ak pestujete uhorky na záhonoch, osvedčujú sa konštrukcie z lát alebo rovnejších vetiev, do ktorých budete uhorkové rastliny vpletať tak, aby ste ich vyvádzali smerom nahor.

Kari sieť

Ak máte k dispozícii drôtenú karí sieť, využite ju. To je optimálna a osvedčená metóda! Môžete ju oprieť šikmo o stenu, je možné ju priviazať ku kolom zatlčeným do záhona, možno ju ale tiež položiť horizontálne na niekoľko kolíkov tak, aby ste uhorky vyviedli na sieť aspoň 30 – 40 cm nad povrch záhonu. Ak budete pestovať uhorky vo veľkých kvetináčoch na balkóne, postačí vám silnejšia vetva pevne vsadená do kvetináča, okolo ktorej budete uhorky vyväzovať smerom nahor. Vyväzovanie uhoriek, nech už zvolíte akýkoľvek spôsob, spoločne s očisťovaním rastlín o prebytočné listy tak, aby medzi uhorkami mohol voľne prechádzať vzduch, sú základnými radami, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa nebezpečenstvu uhorkovej plesne. Vaše rastliny potom budú podstatne dlhšie žiť a tomu bude zodpovedať aj množstvo úrody kvalitnej, zdravej a čerstvej zeleniny.

Ako na pestovanie uhoriek?

Uhorky je možné pestovať v skleníku či fóliovníku, ale aj na záhone a dokonca aj na balkónoch. Potrebujú na svoj rast slnko, vodu a živiny. Na správne zalievanie sú uhorky citlivé. Zálievku potrebujú pravidelnú, ale dbajte, aby koreňový systém nebol podmáčaný. Súčasne, a to je veľmi podstatné, vyvarujte sa pri zalievaní uhoriek toho, aby ste vodu liali aj na listy rastliny. Ľahko by mohla vašu zeleninu napadnúť pleseň – najväčší nepriateľ uhoriek.

uhorky
Väčšina ľudí vyväzuje uhorky zle. Skúsená záhradníčka radí krok za krokom Foto: www.gettyimages.com

Ako sa vyhnúť uhorkovej plesni?

Aby ste sa tomuto riziku vyhli, mali by ste dodržiavať niekoľko podstatných zásad:

  • Uhorky zalievajte ku koreňovému systému. Vyvarujte sa mokrých listov.
  • Uhorky sú plazivá, bohato olistená zelenina. Čím viac listov, ktoré vytvárajú skutočnú „džungľu“, tým väčšie nebezpečenstvo napadnutia plesňou.
  • Uhorky, pokiaľ možno, nenechávajte plaziť po záhone. Vyväzujte ich! To je základná prevencia, ktorou sa vaše uhorky môžu vyhnúť plesniam. Táto starostlivosť výrazne predĺži ich život (a tým aj množstvo zozbieranej úrody).
  • Rastliny uhoriek pravidelne kontrolujte. Pokiaľ narazíte na prejavy plesne, bez váhania také listy odstrihnite a zlikvidujte. Nie však napríklad do kompostu. Pleseň musí ísť rovno do smetiaka.
  • Vyviazané rastliny uhoriek zbavujte nadmerného množstva olistenia. Riaďte sa pravidlom, aby medzi rastlinami mohol prúdiť vzduch. Aj toto je jedno z významných preventívnych opatrení.

Prečo uhorky?

Dôvodov, prečo sa uhorky tešia veľkej obľube, je celý rad. Majú nízky energetický obsah (čo ocenia všetci, ktorí starostlivo sledujú svoju hmotnosť). Uhorky obsahujú až 96% vody. To znamená, že ich konzumácia výrazne prispieva k hydratácii organizmu. Obsahujú vitamíny C, K, B5 a A, tak dôležité pre správnu funkciu tela a minerály, akými sú draslík, horčík a meď. Uhorky sú bohaté na vlákninu, čo pomáha udržovať pocit sýtosti po jedle, a obsahujú antioxidanty, ktoré pomáhajú chrániť bunky pred poškodením a môžu znižovať riziko vzniku niektorých chronických ochorení.

Zdroj: ireceptar.cz, www.youtube.comculinabotanica.czdumazahrada.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané