Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Toto nikdy nepite pred spaním! Môže to viesť až k tragédii

reklama:
Toto nikdy nepite pred spaním!
Toto nikdy nepite pred spaním! Môže to viesť až k tragédiiwww.gettyimages.com

Fínski vedci z Fakulty biomedicínskych a inžinierskych vied na Technologickej univerzite v Tampere skontrolovali, ako alkoholické nápoje ovplyvňujú kvalitu nášho spánku. Štúdie sa zúčastnilo cez 4000 ľudí vo veku 18-65 rokov.

Účastníci podstúpili HVR, teda analýzu srdcového rytmu. Je regulovaný vegetatívnym nervovým systémom, ktorý sa skladá z inhibičného a excitačného systému, ktoré spolupracujú. Inhibičný systém reguluje reakcie tela v kľudovom stave a ten v bojovom stave.

Podľa vedcov ľudia, ktorí konzumujú alkohol menej často, lepšie spia. To však neznamená, že pitie alkoholu nemá vplyv na kvalitu ich nočného pokoja. V prvej fáze spánku sú poruchy obvykle nepovšimnuté. Na druhej strane v druhej fáze spánku môžete zaznamenať nočné budenie a problémy so zaspávaním. Vedci z Fínska uvádzajú, že pitie jedného pohára mojita znižuje schopnosť nočnej regenerácie tela až o 9,3 %.

Vysoká hladina alkoholu vo vašom tele vás počas dňa unavuje a v noci sa často budíte. Počas spánku sa naše telo snaží bojovať s toxickými látkami, ktoré nám alkohol počas dňa dodáva. Dôsledkom pitia je dehydratácia organizmu, ktorá spôsobuje bolesti hlavy a smäd. Aj keď nealkoholické nápoje konzumujeme v miernom množstve a spíme celú noc, regeneračná kapacita výrazne klesá. Až 24 percent pravidelní pijani majú zníženú regeneračnú schopnosť až o 39,2 percenta.

Pravidelná konzumácia nápojov môže tiež spôsobiť obštrukčnú spánkovú apnoe (OSA). Pri tomto neduhu dochádza k upchatiu dýchacích ciest, čo spôsobuje nočné budenie a tiež hypoxiu mozgu a ďalších orgánov v našom tele. Takýto stav je nebezpečný nielen pre zdravie, ale aj pre život, preto je lepšie nepiť alkohol pred spaním.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 10. januára 2022

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.