Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Tu sú hlavné signály, naznačujúce začiatok trombózy vo vašom tele

reklama:
začiatok trombózy
Tu sú hlavné signály, naznačujúce začiatok trombózy vo vašom teleFoto: www.gettyimages.com

Trombóza je veľmi nebezpečná záležitosť. Vyvíja sa hlavne pri poruche krvnej zrážanlivosti, kedy sa v cieve alebo srdci vytvorí krvná zrazenina. Tá môže putovať po celom tele a zablokovať cestu krvného toku. Rozlišujú sa dva typy trombózy: hlboká žilová trombóza (nebezpečnejšia) a arteriálna. Zrazeniny sa môžu dostať aj do srdca alebo pľúc, kde spôsobia kolaps životne dôležitého orgánu. Ako spoznať trombózu na svojom tele?

Bolesť a opuchy nôh

Hlavným príznakom je bolesť v dolných končatinách. Niekedy ide o jediný príznak, ktorý ľudia majú. Pridať sa k tomu môže aj opuch jedného z členkov. Nohy začnú opúchať bez zjavnej príčiny. V tomto prípade musíte ihneď vyhľadať lekára, pretože máte s najväčšou pravdepodobnosťou krvnú zrazeninu a trombózu. Lekár vás musí ihneď vyšetriť a začať liečbu.

Červenofialové škvrny na koži a rýchly tep

V prípade, že zrazenina upchá žilu, koža na postihnutom mieste môže byť červená, fialová a horúca na dotyk. Jednou z najčastejších komplikácií pri trombóze je pľúcna embólia. Medzi jej príznaky patrí hlavne rýchly srdcový tep. Je to tým, že sa telo snaží vyrovnať nedostatok kyslíka, ktorý sa dostáva do tela. V tomto prípade musíte okamžite zavolať pomoc.

Bolesť na hrudi a dýchavičnosť

Ostrá alebo bodavá bolesť na hrudi môže byť tiež známkou embólie v pľúcnej tepne. Bolesť je veľmi podobná infarktu, čo môže byť tiež jedným z príznakov. Krvná zrazenina totiž môže upchať aj tepnu, ktorá vedie do srdca. Dýchavičnosť je príznakom mnohých chorôb. V kombinácii so zvýšenou dychovou frekvenciou ukazuje na infarkt alebo pľúcnu embóliu.

Bolesti brucha a zvracanie

Pri rozvoji trombózy môže dôjsť aj k poškodeniu tráviaceho traktu. V tomto prípade sa objaví silná bolesť brucha alebo zvracanie. Nevoľnosť a vracanie sú typické príznaky mezenteriálnej žilovej trombózy. Zvracanie nezmierni bolesť. Podľa toho poznáte, že je stav neuveriteľne vážny a musíte okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 22. marca 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.