Umývate si zuby pred raňajkami alebo po nich? Ako sa to má správne robiť?

Zdieľať
Umývate si zuby
Umývate si zuby pred raňajkami alebo po nich? Ako sa to má správne robiť? Foto: www.freepik.com

Existujú domáce prostriedky a triky, ktoré dokážu vo vašom každodennom živote skutočne zázraky. Niektoré triky sa dedia z generácie na generáciu, z matky na dcéru a fungujú mnoho rokov. Všetci vieme, že sa odporúča čistiť si zuby aspoň dvakrát denne, najlepšie ráno a večer. Ale je tu jedno pravidlo, ktoré stojí za to poznať. Ako sa ukazuje, existuje zvláštny dôvod, prečo by ste si mali čistiť zuby 10 minút pred raňajkami, čo teraz potvrdzujú aj zubári.

Každý deň v týždni zvyčajne začína rovnako. Umyjete sa, urobíte raňajky, možno sa pozriete na ranný program, a potom je čas sa pripraviť na odchod do práce. Začal nový deň a ľudia po celom svete odchádzajú do práce a do školy. A jednou z každodenných rutín je samozrejme čistenie zubov. Zakaždým, keď ideme k zubárovi, všetci počujeme o dôležitosti starostlivosti o ústnu hygienu. Ale jedna vec, ktorú nepočujeme, je dôvod, prečo je dobré si vyčistiť zuby 10 minút pred raňajkami. Zdá sa ako dobrý nápad čistiť si zuby tesne pred prvým jedlom dňa, pretože počas noci sa vo vašich ústach nahromadili baktérie, ktoré chcete odstrániť, aby ste zabránili zubnému kazu.

Kedy si čistiť zuby?

Čistením zubov pred raňajkami teda môžete znížiť riziko zubného kazu. Dr. Karan Raj okrem iného presne vysvetľuje, prečo je také dôležité začať s novou rutinou. Karan, ktorý pracuje v britskej National Health Service hovorí, že úlohou zubnej pasty je vytvoriť na zuboch ochrannú vrstvu. Ak ich umyjete pred raňajkami, sklovina je chránená pred kyslými potravinami, ako je čerstvá pomarančová šťava, ktorú môžete piť, aby ste mohli začať svoj deň.

„Čistenie zubov ihneď po raňajkách môže namiesto toho blokovať zvyšky kyslých potravín, čo môže z dlhodobého hľadiska oslabiť sklovinu,“ hovorí Raj. Ale tiež vieme, že držať sa nových návykov môže byť ťažké, aspoň pokiaľ neuplynie dlhá doba. Pokiaľ si teda zabudnete vyčistiť zuby 10 minút pred raňajkami, môžete si ich vyčistiť 30 minút po prvom jedle dňa. „Táto debata je nekonečná. Moja profesionálna rada je, že nezáleží na tom, či si čistíte zuby pred jedlom alebo po jedle, ale záleží na dobe medzi tým,“ hovorí zubár Richard Marques, ktorý pracuje u Doctor Richard London.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané