Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Väčšina ľudí vysádza kosatce zle a ničí ich. Zabúdajú na dôležitú vec

reklama:
kosatec
Väčšina ľudí vysádza kosatce zle a ničí ich. Zabúdajú na dôležitú vecFoto: www.gettyimages.com

Kosatcom sa tiež hovorí iris. Prečo? Svoje meno dostali podľa gréckej bohyne Iris, dcéry morského boha Thaumatona. Iris je bohyňou dúhy a tou, ktorá má na starosti, aby bola v mrakoch dostatočne veľká zásoba vody. Iris pochádzala zo štyroch sestier, z ktorých ako jediná oplývala neuveriteľnou krásou. S kosatcami, ktoré majú svoje miesto vo väčšine záhrad, má teda spoločného naozaj veľa. Ako ich najlepšie pestovať, aby sme sa z nich naozaj radovali?

Kosatce nám možno najviac starostí prirobia už pred samotnou výsadbou. Vybrať si z viac ako dvoch stoviek päťdesiatich druhov tejto nádherne kvitnúcej rastliny nie je totiž nič jednoduché. Či už ale budeme vyberať podľa farby, veľkosti alebo tvaru, väčšinou môžeme čakať kvety na konci jari a začiatku leta, niektoré druhy si kvitnutie v tom istom roku dokonca zopakujú.

Kosatce alebo irisy budú ozdobou záhrady. Ako na to? Poradí aj toto video:

Veľa slnka, to je základ

Čo treba urobiť pred výsadbou kosatcov? Jednou z hlavných požiadaviek irisov je dostatočne dlhá doba, počas ktorej sú počas dňa vystavené slnečným lúčom. Menej ako šesť hodín už im bude prirábať zbytočné problémy a pestovateľov pripravia o časť radosti z nádherných kvetov. Preto im vyberieme dostatočne oslnené a ďalšími rastlinami či stromami nezatienené miesto. Niektoré druhy majú dokonca rady stanovište v blízkosti jazierok, alebo dokonca na ich okrajoch, iné, obzvlášť menšie druhy, sa budú nádherne vynímať v skalkách.

Nakypriť a pohnojiť pôdu

Akonáhle si budeme istí, že sme našli ten správny „kosatcový“ záhon, môžeme sa pustiť do prípravy pôdy, ktorú bude nutné skypriť do hĺbky minimálne tridsiatich centimetrov a premiešať s kompostom alebo odležaným hnojom. Ten pravý čas na túto prípravu a následnú výsadbu kosatcov je na prelome leta a jesene, kedy je ešte stále pomerne teplo a navyše sa hľuzy budúcej okrasy záhrady dokážu pred zimou na novom stanovisku dostatočne usadiť.

kosatec na záhrade
Väčšina ľudí vysádza kosatce zle a ničí ich. Zabúdajú na dôležitú vecFoto: www.gettyimages.com

Dôležitý krok k dobrému výsledku

Pokiaľ budeme kosatce presádzať, nesmieme zabudnúť na starý účinný trik, ktorý zaistí ich dobrý rast, navyše by sme bez toho o niektoré rastliny s najväčšou pravdepodobnosťou prišli. Ide o jednoduché a celkom razantné skrátenie nadzemnej časti irisov, ktoré zbavia hľuzu nutnosti vyživovať veľkú listovú plochu a bude sa môcť venovať hlavne dobrému zakoreneniu na novom mieste. To je dôležité nielen v prvej fáze po zasadení, ale rozhoduje aj o následnej bohatosti kvitnutia. Preto na tento krok radšej nikdy nezabúdajme.

Kosatce na záhradách aj v prírode

Zatiaľ čo v záhradách sa u nás najčastejšie stretneme s kosatcom bradatým alebo skôr hojne pestovaným kosatcom nemeckým či bazovým, v prírode sa prirodzene vyskytujú aj niektoré ďalšie, ako je kosatec žltý alebo sibírsky, ktoré milujú mokraďovú pôdu, na Morave stretneme kosatec trávolistý alebo piesočný v Čechách môžeme vidieť napríklad kosatec bezlistý. Je teda zrejmé, že kosatce nie sú v našich končinách žiadnymi cudzincami, a tak ich pestovanie, vrátane bezproblémového prezimovania, bude robiť majiteľom záhrad len a len radosť – pokiaľ dodržíme jednoduché zásady na ich stávkovanie.

Zdroj: ireceptar.cz, almanacrostlinkyzmagazin

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Dena
Autor Dátum 19. septembra 2023

Som milovníčka dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Dobre Rady a Napady logo
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.