Toto každý deň vyhadzujete a pritom vôbec neviete, aké geniálne využitia má! Tu je 13 spôsobov, ako to môžete ešte využiť v domácnosti, na záhrade ale aj pre svoje zdravie

Zdieľať
13 spôsobov, ako využiť kávovú usadeninu
Toto každý deň vyhadzujete a pritom vôbec neviete, aké geniálne využitia má! Tu je 13 spôsobov, ako to môžete ešte využiť v domácnosti, na záhrade ale aj pre svoje zdravie Foto: www.gettyimages.com

Častokrát je to prvá vec, ktorú používame, keď vstaneme z postele.

Obvykle si ju spájame s priamou konzumáciou a pochutnávaním, a ani netušíme o veľkom množstve jej ďalších využití okolo domu a v starostlivosti o svoju pokožku.

V súčasnosti patrí medzi najpopulárnejšie a najčastejšie konzumovanej nápoje na svete. Snáď ani neexistuje človek, ktorý by ráno neocenil teplý šálku kávy.

Je lahodná, neodolateľná a dodáva nám energiu. To o nej už vieme. Existuje však aj niekoľko vskutku zaujímavých skutočností, ktoré o káve nevieme.

Napríklad, vedeli ste, že kávová usadenina môže byť celkom užitočná okolo domu a dokonca ako súčasť vašej starostlivosti o krásu?

Hustá kávová usadenina, ktorá zostala na dne šálky a ktorú vyhadzujeme preč mysliac si, že je zbytočná, môže byť naopak skutočným záchrancom v určitých situáciách.

Jediné, čo musíte urobiť, je vysypať kávovú usadeninu na papier na pečenie a nechať ju uschnúť.

Tu je 13 spôsobov, ako môžete použiť kávovú usadeninu:

1. Celulitída

Kávová usadenina je vynikajúcim prostriedkom proti celulitíde. Niet divu, že takmer každý krém a gél proti celulitíde obsahuje kofeín.

Čudujete sa, prečo ste sa nad tým nikdy nezamysleli?

Zmiešajte kávovú usadeninu s nejakým kuchynským olejom (slnečnicový, olivový) a pripravte si najúčinnejší a 100% prírodný krém proti celulitíde, ktorý vás nebude navyše nič stáť.

2. Mydlo

Ak nechcete používať mydlo, namiesto neho použite kávu. Možno vás to prekvapí, ale s ňou si ruky vyčistíte naozaj veľmi dobre.

K tomu má spevňujúce a peelingové vlastnosti, ktoré s vašou pokožkou dokážu urobiť hotové zázraky.

Vyskúšajte to a uvidíte sami.

3. Vlasy

Káva poskytne všetky potrebné výživné látky a dodá energiu vašim vlasom tak, ako žiadna iná maska ​​na vlasy. Je zvlášť účinná na tmavé vlasy, ktoré priamo rozžiaria.

4. Proti tmavým kruhom pod očami

Zmiešajte kávovú usadeninu s trochou olivového oleja a túto zmes naneste na kruhy pod očami. Káva je vynikajúca nielen proti tmavým kruhom, ale aj proti ochabnutým očným vačkom.

Vaša tvár bude vyzerať žiarivo a sviežo. S kávou si celkom obnovíte pokožku pod očami.

5. Do chladničky

Ak sa nemôžete zbaviť zápachu v chladničke, kávová usadenina vám v tomto smere skutočne pomôže. Káva je vynikajúcim neutralizátorom zápachu zo všetkých druhov potravín.

Stačí, keď umiestnite kávovú usadeninu do chladničky a zápach po niekoľkých hodinách zmizne.

6. Hrdza na grile

Každý má rád grilovanie, ale nikto nechce čistiť lepkavý, špinavý gril potom, čo ho použijete. To je dôvod, prečo vám ukážeme najlepšie trik na čistenie grilu.

Položte si kávovú usadeninu na čistiace špongiu a umyte s ňou špinavý gril. Opláchnite ho horúcou vodou a zbavíte sa všetkých nečistôt raz dva.

7. Abrazívny látka

Kávovú usadeninu môžete použiť ako čistiaci prostriedok namiesto chemikálií. Vyčistíte s ňou hrnce, panvice a rôzne iné povrchy.

Naviac ušetríte peniaze na ďalšie čistiace prostriedky. To znamená, že by ste ju mali na tento účel určite vyskúšať!

8. Proti mravcom

Káva môže byť skutočným záchrancom v prípade zamorenie mravce.

Má totiž silnú vôňu, ktorá zastiera stopy po mravcoch a tie potom nedokážu nájsť cestu domov.

9. Proti blchám

Káva je účinná aj proti blchám. Stačí, keď votrite trochu kávovej usadeniny do kožušiny vášho psa alebo do vlasov a jemne ju masírujete.

Blchy hneď zmizne a váš domáci miláčik sa bude cítiť úžasne.

10. Proti osám

Nasypte trochu kávovej usadeniny do ohňovzdornej nádoby a zapáľte ju. Zaženiete tak všetky osy za niekoľko sekúnd.

Osy totiž neznášajú vôňu kávy.

11. Proti slimákom

Ak máte problémy so slimákmi na vašej záhradke, káva môže byť veľkým pomocníkom.

Podobne ako osy, ani slimáky nenávidia vôňu kávy. Stačí, keď posypete nejakú kávovú usadeninu na pôdu a môžete si byť istí, že sa ich zakrátko zbavíte.

12. Mačky

Ak vás otravujú susedove mačky opäť vám pomôže káva.

Posypte trochu kávovej usadeniny okolo domu a vytvoríte si neviditeľnú bariéru, ktorá ich udrží od vás v bezpečnej vzdialenosti.

13. Hnojivo

Káva je bohatá na množstvo výživných látok, ako sú dusík, draslík a fosfor, vďaka čomu je skvelým hnojivom. Pomôže tak i vašim rastlinám.

Všetko, čo potrebujete urobiť, je, že posypať trochu kávovej usadeniny na pôdu.

Takže ste spoznali, že obyčajná kávová usadenina, ktorú dennodenne vyhadzujete, môže mať až nečakané a úžasné využitia. Táto hustá zmes, ktorá zostáva na dne vašej šálky, má potenciál premeniť sa na skutočného hrdinu v domácnosti, ako aj v starostlivosti o krásu.

Od prírodného boja proti celulitíde, cez čistiace a neutralizujúce schopnosti až po výživu pre vaše vlasy a pokožku, kávová usadenina skrýva množstvo prekvapení. Je to ako objavovanie zlata vo vašom vlastnom dome.

Ale to ešte nie je všetko. Mimo domácnosti a osobnej starostlivosti, kávová usadenina má aj silné repelentné vlastnosti proti mravcom, blchám, osám, slimákom a dokonca aj susedovým mačkám.

A na záver, vaša záhrada vám poďakuje za použitie kávovej usadeniny ako hnojiva, ktoré poskytuje výživné látky, potrebné pre zdravý rast vašich rastlín.

Tento jednoduchý produkt, ktorý ste možno doteraz podceňovali, je multifunkčným zázrakom. Je to dôkaz toho, že niekedy sú najlepšie riešenia skryté práve v obyčajných veciach. Využite každú časticu kávy a dajte šancu týmto úžasným trikom, ktoré vám môžu spríjemniť deň, uľahčiť čistenie, zlepšiť vzhľad a obohatiť vašu záhradu.

Káva – nie je to len nápoj, ktorý nás ráno prebudí. Je to poklad, ktorý nám môže pomôcť v každodennom živote na toľko spôsobov, ako sme si ani nevedeli predstaviť. Vyskúšajte tieto tipy a presvedčte sa sami o ich účinkoch!

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané