Toto tlačidlo by ste počas jazdy v aute nikdy nemali stlačiť, varuje mechanik

Zdieľať
tlačidlá v aute
Toto tlačidlo by ste počas jazdy v aute nikdy nemali stlačiť, varuje mechanikFoto: www.freepik.com

Patríte medzi nie celkom skúsených vodičov? Skúste sa vyvarovať začiatočníckych chýb, ktoré často robia aj otrlí jedinci za volantom. Čo nikdy nerobiť za jazdy v aute a neničiť tak nielen jeho vybavenie, ale aj svoje zdravie?

Ak si vážite svoje vozidlo, držte sa základného pravidla a v prvom rade ho počúvajte. Podľa zvuku jeho motora spoznáte mnohé. Určite dajte aj na rady manuálu a vždy sa dokonale zoznámte s výbavou konkrétneho vozidla a jeho ovládaním. Vďaka tomu svoje vozidlo nielen dokonale spoznáte, ale budete vedieť, čo nerobiť a čo mu v žiadnom prípade nesvedčí. Pretože až potom to bude skutočná „jazda“!

Bojíte sa riadiť? Pozrite sa na tipy, ako sa vyjazdiť a nebáť sa v tomto YouTube videu kanáli Vyjazdi sa:

Na tlačidlá vždy s citom

V súčasnej dobe vám s ovládacími prvkami vášho vozidla pomôže nielen manuál, ale aj mnohé rady z internetu a sociálnych sietí. Jedným z veľkých radcov je aj britský automechanik Scotty Kilmer. Počas svojej 55-ročnej kariéry nadobudol mnoho skúseností a jeho tipy sú pomerne užitočné a praktické. Dáva vodičom rady, na ktoré tlačidlá si dať na palubnej doske obzvlášť pozor.

Záhadným tlačidlom je klimatizácia

V jednom zo svojich nedávnych videí s názvom „Nikdy nestláčajte toto tlačidlo za jazdy“, ktorý získal viac ako 33 000 lajkov, informoval Kilmer svojich sledujúcich o rôznych funkciách klimatizácie a o tom, ako tlačidlo využívať správne a ovplyvniť tak pozitívnym smerom možnú hladinu oxidu uhličitého vo vozidle. Jeho rady sa týkajú predovšetkým dlhých ciest, kedy sa môžu škodliviny v interiéri automobilu nebezpečne kumulovať.

Recirkulácia len v horúčave

Odporúča teda využívať skôr nastavenie čerstvého vzduchu zvonku, oproti funkcii recirkulácie. Tá sa má využívať skôr v horúcich letných dňoch a ak potrebujete interiér auta ochladiť čo najrýchlejšie. Zároveň by ste mali vždy v zadnej časti vozidla trošku pootvoriť okienko, aby mohol vzduch prúdiť aj von.

klíma v aute
Toto tlačidlo by ste počas jazdy v aute nikdy nemali stlačiť, varuje mechanikFoto: www.freepik.com

Riziko únavy a pomalých reakcií

Pokiaľ budete recirkuláciu používať v bežných dňoch, hrozí, že budete ospalí a vystavujete sa riziku mikrospánku. Vyššie ako priemerné hladiny oxidu uhličitého v aute totiž obmedzujú kognitívne schopnosti vodiča a jeho reakcie sa nebezpečne spomaľujú.

Pozor na príliš silný prúd studeného vzduchu

Pokiaľ sa nechcete vystavovať možnému ochoreniu, vyhnite sa tiež púšťaniu vetráka na silný výkon a nemierte ho nikdy priamo na seba či spolucestujúcich. Vďaka silnému prúdu príliš studeného vzduchu môžete veľmi ľahko rýchlo ochorieť a uhnať si bolesť v oblasti krčnej chrbtice. Vetráky klimatizácie by preto mali vždy smerovať do priestoru, a to smerom nahor. Vďaka tomu sa vnútro auta ochladí rovnomerne.

Zdroj: ireceptar.cz, www.express.co.uk, www.novinky.cz, www.autozive.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané